Radio Opole » Kraj i świat
2021-08-06, 00:20 Autor: PAP

Szczecin/ Przyznano Fryderyki 2021 w kategoriach muzyki rozrywkowej i jazzu

Krzysztof Zalewski, Mata i Sanah znaleźli się wśród laureatów tegorocznych nagród Akademii Fonograficznej. Artyści odebrali statuetki Fryderyków podczas czwartkowej uroczystej gali w szczecińskiej Netto Arenie.

Płyta "Królowa Dram" Sanah została uznana za album roku w kategorii pop. Trzy nagrody otrzymał Krzysztof Zalewski - wraz z Andrzejem Markowskim został uznany za producenta muzycznego roku. Zalewski Fryderyka otrzymał także jako autor roku, a jego płyta "Zabawa" została nagrodzona jako album roku w kategorii pop alternatywny. Muzyk odebrał też statuetkę dla Moniki Brodki i Przemka Dzienisa, którzy wyreżyserowali teledysk do jego utworu "Annuszka".


Dwie statuetki otrzymał także raper Mata: za fonograficzny debiut roku i album "100 dni do matury" (w kategorii hip-hop). Z kolei "Polskie Tango" Taco Hemingwaya zostało nagrodzone jako utwór roku.


Za albumy roku zostały uznane także m.in. "Noc" Baascha (elektronika), "IDeal" Rosalie (soul, r'n'b i gospel) i "Solitude in Madness" zespołu Vader (metal). Edyta Bartosiewicz z płytą "Ten moment" została z kolei nagrodzona w kategorii rock. Albumem roku w kategorii muzyka poetycka została "Astronomia Poety. Baczyński" Meli Koteluk i grupy Kwadrofonik.


Złote Fryderyki otrzymali pianista jazzowy Adam Makowicz oraz (pośmiertnie) Krzysztof Krawczyk.


"Odszedł spełniony. Odszedł też ze świadomością, że otrzymał tego Złotego Fryderyka, który jest ukoronowaniem wszystkich nagród, jakie otrzymał w swoim życiu. Jeszcze w marcu, kiedy poinformowałem go, że akademia przyznała Złotego Fryderyka, na jego twarzy zagościł piękny uśmiech" - mówił menadżer Krawczyka Andrzej Kosmala.


"Krzysiu, gdziekolwiek jesteś, bardzo tęsknię, bardzo kocham" - mówiła wzruszona Ewa Krawczyk, żona artysty.


Fryderyka dla kompozytora roku otrzymała Hania Rani. "Jestem bardzo szczęśliwa, że w tej kategorii są dziewczyny i mam nadzieję, że jest to taka inspiracja dla wszystkich dziewczyn, które się czasem boją pisać swoje rzeczy i kręcić się wokół kabli i różnych pokręteł. Producent, kompozytor - to też zadanie dla dziewczyn i wszystkim dziewczynom tego życzę" - podkreśliła pianistka.


Dwa Fryderyki otrzymał Dominik Wania. Pianista został uznany jazzowym artystą roku, a jego płytę "Lonely Shadows" kapituła uznała za album roku w kategorii jazz. Fonograficznym debiutem roku w tej kategorii został Michał Tomaszczyk.


Fryderyki – nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne – po raz pierwszy wręczono w 1995 r. Laureatów w dwuetapowym, tajnym głosowaniu wybierają członkowie powstałej w 1999 r. Akademii Fonograficznej, która liczy obecnie ok. 1,4 tys. osób. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.(PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ mars/


Kraj i świat

2021-09-18, godz. 07:00 Rośliny miejskie są chętnie wykorzystywane przez owady zapylające - wynika z badań w stolicy Zieleń miejska to dobre źródło pożywienia dla owadów zapylających, gdyż zapewnia dostępność roślin kwitnących przez cały sezon wegetacyjny. Sadzone… » więcej 2021-09-18, godz. 07:00 Rok szkolny w Europie w czasach pandemii: testy w szkołach, maseczki, kary dla niezaszczepionych nauczycieli W większości regionów Unii Europejskiej rozpoczął się nowy rok szkolny. W niektórych krajach, np. we Francji i w Czechach w szkołach przeprowadza się… » więcej 2021-09-18, godz. 06:50 Weterani II wojny światowej uczczą we Włoszech 80-lecie Armii Andersa Weterani II wojny światowej, w tym ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego, którzy w maju 1944 r. zdobyli Monte Cassino, udają się w sobotę do Włoch… » więcej 2021-09-18, godz. 06:40 ONZ/ Krzysztof Szczerski: Świat chce poznać polską drogę, polskie doświadczenia, polski model Nie dostrzegamy, jak wiele mamy do zaoferowania światu, który chce poznać polską drogę, polskie doświadczenia, polski model - powiedział PAP stały przedstawiciel… » więcej 2021-09-18, godz. 06:40 Słynna szachistka Gaprindaszwili żąda od Netflixa milionów odszkodowania Legenda radzieckich szachów, Gruzinka Nona Gaprindaszwili żąda od serwisu Netflix pięciu milionów dolarów odszkodowania za przedstawienie jej kariery w serialu… » więcej 2021-09-18, godz. 06:30 Badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego uruchomili stronę internetową, na której można sprawdzić jakość powietrza Strona internetowa, na której można znaleźć bieżące informacje dot. jakości powietrza w punktach pomiarowych we Wrocławiu i aglomeracji wrocławskiej… » więcej 2021-09-18, godz. 06:30 Śląskie/ Zablokowana A1, między węzłami Pyrzowice i Woźniki w kierunku Częstochowy Między węzłami Pyrzowice i Woźniki w kierunku Częstochowy została zablokowana w sobotę rano autostrada A1. Doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych… » więcej 2021-09-18, godz. 06:30 Śląskie/ Samochód potrącił pieszego na dk 44; zablokowana droga między Gliwicami a Tychami Na drodze krajowej 44 między Gliwicami a Tychami doszło do potrącenia pieszego przez samochód osobowy. Jedna osoba została ranna. Droga jest zablokowana -… » więcej 2021-09-18, godz. 06:20 Synoptyk IMGW: sobota chłodna i deszczowa Sobota od rana będzie w większości kraju deszczowa i chłodna - powiedział PAP Mateusz Barczyk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dopiero… » więcej 2021-09-18, godz. 06:20 Rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego Koncertem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego rozpocznie się w sobotę w Bytomiu Międzynarodowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »