Radio Opole » Kraj i świat
2021-07-26, 20:50 Autor: PAP

Izrael/ Rząd chce zwiększyć zatrudnienie wśród ultraortodoksów, których połowa "zawodowo" studiuje Torę

Nowy rząd Izraela stara się zwiększyć zatrudnienie wśród Żydów ultraortodoksyjnych, którzy do 2065 r. mają stanowić 32 proc. mieszkańców kraju. Prawie połowa z mężczyzn charedim "zawodowo" studiuje teksty religijne, za co dostaje rządowe stypendium w wysokości średnio 750 szekli (900 złotych).

53 proc. ultraortodoksyjnych mężczyzn pracuje, a reszta uczy się w szkołach zwanych jesziwami lub kolelami.


Niemal przez ostatnie 12 lat dwie ultraortodoksyjne partie wspierały koalicję rządzącą byłego premiera Benjamina Netanjahu i skutecznie zapobiegały wszelkim zmianom. Obecnie nie ma ich już w rządzie, a minister finansów Awigdor Liberman jest znanym sekularystą.


Przygotował on plan, który wymaga, by oboje rodzice byli zatrudnieni, żeby otrzymać dodatek na żłobki i przedszkola. Obecnie jeśli ojciec studiuje w jesziwie, to jedynie matka może pracować, by rodzina otrzymała miesięcznie 1000 szekli (1200 złotych) na dziecko.


Ultraortodoksyjni politycy ostro zaatakowali te propozycje.


Oczekuje się, że przez tę zmianę 18 tys. rodzin straci dotacje, które ogółem kosztują państwo 1,2 mld szekli (1,43 mld złotych) rocznie. Około jedna trzecia z tego trafia do rodzin, w których ojciec jest studentem jesziwy.


Wiele rodzin charedim jest wielodzietnych - średnio 6,6 dziecka przypada na kobietę w wieku rozrodczym - i często utrzymywanych przez matki, z których 78 proc. pracuje.


22-letnia ultraortodoksyjna kobieta prowadząca organizację non-profit w Jerozolimie, powiedziała Reuterowi, że być może będzie musiała rzucić pracę (by zająć się dziećmi), ponieważ nie może oczekiwać, że jej mąż zaprzestanie nauki.


"Styl życia społeczności charedim polega na tym, że Tora jest na pierwszym miejscu, a wszystko inne jest na drugim (...), a moim demokratycznym prawem jest życie zgodnie z moją religią" – dodała Dwora Lipner.


Charedim i niektórzy analitycy wezwali rząd, by nie wprowadzał rozwiązania, które może ostatecznie zmusić kobiety do porzucenia zatrudnienia.


Przeszkodą w szybkiej integracji na rynku pracy jest brak wymaganej edukacji. Wielu ultraortodoksów nie może żądać wysokich pensji lub ma problem ze znalezieniem pracy, ponieważ w szkołach religijnych, do których uczęszczali, nigdy nie uczyli się angielskiego, matematyki czy nauk ścisłych.


Wskaźnik zatrudnienia w tej społeczności, który pod koniec lat 90. oscylował wokół 40 proc., w 2019 r. osiągnął 65 proc. (w porównaniu z 86-proc. zatrudnieniem wśród nieultraortodoksyjnych Żydów) - podaje portal Ynet.


Finansowe wsparcie państwa dla stanowiących 12 proc. populacji charedim i zwolnienia ich ze służby wojskowej jest jednak powodem narastającego rozłamu w społeczeństwie.


Wydatki rodzin ultraortodoksyjnych na podatek dochodowy, ubezpieczenie społeczne i zdrowotne stanowią tylko jedną trzecią wydatków reszty żydowskich rodzin. Średni dochód brutto gospodarstwa domowego charedim pochodzi w 24 proc. z zasiłków, a w przypadku rodziny nieultraortodoksyjnej w 9 proc. - przypomina Ynet.


"Ta sytuacja nie będzie mogła trwać dalej, gdy jedna trzecia mieszkańców kraju będzie ultraortodoksami" - konkluduje portal.


Joanna Baczała (PAP)


baj/ kib/


Kraj i świat

2021-09-28, godz. 12:50 Świętokrzyskie/ Policja i WIOŚ podpisały porozumienie w zakresie wykrywania przestępstw przeciwko środowisku Ponad 700 nielegalnych składowisk odpadów i wysypisk śmieci wykryły służby środowiskowe w woj. świętokrzyskim. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska… » więcej 2021-09-28, godz. 12:50 Sejm/ Komisja ws. śmierci podczas interwencji dolnośląskich policjantów bez udziału przedstawicieli policji i MSW… Posiedzenie komisji dotyczące przedstawienia na posiedzeniu Sejmu informacji o działaniach podjętych w celu wyjaśnienia okoliczności śmierci trzech osób… » więcej 2021-09-28, godz. 12:50 Skrzyszowska i Różnicki nominowani w plebiscycie European Athletics Sprinterka Pia Skrzyszowska (AZS AWF Warszawa) oraz biegacz średniodystansowy Krzysztof Różnicki (Cartusia Kartuzy) zostali nominowani w plebiscycie European… » więcej 2021-09-28, godz. 12:40 Śląskie/ W Istebnej rozbudowano drogę; skorzystają m.in. turyści Samorząd Istebnej rozbudował i udostępnił drogę gminną Zaolzie, która - jak wskazała wójt Łucja Michałek - ułatwi dojazd m.in. do dwóch ośrodków… » więcej 2021-09-28, godz. 12:40 Dzień Polskiej Muzyki - 1 października 2021 (MediaRoom) 1 października już po raz trzeci świętujemy Dzień Polskiej Muzyki. To kampania społeczna promująca polską muzykę i zwiększająca świadomości Polaków… » więcej 2021-09-28, godz. 12:40 Rosja/ Miedwiediew: OBWE to organizacja, gdzie jedne kraje próbują naciskać na inne OBWE przekształca się z organizacji międzynarodowej w instytucję, za pomocą której jedne kraje usiłują wywierać presję na inne - oświadczył we wtorek… » więcej 2021-09-28, godz. 12:40 Częstochowa/ Tramwaje wrócą na całą zmodernizowaną linię 1 października 1 października tramwaje powrócą na brakującą część zmodernizowanej głównej linii Częstochowy między zajezdnią MPK a dworcem kolejowym Raków - wynika… » więcej 2021-09-28, godz. 12:40 Turniej WTA w Nur-Sultan - porażka Radwańskiej w 1. rundzie Urszula Radwańska przegrała z rozstawioną z numerem piątym Chorwatką Aną Konjuh 6:7 (6-8), 1:6 w pierwszej rundzie halowego turnieju rangi WTA 250 w Nur-Sultan… » więcej 2021-09-28, godz. 12:40 Łódź/ Oględziny na miejscu wypadku, w którym zginęło dwóch robotników Na budowie, gdzie w wykopie zginęło dwóch mężczyzn przysypanych ziemią, zaplanowano we wtorek oględziny. Do wypadku doszło w poniedziałek podczas układania… » więcej 2021-09-28, godz. 12:40 Ukraina/ Ambasador Węgier wezwany do MSZ ws. umowy z Gazpromem Ambasador Węgier na Ukrainie został zaproszony do MSZ w Kijowie, gdzie by wyjaśnić stanowisko Ukrainy w sprawie podpisania przez Węgry długoterminowej umowy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »