Radio Opole » Kraj i świat
2021-06-15, 08:00 Autor: PAP

KAS i CBŚP zatrzymały 4 podejrzanych o fabrykowanie faktur kosztowych na ponad 2 mld zł

KAS i CBŚP zatrzymały cztery osoby podejrzane o udział w gangu z grupy paliwowej, który wprowadził do obrotu fałszywe faktury na ponad 2 mld zł. Skarb Państwa mógł w wyniku ich działalności stracić 387 mln zł. Na wniosek Prokuratury Regionalnej w Warszawie trzy osoby trafiły do aresztu.

"W ubiegłym tygodniu, na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie, funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie wspólnie z funkcjonariuszami Zarządu w Olsztynie Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali czterech członków zorganizowanej grupy przestępczej z województw łódzkiego i wielkopolskiego" – przekazała PAP Anita Wielanek, rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Gang działał w branży paliwowej.


Funkcjonariusze przeszukali miejsca zamieszkania osób zatrzymanych oraz użytkowane przez nich lokale na terenie województwa zachodniopomorskiego. "Zabezpieczono dokumenty znajdujące się w siedzibie jednej ze spółek biurach rachunkowych, funkcjonariusze zajęli również dwa samochody oraz gotówkę w różnych walutach" – dodał Paweł Żukiewicz z CBŚP.


Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prok. Marcin Saduś, poinformował, że zatrzymane osoby usłyszały zarzuty popełnienia m.in. przestępstwa zbrodni fakturowej, które zagrożone jest karą od 5 do 25 lat pozbawienia wolności.


"Postanowienia o przedstawieniu zarzutów ogłoszone podejrzanym obejmowały także karnoskarbowy delikt posługiwania się fakturami wystawionymi w sposób nierzetelny, prania brudnych pieniędzy w porozumieniu z innymi osobami i osiągnięcia z tego tytułu znacznej korzyści majątkowej" – przekazał prok. Saduś.


W ubiegły czwartek sąd na wniosek prokuratora aresztował trzy z czterech zatrzymanych osób. Jeden z podejrzanych przyznał się w całości do przedstawionych zarzutów i złożył obszerne wyjaśnienia, dlatego prokurator zastosował wobec niego poręczenie majątkowe, dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.


W toku postępowania ustalono, że grupa, którą kierował sześćdziesięcioletni Zbigniew D., działała w latach 2015 – 2019 na terenie całego kraju. Podejrzani tworzyli tzw. "hurtownie faktur" czyli spółki nieprowadzące realnej działalności, które wykorzystywano do wystawiania faktur nieodzwierciedlających rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Do spółek rekrutowano tzw. "słupy" czyli osoby, które zgadzały się na wykorzystanie swoich danych osobowych, posługiwano się także fałszywymi paszportami nieistniejących obywateli Włoch.


Grupa wystawiła ok. 5000 faktur na łączną kwotę ponad 2,06 miliarda zł, a w wyniku ich działalności Skarb Państwa stracił co najmniej 387 mln zł. Klientami "hurtowni faktur" był krąg "zaufanych osób z branży paliwowej", prowadzących niewielkie sieci stacji paliwowych.


"Dokonując zakupu faktury nie tylko w sposób nieuczciwy generowali koszty uzyskania przychodów, ale dokumentowali sprzedaż oleju napędowego poprzez stacje paliw, który pochodziły z nieustalonego źródła" – dodał prok. Saduś. Nieuczciwi przedsiębiorcy sprzedawali np. olej smarowy albo preparat smarowy jako pełnowartościowy olej napędowy.


Prok. Saduś przekazał, że ubiegłotygodniowe zatrzymania są kolejną realizacją w nadzorowanym przez tę jednostkę śledztwie. Status podejrzanych ma 20 osób, z czego wobec 15 stosowane jest tymczasowe aresztowanie.


Śledztwo dotyczące tzw. "hurtowni faktur" opiera się w części na materiałach sprawy, o której Prokuratura Regionalna w Warszawie informowała jesienią ub.r. kierując do sądu akt oskarżenia przeciwko 52 członkom grupy przestępczej sprzedającej olej smarowy jako olej napędowy. (PAP)


Autorka: Hanna Dobrowolska


hd/ robs/


Kraj i świat

2021-07-27, godz. 17:20 Ukraina/ Władze: dzięki rozejmowi w Donbasie dwa razy mniej zabitych żołnierzy Dzięki trwającemu od roku zawieszeniu broni między ukraińskimi siłami a wspieranymi przez Rosję separatystami liczba zabitych ukraińskich żołnierzy jest… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Tokio/triathlon - policja w domu ojca Kristiana Blummenfelta w/s zakłócania ciszy nocnej Sensacyjny złoty medal w triathlonie Norwega Kristiana Blummenfelta miał też swój drugi finał w domu jego ojca w Bergen, gdzie podczas świętowania zwycięstwa… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Ziobro: Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom (opis) Fundusz Sprawiedliwości pomógł już stu kilkudziesięciu szpitalom i w ramach swoich środków przeznaczył kwotę ponad 50 mln zł na rozmaite urządzenia… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 UE wydała deklarację potępiającą działania Turcji w sprawie Cypru Unia Europejska potępiła we wtorek stanowisko prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w sprawie Cypru i zagroziła podjęciem działań odwetowych. Deklarację… » więcej 2021-07-27, godz. 17:20 Dr hab. Karol Polejowski powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Dr hab. Karol Polejowski został powołany na stanowisko zastępcy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Gdynia/ Umowa na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej - podpisana (opis) Umowa między Inspektoratem Uzbrojenia a konsorcjum PGZ-Miecznik na budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP została podpisana we wtorek w Gdyni. Fregaty… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Wydarzenia sportowe w skrócie, wtorek 27 lipca, 17.00 Przekazujemy skrót wiadomości sportowych: Polska ekipa nadal pozostaje bez medalu igrzysk olimpijskich w Tokio. We wtorek najbliższa podium była taekwondzistka… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Komisja kultury przyjęła z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji (opis) Sejmowa komisja kultury i środków przekazu przyjęła we wtorek z poprawkami projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Wcześniej komisja nie zgodziła… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 29 zgłoszeń w konkursie na pięć stanowisk w zarządzie Jastrzębskiej Spółki Węglowej 29 zgłoszeń wpłynęło w ogłoszonym ponad dwa tygodnie temu konkursie na prezesa Jastrzębskiej Spółki Węglowej i jego czterech zastępców: ds. ekonomicznych… » więcej 2021-07-27, godz. 17:10 Białoruś/ MSW: portal i sieci społecznościowe Biełsatu uznano za ekstremistyczne (opis) Strona internetowa telewizji Biełsat, a także jej sieci społecznościowe zostały uznane za ekstremistyczne - poinformowało we wtorek w komunikacie białoruskie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »