Radio Opole » Kultura i rozrywka
2024-02-29, 21:00 Autor: Mariusz Majeran

Namiot WBP wypełniony po brzegi podczas spotkania ze Stanisławem S. Nicieją [ZDJĘCIA]

Stanisław Sławomir Nicieja "Kresowa Atlantyda". Spotkanie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław Sławomir Nicieja "Kresowa Atlantyda". Spotkanie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław Sławomir Nicieja "Kresowa Atlantyda". Spotkanie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Stanisław Sławomir Nicieja "Kresowa Atlantyda". Spotkanie w WBP [fot. Mariusz Majeran]
Na promocję najnowszego, XX już tomu "Kresowej Atlantydy" profesora Stanisława Sławomira Nicieji przyszły tłumy Opolan, chcących nabyć książkę i posłuchać opowieści o Kresach.
- Nie myślałem, że napiszę już dwudziesty tom - dodaje profesor. - Czas płynie. Mija 12 lat i ukazuje się dwudziesty tom. Miałem w zamiarze z pięć, sześć, a tutaj jest dwadzieścia. Osiem miesięcy pracowaliśmy z żoną. Tam jest dużo wariantów opolskich. Rodzina Farbiszewskich. Świetni farmaceuci, którzy stamtąd przyszli.

- Są dwie treści w "Kresowych Atlantydach" - podkreśla Halina Nicieja, zajmująca się poprawianiem błędów i wyborem zdjęć do książki. - Książka to jest jak gdyby druga treść. Czytając podpisy pod zdjęciami, też wiele informacji nowych się pojawia tam. Między 200 a 300 zdjęć prawie w każdym tomie jest. Wybór jest duży tylko dzięki czytelnikom, którzy chcą podzielić się swoimi zdjęciami.

Spotkaniu towarzyszył występ opolskiego aktora Andrzeja Mikoszy, który zaśpiewał kresowe piosenki. Autor spotkał się czytelnikami w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Radio Opole było patronem medialnym wydarzenia.
Stanisław Sławomir Nicieja
Halina Nicieja

Kultura i rozrywka

2024-04-18, godz. 16:00 Animacje dla dorosłych w ramach festiwalu O!PLA. Od piątku w Kinie Meduza w Opolu Filmy animowane dla dorosłych będzie można oglądać w Opolu. Mowa o pokazach w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Animacji O!PLA. Seanse w Kinie Meduza zaplanowano… » więcej 2024-04-18, godz. 12:49 Pokaz filmu "Randka" w piątek w Opolu. W roli głównej opolanka Zuzanna Kochanek-Piotrowska Film pt. 'Randka' poruszający temat neuroróżnorodności będzie można zobaczyć w piątek (19.04) w Opolu. Bohaterką jest Magda, pracowniczka naukowa w spektrum… » więcej 2024-04-17, godz. 21:56 Koncert "W cieniu wiedeńskich wież" z dwoma solistami w Filharmonii Opolskiej Filharmonicy Opolscy pod batutą Przemysława Neumanna zagrają w koncercie wiedeńskim. W piątkowy (19.04) wieczór usłyszymy kompozytorów związanych ze stolicą… » więcej 2024-04-17, godz. 14:00 Rusza nabór do konkursu "piosenek z charakterem" tegorocznej Kropki w Głuchołazach XVI Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej 'Kropka' rozpoczyna nabór do corocznego konkursu dla wykonawców. W Głuchołazach jak co roku odbędzie się… » więcej 2024-04-16, godz. 17:00 Tajniki fotografii można zgłębić podczas prudnickich warsztatów Warsztaty fotografii portretowej dla dzieci i młodzieży ruszają w Prudnickim Ośrodku Kultury. Cykl bezpłatnych zajęć organizowany jest w ramach projektu… » więcej 2024-04-16, godz. 15:00 Opole: rozmowy o kulturze romskiej okraszone muzyką Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, działające przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Opolu, organizuje pierwsze w tym roku spotkanie… » więcej 2024-04-16, godz. 08:03 Premiera płyty z poezją Baczyńskiego w Muzeum Polskiej Piosenki Fundacja Dla Dziedzictwa przygotowała muzyczną propozycję, która ma przybliżyć poezję Krzysztofa Kamila Baczyńskiego młodym odbiorcom. 'Oddycha miasto… » więcej 2024-04-16, godz. 08:02 Sławni kiedyś, ale zapomniani opolscy wynalazcy na wystawie plenerowej [ZDJĘCIA] Archiwum Państwowe w Opolu przygotowało kolejną wystawę plenerową. Ekspozycja nosi tytuł 'Genius Loci. Żywa energia dawnych mieszkańców Opola'. Wystawa… » więcej 2024-04-15, godz. 19:00 Poczytaj Szekspira w teatrze. We wtorek wieczorek poetycki W oczekiwaniu na 'Burzę' Teatr im. Jana Kochanowskiego zaprasza na wieczór poetycki. Premiera dramatu Szekspira zaplanowana jest na 26 kwietnia. We wtorek (16.04)… » więcej 2024-04-15, godz. 15:58 Dyrygent poprowadził chór i orkiestrę przedszkolaków [ZDJECIA] Gościem Małej Akademii Instrumentów w Muzeum Piosenki Polskiej był tym razem dyrygent Przemysław Neumann, który na co dzień prowadzi Orkiestrę Symfoniczną… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »