Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-17, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Mija 78 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu jenieckiego Stalag 344 Lamsdorf [ZDJĘCIA]

Obchody 78. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344, Łambinowice [fot. Maciej Marciński]
Obchody 78. rocznicy wyzwolenia Stalagu 344, Łambinowice [fot. Maciej Marciński]
Hymn państwowy, apel pamięci, salwa honorowa, przemówienia, modlitwa i złożenie wiązanek oraz zniczy. Tak wyglądały uroczystości 78. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu jenieckiego Stalag 344 Lamsdorf przed pomnikiem Martyrologii Jeńców Wojennych w Łambinowicach.
W czasie drugiej wojny światowej do obozu trafiło około trzystu tysięcy jeńców z całego świata.

- Ludzie tracący pamięć o historii powodują, że wojna wraca - mówi dr Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.

- Zawsze organizujemy to przedsięwzięcie obok systematycznej pracy edukacyjnej z młodzieżą. Liczymy też przez cały czas na dorosłych. Ci zwiedzający również docierają do nas i to zainteresowanie na szczęście widać.

Wojewoda Sławomir Kłosowski, zwraca uwagę, że około 70 tysięcy ludzi straciło życie w Stalagu 344 Lamsdorf i marszu śmierci.

- Trzeba pamiętać z wielu względów. Po pierwsze musimy oddać hołd i cześć osobom spoczywającym tutaj. Po drugie należy pamiętać, aby tego typu historie nie powtórzyły się już nigdy. Cieszę się, że pani dyrektor muzeum łambinowickiego i samorządowcy tak pieczołowicie i z pamięcią podchodzą do rocznicy.

Kapitan Stanisław Wołczaski, powstaniec warszawski i żołnierz Armii Krajowej, cieszy się, że pamięć o tamtych wydarzeniach jest podtrzymywana.

- Fantastyczne uroczystości. One przypominają mi Powstanie Warszawskie, a później obozy jenieckie. Ja akurat nie byłem w Stalagu 344 Lamsdorf, ale przeszedłem przez obóz Dulag 121. Później skierowano mnie na roboty do Niemiec, ale uciekłem w Kielcach.

W uroczystościach wzięli udział również samorządowcy, między innymi Andrzej Wesołowski, burmistrz Tułowic.

- Trzeba pamiętać, bo tutaj leży ponad 40 tysięcy osób zamordowanych w bestialski sposób. Tutaj spoczywają ludzie z różnych stron świata, nie tylko z Europy, więc przynajmniej raz do roku w rocznicę trzeba pochylić czoło.

Dodajmy, Radio Opole objęło te uroczystości patronatem medialnym.
Violetta Rezler-Wasielewska
Sławomir Kłosowski
Stanisław Wołczaski
Andrzej Wesołowski

Wiadomości z regionu

2023-03-24, godz. 16:20 Zdobędą Koronę Gór Polski. Nowy projekt podopiecznych rodzin zastępczych Koronę Gór Polski zdobywać będą podopieczni rodzin zastępczych oraz ich opiekunowie z powiatu prudnickiego. Celem przedsięwzięcia jest integracja, edukacja… » więcej 2023-03-24, godz. 15:35 Choć biegnie wśród pól, to ma wiele funkcji. Ul. Starowiejska w Bierdzanach po remoncie Choć to niewielki odcinek, to ma duże znaczenie. W Bierdzanach w gminie Turawa otwarto wyremontowany 750-metrowy odcinek ulicy Starowiejskiej. » więcej 2023-03-24, godz. 15:25 Wzrost o 20 procent. Będzie więcej pieniędzy na pomoc osobom niepełnosprawnym Około 120 milionów złotych rozdysponuje w tym roku opolski oddział Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że poziom wsparcia… » więcej 2023-03-24, godz. 14:51 W Gałązczycach budują kanalizację. Gmina zapłaci za nią tylko ułamek wartości Podgrodkowskie Gałązczyce będą miały kanalizację. Dziś (24.03) symbolicznie rozpoczęto jej budowę. » więcej 2023-03-24, godz. 14:30 Policjanci czujni także po służbie Policjant z komisariatu w Otmuchowie, będąc po służbie, zakończył podróż pijanego kierowcy. Z kolei funkcjonariusz z KPP w Nysie zatrzymał sklepowego… » więcej 2023-03-24, godz. 13:33 Nysa: policja zatrzymała dwie osoby w związku z napaścią na kierowcę MZK Nyscy policjanci zatrzymali dwie osoby podejrzane o napaść na kierowcę miejskiego autobusu. Przypomnijmy, do zdarzenia doszło w środę (22.03) wieczorem… » więcej 2023-03-24, godz. 12:42 Drift po Sienkiewicza w Opolu. Policja "zainteresowała się" kierowcą [FILM] W środku dnia driftem przez Sienkiewicza w Opolu. Filmik z nagraniem kierowcy sportowego BMW, które z piskiem opon 'bokiem' pokonuje zakręt w centrum miasta… » więcej 2023-03-24, godz. 11:23 "Mistrz kierownicy" ucieka... motorowerem. Jechał nawet chodnikiem Kilkanaście minut trwał policyjny pościg za kierującym motorowerem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Do tego zdarzenia doszło w środę (22.03)… » więcej 2023-03-24, godz. 11:15 "To rewolucja, jeśli chodzi o kardiologię". Setny zabieg wszczepienia pompy Impella w USK Lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu wykonali setny zabieg wszczepienia pompy Impella. To urządzenie wspomagające krążenie u najciężej… » więcej 2023-03-24, godz. 10:00 Pięć pomysłów na ul. Krakowską w Opolu, zwycięzców poznamy po weekendzie Pięć projektów wpłynęło do konkursu na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania ulicy Krakowskiej w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »