Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'W cztery oczy' (rozmowy w latach 2010 - 2021) » Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej…
2020-04-03, 09:27 Autor: Ewa Skrabacz

Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu
- Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan zdrowia był krytyczny. Pacjent odszedł następnego dnia. Zrobiliśmy wszystko, ale nie udało się go uratować - informował dyrektor jednoimiennego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, Jarosław Kończyło, mówiąc o pierwszej śmiertelnej ofierze COVID-19 na Opolszczyźnie.
- W tej chwili w naszym szpitalu znajduje się około 50 pacjentów, z czego około 40 to pacjenci z wirusem COVID-19. W stanie ciężkim jest jeden pacjent, który przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej - dodał dyrektor.

- Nowy OIOM jest już dzisiaj gotowy, a udało nam się dzięki wytężonej pracy wszystkich pracowników firmy budowlanej. Około miesiąca przyspieszyliśmy jego oddanie. Ten OIOM jest częścią dużego unijnego programu, który realizujemy. W planach jest też nowy blok operacyjny, ale teraz wstrzymaliśmy wszelkie prace z nim związane, bo nastawiliśmy się przede wszystkim na zakończenie prac przy nowym OIOM-ie. Nie udało się dostarczyć na oddział całego sprzętu, który był w ramach projektu unijnego. Poszukiwaliśmy np. łóżek, pomp infuzyjnych, respiratorów, takich, które byłyby teraz dostępne i które czasowo mogłyby zastąpić ten właściwy sprzęt, który do nas dojedzie. Udało się to wszystko zrealizować i posiadamy w tej chwili kompletny sprzęt w tej lokalizacji - relacjonował Kończyło.

- Do wczoraj mieliśmy 24 miejsca respiratorowe, zdeklarowane w NFZ, a od dziś - z nowymi respiratorami na oddanym oddziale, mamy łącznie 30 respiratorów. Prawdopodobnie dziś, może w poniedziałek, przyjdą kolejne, a każda sztuka jest dla nas ważna - zaznaczył Jarosław Kończyło.

- Funkcjonujemy w reżimie szpitala zakaźnego. Wielokrotnie powtarzałem i będę powtarzał do skutku, że dla mnie, jako osoby kierującej tym podmiotem leczniczym, nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo moich pracowników. To jest ważne, bo jeśli oni będą bezpieczni, to i pacjenci będą bezpieczni. Stąd te elementy bezpieczeństwa aktywnego m.in. zbudowane śluzy, bezpieczne wejścia/wyjścia, nielimitowane środki ochrony osobistej. Kolejnym elementem bezpieczeństwa jest ubezpieczenie moich pracowników, czyli tzw. bezpieczeństwo pasywne. Osoby te muszą posiadać odpowiednie do tego, co dzisiaj robią, ubezpieczenie. Apeluję do wszystkich tych, którzy ustalają zakres polisy ubezpieczeniowej, by słuchali nas, Kędzierzyna-Koźla, jakie mamy oczekiwania w zakresie sumy gwarancyjnej tej polisy. Więcej nie będę komentował. Proszę o wsparcie szpitala zakaźnego. Szpitala, który dostał rozkaz. My ten rozkaz realizujemy, ale proszę o wsparcie wszystkich tych, którzy decydują, czy ta polisa będzie zawierała stosowne, odpowiednie zapisy - apelował dyrektor kędzierzyńskiej placówki.

- Myślę, że jako mieszkańcy Opolszczyzny będziemy się czuć bezpiecznie, gdy będziemy przebywać w domu, gdy będziemy się stosować do wytycznych dotyczących kwarantanny i wszystkich procedur powodujących, że wirus nie będzie się rozprzestrzeniał - podkreślił dyrektor szpitala.

Zobacz także

2020-03-30, godz. 09:40 Karolina Banaszek o Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań w 2021 roku - Podjęliśmy decyzję o tym, żeby nie puszczać rachmistrzów w teren. Więc po pierwsze będzie to samospis przez internet, a po drugie spis będzie można… » więcej 2020-03-29, godz. 08:20 Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa o krwiodawstwie w czasach pande… W ostatnim czasie coraz częściej słychać zachętę do oddawania krwi. Dr Iwona Rajca-Biernacka, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa… » więcej 2020-03-28, godz. 08:20 Waldemar Fedak o środowisku i trosce, a także o najbardziej przyznaje energii dla naszej planety W ostatnią sobotę marca, rokrocznie gasną światła w ramach „Godziny dla Ziemi”. O tym, czy warto w ten sposób demonstrować troskę o środowisko, a… » więcej 2020-03-27, godz. 08:48 Tomasz Ognisty o pakiecie działań osłonowych dla rolnictwa w związku z pandemią koronawirusa. - Sprawa dotyczy np. mleka. Są mleczarnie, które już przysłały rolnikom pisma, że z dniem 1 kwietnia nie będą od nich odbierać mleka. Na rynku wołowiny… » więcej 2020-03-26, godz. 09:37 Arkadiusz Wiśniewski o tym jak zmieniło się funkcjonowanie miasta po kilkunastu dniach pandemii - Urząd działa w miarę normalnie. Wiele zadań, które nie wymaga kontaktu z klientem jest realizowanych elektronicznie - mówił w porannej rozmowie „W 4… » więcej 2020-03-25, godz. 09:42 Marcin Ociepa o tym, na jaką pomoc mogą liczyć samorządowcy oraz przedsiębiorcy w związku z tzw. Tarczą Antykry… – Dialog jest podstawowym obowiązkiem posła, dlatego że reprezentujemy mieszkańców, a także w jakimś sensie samorządowców. Nie da się rozwiązywać… » więcej 2020-03-24, godz. 08:32 Podinsp. Marzena Grzegorczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu o konsekwencjach prawnych z nieprzestrzegania zasad… - Od samego początku głośno mówimy o tym, żeby ograniczać spotkania i żeby zostać w domu. To służy nam wszystkim, bo wychodząc na zewnątrz narażamy… » więcej 2020-03-23, godz. 09:49 Janusz Kowalski o sposobie na przeprowadzenie posiedzenia Sejmu w czasie pandemii - W sytuacji pandemii bardzo ważne jest, żeby zabezpieczyć funkcjonowanie sejmu i senatu, który jest bardzo potrzebny, by elastycznie przyjmować kolejne ustawy… » więcej 2020-03-22, godz. 08:30 Dr Mariusz Głowacki o tym, czy na Ziemi mamy wystarczające duże zasoby wody i czy w Opolu warto pić kranówkę. W Światowym Dniu Wody (22.03) mówiliśmy o tym, czy na Ziemi mamy wystarczająco duże jej zasoby i czy w Opolu warto pić kranówkę. Na te i inne pytania odpowiedział… » więcej 2020-03-21, godz. 08:30 Dr Joanna Łaba o o pomocy, którą oferuje Opolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Dzieci z Trisomią 21 TRISO 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. O rzeczywistości osób z trisomią 21 chromosomu, a także o pomocy, którą oferuje i której wyczekuje… » więcej
3738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »