Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej…
2020-04-03, 09:27 Autor: Ewa Skrabacz

Jarosław Kończyło o otwarciu Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej w monoprofilowym szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu

Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Szpital w Kędzierzynie-Koźlu [fot. A. Pospiszyl]
Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu
- Zespół ratownictwa medycznego przywiózł nam pacjenta, który miał wiele chorób. Jego stan zdrowia był krytyczny. Pacjent odszedł następnego dnia. Zrobiliśmy wszystko, ale nie udało się go uratować - informował dyrektor jednoimiennego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, Jarosław Kończyło, mówiąc o pierwszej śmiertelnej ofierze COVID-19 na Opolszczyźnie.
- W tej chwili w naszym szpitalu znajduje się około 50 pacjentów, z czego około 40 to pacjenci z wirusem COVID-19. W stanie ciężkim jest jeden pacjent, który przebywa na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej - dodał dyrektor.

- Nowy OIOM jest już dzisiaj gotowy, a udało nam się dzięki wytężonej pracy wszystkich pracowników firmy budowlanej. Około miesiąca przyspieszyliśmy jego oddanie. Ten OIOM jest częścią dużego unijnego programu, który realizujemy. W planach jest też nowy blok operacyjny, ale teraz wstrzymaliśmy wszelkie prace z nim związane, bo nastawiliśmy się przede wszystkim na zakończenie prac przy nowym OIOM-ie. Nie udało się dostarczyć na oddział całego sprzętu, który był w ramach projektu unijnego. Poszukiwaliśmy np. łóżek, pomp infuzyjnych, respiratorów, takich, które byłyby teraz dostępne i które czasowo mogłyby zastąpić ten właściwy sprzęt, który do nas dojedzie. Udało się to wszystko zrealizować i posiadamy w tej chwili kompletny sprzęt w tej lokalizacji - relacjonował Kończyło.

- Do wczoraj mieliśmy 24 miejsca respiratorowe, zdeklarowane w NFZ, a od dziś - z nowymi respiratorami na oddanym oddziale, mamy łącznie 30 respiratorów. Prawdopodobnie dziś, może w poniedziałek, przyjdą kolejne, a każda sztuka jest dla nas ważna - zaznaczył Jarosław Kończyło.

- Funkcjonujemy w reżimie szpitala zakaźnego. Wielokrotnie powtarzałem i będę powtarzał do skutku, że dla mnie, jako osoby kierującej tym podmiotem leczniczym, nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo moich pracowników. To jest ważne, bo jeśli oni będą bezpieczni, to i pacjenci będą bezpieczni. Stąd te elementy bezpieczeństwa aktywnego m.in. zbudowane śluzy, bezpieczne wejścia/wyjścia, nielimitowane środki ochrony osobistej. Kolejnym elementem bezpieczeństwa jest ubezpieczenie moich pracowników, czyli tzw. bezpieczeństwo pasywne. Osoby te muszą posiadać odpowiednie do tego, co dzisiaj robią, ubezpieczenie. Apeluję do wszystkich tych, którzy ustalają zakres polisy ubezpieczeniowej, by słuchali nas, Kędzierzyna-Koźla, jakie mamy oczekiwania w zakresie sumy gwarancyjnej tej polisy. Więcej nie będę komentował. Proszę o wsparcie szpitala zakaźnego. Szpitala, który dostał rozkaz. My ten rozkaz realizujemy, ale proszę o wsparcie wszystkich tych, którzy decydują, czy ta polisa będzie zawierała stosowne, odpowiednie zapisy - apelował dyrektor kędzierzyńskiej placówki.

- Myślę, że jako mieszkańcy Opolszczyzny będziemy się czuć bezpiecznie, gdy będziemy przebywać w domu, gdy będziemy się stosować do wytycznych dotyczących kwarantanny i wszystkich procedur powodujących, że wirus nie będzie się rozprzestrzeniał - podkreślił dyrektor szpitala.

Zobacz także

2020-05-26, godz. 08:46 Rafał Bartek o zmianach osobowych w zarządzie województwa, wdrażaniu RPO oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi Porannym gościem Radia Opole był Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa opolskiego, z którym omówiliśmy najważniejsze punkty dzisiejszych obrad sejmiku… » więcej 2020-05-25, godz. 08:47 Mirosław Pietrucha o zagrożeniu epidemicznym, obecnej działalności Elektrowni i suszy - Podjęliśmy działania, które nawet wyprzedzały regulacje krajowe, jeśli chodzi np. o oddzielenie poszczególnych grup pracowników. Mówimy też o środkach ochrony… » więcej 2020-05-24, godz. 08:20 Łukasz Berlik o tym, jak pogodzić podziwianie przyrody z nieingerencją w środowisko naturalne – Podczas półgodzinnej wycieczki możemy przyjrzeć się około 50 gatunkom ptaków - podkreślił Łukasz Berlik, opolski przyrodnik. » więcej 2020-05-23, godz. 08:20 Rafał Parvi o drugim uderzeniu w gospodarkę i receptach na kryzys gospodarczy Dr Rafał Parvi, ekonomista z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu - Pierwsza fala jest dotkliwa, ale druga może już wielu przedsiębiorców rozłożyć – mówi dr Rafał… » więcej 2020-05-22, godz. 08:32 Jerzy Wrębiak o życiu miasta Brzeg w czasie pandemii i odmrażaniu lokalnej gospodarki Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu - Brzeg jest bogatym miastem i to zdanie podtrzymuję. Wystarczy spojrzeć na rankingi, przez lata budżet prowadziliśmy w sposób… » więcej 2020-05-21, godz. 09:33 Marcin Sagan o odmrażaniu sportu w stolicy regionu – Otwarte są głównie obiekty Miejskiego Ośrodka Sportu i rekreacji. To są obiekty na których jest stały dozór, mam na myśli 3 orliki na ul. Bielskiej, ul. Czaplaka… » więcej 2020-05-20, godz. 08:20 Roman Kolek o współpracy pomiędzy opolskimi lekarzami i lekarzami z chińskiego Fujian Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego - W całej prowincji Fujian są dwa szpitale zakaźne, które łącznie liczą 1100 łóżek. Przypomnę, że ta chińska… » więcej 2020-05-19, godz. 08:37 Jakub Roszuk o sytuacji w branży rybackiej w związku z suszą oraz zarybianiu stawów i rzek – Jeśli chodzi o stawy hodowlane, to skutki suszy już odczuwamy. Część z nich nie jest zalana, nie ma skąd nabrać wody i w części stawów jest problem jak, np… » więcej 2020-05-18, godz. 09:36 Przemysław Zych o tym, na jakich zasadach Opole otwiera żłobki i przedszkola - Biorąc pod uwagę wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego, na 468 miejsc w żłobkach publicznych byliśmy w stanie uruchomić 192 miejsca. Natomiast żłobki niepubliczne… » więcej 2020-05-17, godz. 08:20 Tomasz Turba o społeczeństwie informatycznym i zagrożeniach czyhających w sieci – Informatyka jako dziedzina zawodowa stałą się dziedziną życia – podkreślił informatyk Tomasz Turba. » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »