Radio Opole » W cztery oczy / Poglądy i osądy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Mariuszem Nieckarzem i prof. Piotrem P ...
2019-06-07, 09:23 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Mariuszem Nieckarzem i prof. Piotrem Pałysem o obchodach wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego w Oleśnie

Mariusz Nieckarz o wybuchu w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu
Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. W Oleśnie odbędą się uroczystości upamiętniające 100. rocznice wybuchu Pierwszego Powstania Ślaskiego.

Z powodu wydarzeń w Kędzierzynie-Koźlu i trwającej akcji ratowniczej obecność wojewody na obchodach nie jest zagwarantowana. - Program nie ulegnie zmianie, o godzinie 11:00 rozpocznie się msza święta a o 12:00 uroczystości przed pomnikiem na cmentarzu.
Prof. Piotr Pałys o tym dlaczego obchody 100. rocznicy wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego odbywają się w Oleśnie
Prof. Piotr Pałys historyk z Instytutu Śląskiego
- Decyzja o zorganizowaniu w Oleśnie wojewódzkich obchodów Pierwszego Powstania Śląskiego jest jak najbardziej słuszna - powiedział w "Poglądach i osądach" prof. Piotr Pałys historyk z Instytutu Śląskiego. - Swoisty prolog powstania lub jak to można nazwać wydarzenie okołopowstańcze miało miejsce w Oleśnie wcześniej, niż data wybuchu powstania 17 sierpnia a właśnie noc z 7 na 8 czerwca 1919 roku - wyjaśnił prof. Pałys.

Zobacz także

2019-06-18, godz. 08:54 Rozmowa z Rafałem Bartkiem i Szymonem Ogłazą o udzieleniu zarządowi regionu wotum zaufania Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku województwa - Będą dwie uchwały, gdzie możemy wstrząsnąć zarządem. Do tej pory było to tylko absolutorium, teraz mamy wpr ... » więcej 2019-06-17, godz. 10:40 Rozmowy z Marcinem Ociepą i Grzegorzem Kulisiem o zmianach ułatwiających prowadzenie przedsiębiorstwa Marcin Ociepa sekretarz Stanu w Ministerstwie Technologii i Przedsiębiorczości - W ostatnim czasie weszło w życie 70 punktowych zmian, które dotyczyły 70 ust ... » więcej 2019-06-16, godz. 08:40 Monika Kawa o 25. Festynie Fundacji DOM Fundacja DOM po raz 25. organizuje swoje doroczne święto, które jest nie tylko szansą na poznanie podopiecznych fundacji, ale także okazją do wspólnej zabawy. ... » więcej 2019-06-15, godz. 08:40 Agnieszka Adamiec o istocie i popularność dogoterapii W Ogólnopolskim Dniu Dogoterapii rozmawialiśmy o znaczeniu tej formy kontaktu z psami. O istotę i popularność dogoterapii zapytamy Agnieszkę Adamiec, która wr ... » więcej 2019-06-14, godz. 09:58 Rozmowy z Łukaszem Śmierciakiem i Katarzyną Kownacką o Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki Łukasz Śmierciak, naczelnik Wydziału Promocji opolskiego Urzędu Miasta - Oferta imprez około festiwalowych jest bardzo bogata, to już jest taka dobra tradycja ... » więcej 2019-06-13, godz. 10:37 Rozmowy z prof. Przemysławem Malinowskim i prof. Tomaszem Halskim Prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu – To nasz ogromny sukces naszego zespołu, całej uczelni, także studentów. Za ... » więcej 2019-06-12, godz. 10:27 Rozmowa ze Stanisławem Rakoczym i Piotrem Mielcem o rozliczeniach powyborczach i atrakcjach turystycznych oferowanych ... Stanisław Rakoczy, wicemarszałek - Myślę, że najpóźniej do końca miesiąca zapadnie polityczna decyzja, w jakiej formule PSL pójdzie do wyborów parlamentarnych ... » więcej 2019-06-11, godz. 10:02 Rozmowa z Andrzejem Bułą i Dorota Piechowicz-Witoń o budżecie obywatelskim Andrzej Buła, marszałek województwa opolskiego - W całym regionie organizujemy spotkania w sprawie trzeciej edycji naszego obywatelskiego budżetu marszałkowsk ... » więcej 2019-06-10, godz. 10:34 Rozmowy z Arkadiuszem Wiśniewskim i dr. Witoldem Potworą o strategii rozwoju Opola Arkadiusz Wiśniewski - Zależało nam na tym, żeby ta strategia nie była dokumentem przygotowanym przez urzędników, ale takim, który od początku jest konsultowa ... » więcej 2019-06-09, godz. 08:35 Aleksandra Raś o szczegółach imprezy "Sporty Mojego Dzieciństwa" Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu zachęca do wspomnień i powrotu do czasów dzieciństwa. Gra w gumę, kapsle, zbijak – m.in. takie stanowiska ze „Sport ... » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »