Radio Opole » W cztery oczy » Nasze rozmowy » Rozmowa z Mariuszem Nieckarzem i prof. Piotrem Pałysem…
2019-06-07, 09:23 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Rozmowa z Mariuszem Nieckarzem i prof. Piotrem Pałysem o obchodach wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego w Oleśnie

Mariusz Nieckarz o wybuchu w kamienicy w Kędzierzynie-Koźlu
Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. W Oleśnie odbędą się uroczystości upamiętniające 100. rocznice wybuchu Pierwszego Powstania Ślaskiego.

Z powodu wydarzeń w Kędzierzynie-Koźlu i trwającej akcji ratowniczej obecność wojewody na obchodach nie jest zagwarantowana. - Program nie ulegnie zmianie, o godzinie 11:00 rozpocznie się msza święta a o 12:00 uroczystości przed pomnikiem na cmentarzu.
Prof. Piotr Pałys o tym dlaczego obchody 100. rocznicy wybuchu Pierwszego Powstania Śląskiego odbywają się w Oleśnie
Prof. Piotr Pałys historyk z Instytutu Śląskiego
- Decyzja o zorganizowaniu w Oleśnie wojewódzkich obchodów Pierwszego Powstania Śląskiego jest jak najbardziej słuszna - powiedział w "Poglądach i osądach" prof. Piotr Pałys historyk z Instytutu Śląskiego. - Swoisty prolog powstania lub jak to można nazwać wydarzenie okołopowstańcze miało miejsce w Oleśnie wcześniej, niż data wybuchu powstania 17 sierpnia a właśnie noc z 7 na 8 czerwca 1919 roku - wyjaśnił prof. Pałys.

Zobacz także

2020-07-09, godz. 09:17 Andrzej Buła o tym, dlaczego Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów Rafał Trzaskowski w kampanii wyborczej podkreśla wagę samorządów. Dlaczego? M.in. o to zapytaliśmy porannego gościa, którym był Andrzej Buła, szef Platformy Obywatelskiej… » więcej 2020-07-08, godz. 08:19 Stanisław Szwed o wsparciu kierowanym do seniorów i najmłodszych oraz perspektywach prowadzenia polityki prorodzinnej Stanisław Szwed, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Program ASOS działający na rzecz aktywności społecznej osób starszych… » więcej 2020-07-07, godz. 09:47 Tomasz Kostuś o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu i programie kandydata Koalicji Obywatelskiej Porannym gościem Radia Opole we wtorek (7.07) był Tomasz Kostuś, poseł Platformy Obywatelskiej, z którym rozmawialiśmy o wizycie Rafała Trzaskowskiego w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-07-06, godz. 10:03 Rafał Tkacz o ułatwieniach dla niektórych grup głosujących planowanych przez Ministerstwo Zdrowia podczas II tury wyborów… - Te osoby, które zaniedbały moment na dopisanie się do spisu wyborców czy wzięcia zaświadczenia mają teraz na to czas. Ci pierwsi mają czas do jutra, a zaświadczenia… » więcej 2020-07-05, godz. 08:30 Violetta Porowska o przebiegu kampanii wyborczej i programie Andrzeja Dudy - To rzeczywiście bardzo intensywna kampania – przyznała posłanka Prawa i Sprawiedliwości Violetta Porowska. Naszego gościa spytaliśmy, w jaki sposób Zjednoczona… » więcej 2020-07-04, godz. 08:30 Joanna Wawrzyniak o tym, jak czuć się młodo mimo podeszłego wieku - Nie jest to jednoznaczne - powiedziała dr Joanna Wawrzyniak z Wyższej Szkoły Bankowej o definicji starości. Osoba fizycznie podeszła może być zupełnie młoda… » więcej 2020-07-03, godz. 09:09 Szymon Ogłaza o wynikach 1 tury wyborów prezydenckich oraz o ostatnich dniach kampanii Gościem porannej rozmowy "W cztery oczy" był Szymon Ogłaza, członek opolskiego sztabu Rafała Trzaskowskiego, z którym omówiliśmy wyniki I tury wyborów prezydenckich… » więcej 2020-07-02, godz. 09:46 Mjr Wojciech Bakalarz o starcie letniej kampanii „Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej” - W całym kraju są rozmieszczone mobilne punkty informacyjne, takie punkty pojawią się w sobotę w JuraParku w Krasiejowie oraz w niedzielę w parku w Mosznej -… » więcej 2020-07-01, godz. 08:42 Dr Tomasz Greniuch o szczegółach wystawy pt. „Tu rodziła się Solidarność” Dr Tomasz Greniuch, naczelnik IPN w Opolu - Wystawę odsłaniamy wspólnie z wicedyrektor wrocławskiego IPN-u - mówił w porannej rozmowie „W cztery oczy” dr Tomasz… » więcej 2020-06-30, godz. 09:02 Tomasz Kostuś o tym, dlaczego jest dumny z wyniku Rafała Trzaskowskiego – Jestem dumny z tego wyniku, bo Rafał Trzaskowski zdeklasował Andrzeja Dudę niemal dwukrotnie – mówił w porannej rozmowie Tomasz Kostuś, poseł PO i szef struktur… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »