Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-06-07, 09:30 Autor: Cezary Puzyna

Msza święta, oficjalne uroczystości, spotkanie muzealne i koncert. Wojewódzkie obchody 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego

Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mogiła powstańców śląskich w Oleśnie [fot. Witold Wośtak]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Mariusz Nieckarz [fot. Paula Hołubowicz]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
Piotr Pałys [fot. Marcin Skomudek]
- Szczegółów nie znamy, a warto wiedzieć, jak kształtowała się historia Śląska Opolskiego - powiedział w rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Nieckarz, dyrektor Biura Wojewody Opolskiego. Za dwie godziny rozpoczną się w Oleśnie Wojewódzkie obchody setnej rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego. Na początek msza święta w intencji ojczyzny oraz powstańców śląskich w Kościele Bożego Ciała. - W Oleśnie miał miejsce swoisty prolog pierwszego powstania - mówi historyk.
- O 12:00 rozpoczną się uroczystości już przed pomnikiem, na cmentarzu. Tam przewidziane są okolicznościowe przemówienia. Te uroczystości patriotyczne będą składały się z pierwszej części pod asystą wojskową, z pełnymi honorami, z wciągnięciem, flagi, z hymnem państwowym.

Przed pomnikiem zostaną złożone kwiaty między innymi od premiera Mateusza Morawieckiego. Organizatorami dzisiejszych (07.06) uroczystości są wojewoda opolski Adrian Czubak i burmistrz Olesna Sylwester Lewicki, wszystko odbywa się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. Na zakończenie uroczystości wystąpi akordeonista Marcin Wyrostek z zespołem Corazon.

- Przeniesienie uroczystości z Opola do Olesna to decyzja jak najbardziej uzasadniona - powiedział w "Poglądach i osądach" historyk, prof. Piotr Pałys. - Swoisty prolog pierwszego powstania albo jeden z elementów wydarzeń, które można określić wydarzeniami "okołopowstańczymi", miały miejsce właśnie w Oleśnie, w jego okolicach. I te wydarzenia miały miejsce wcześniej niż wiadoma data wybuchu powstania, czyli to nie był 17 sierpnia, a właśnie noc z 7 na 8 czerwca.
Mariusz Nieckarz
Mariusz Nieckarz 2
Piotr Pałys

Wiadomości z regionu

2019-06-17, godz. 00:29 56. KFPP: Trzy dekady wolności w Opolu. Międzypokoleniowy muzyczny dialog wybrzmiał w amfiteatrze [DUŻO ZDJĘĆ] To była międzypokoleniowa podróż i przegląd największych hitów ostatnich 30 lat. Za nami piaty koncert 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, pod ... » więcej 2019-06-16, godz. 20:30 Pokazy maszyn, wspinaczka na drzewa i konkurs plastyczny - Dzień Otwarty Nadleśnictwa Prószków [ZDJĘCIA] Jakie gatunki drzew rosną w naszych lasach, ile sadzonek rocznie leśnicy sadzą w okolicach Prószkowa, jakie zwyczaje mają wiewiórki i jak bezpiecznie wspinać ... » więcej 2019-06-16, godz. 19:15 Przeszli przez Strzelce Opolskie w Marszu dla życia i rodziny Kilkaset osób przeszło między dwoma parafiami w Strzelcach Opolskich w Marszu dla życia i rodziny. Wydarzenie poprzedziła msza święta w kościele Podwyższenia ... » więcej 2019-06-16, godz. 17:45 Przez najbliższy tydzień Nysa będzie stolicą turystyki kolarskiej Prawie 600 osób z całej Polski oraz z zagranicy bierze udział w trwającym od wczoraj (15.06) 59. Ogólnopolskim Szkoleniowym Zlocie Przodowników Turystyki Kola ... » więcej 2019-06-16, godz. 16:30 56. KFPP: Zdobyli wejściówki od Radia Opole i mogą obserwować próby artystów [ZDJĘCIE 360 STOPNI] Obserwują próby, podglądają artystów, którzy występują na opolskim festiwalu, a nawet proszą o autografy - grupa opolan zdobyła wejściówki na próby generalne ... » więcej 2019-06-16, godz. 15:54 56. KFPP: Kawiarenka z Gwiazdami cieszy się sporą popularnością. "Trzeba tu być" [ZDJĘCIA] Na opolskim rynku licznie gromadzą się opolanie ciekawi rozmów z gwiazdami. Dziś na kanapach zasiedli m.in. Sidney Polak, zespół Big Day, Ryszard Rynkowski, K ... » więcej 2019-06-16, godz. 15:50 Deszczowo będzie do poniedziałkowego poranka. Są ostrzeżenia meteo Ostrzeżenie meteo dot. możliwych burz z gradem wydało IMGW. Dotyczy ono 9 powiatów naszego województwa. Nad regionem do jutra królować będą deszcze. » więcej 2019-06-16, godz. 14:42 Wizyta greko-katolickiego biskupa w opolskiej parafii Opole odwiedził dzisiaj biskup wrocławsko-gdański Roman Juszczak. Wizytował on parafię Przemienienia Pańskiego Ukraińskiego Kościoła Greko-Kalickiego. Biskup ... » więcej 2019-06-16, godz. 13:26 Fundacja DOM zaprasza na charytatywny festyn do centrum Opola. Jest moc atrakcji dla dzieci i dorosłych [ZDJĘCIA] Po raz 25. Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym zaprasza mieszkańców Opola na festyn, który odbywa się na pl. Wolności. Jest kilk ... » więcej 2019-06-16, godz. 13:22 Paliła się wyspa objęta tzw. ptasią dyrektywą nad Jeziorem Nyskim. Pożar opanowali ratownicy WOPR Nietypowa akcja ratownicza miała miejsce wczoraj po południu (15.06) nad Jeziorem Nyskim. Wybuchł pożar na jednej z wysp, znajdującej się w obszarze chronione ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »