Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2019-02-14, 10:23 Autor: Agnieszka Lubczańska

Poznaj źródła folkloru opolskiego

Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta nagrodzone przez Polskie Radio © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
„Pieśni wracają do domu. Historyczne źródła dźwiękowe folkloru opolskiego” to tytuł konferencji, która w najbliższą sobotę (16.02) odbędzie się w Muzeum Śląska Opolskiego. Spotkanie odbywa się w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny". Tego samego dnia w ramach wydarzenia, ale tym razem w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach, zabrzmią najstarsze zachowane, polskojęzyczne nagrania muzyki ludowej na Śląsku.

Konferencja rozpocznie się o godz. 11:00 w sali odczytowej (wejście od ul. Muzealnej). Koncertu w Strzeleczkach będzie można posłuchać od godz. 16:30. Wstęp wolny.

Więcej o wydarzeniu w piątek w audycji Regionalne kulturalia na Radio Opole 2 Kultura opowiedzą organizatorzy: etnomuzykolog dr Mariusz Pucia z Uniwersytetu Opolskiego i Dariusz Kownacki.


Muzyka w Strzeleczkach zabrzmi nie bez powodu, bo to właśnie z trzech miejscowości tej gminy - Dziedzic, Racławiczek i Smolarni – pochodzą najstarsze nagrania dźwiękowe w języku polskim. Na tzw. wałkach fonograficznych Edisona latem 1913 r. nagrał je niemiecki nauczyciel Paul Schmidt zachwycony melodyjnością mowy, śpiewu i muzyki tamtejszych mieszkańców. Będzie można usłyszeć głosy sprzed ponad stu lat... Z 34 wałków, na których nagrał śpiew, muzykę i modlitwy w ich wykonaniu, do dziś zachowały się 32. Znajdują się w Berlińskim Archiwum Fonograficznym. Kilka lat temu ich opracowaniem zajął się m.in. dr Mariusz Pucia, etnomuzykolog z Uniwersytetu Opolskiego.


Za płytę "Polskie pieśni ludowe na Śląsku Opolskim przez Paula Schmidta w 1913 r. na fonograf zebrane. Pierwsze nagrania muzyki tradycyjnej dokonane na Śląsku Opolskim ze Zbiorów Archiwum Fonograficznego w Berlinie" przygotowaną m.in. przez dr. Mariusza Pucię i dr. Jacka Jackowskiego Zbiory Fonograficzne Instytutu Sztuki PAN otrzymały I nagrodę w konkursie "Fonogram Źródeł" za rok 2017, organizowanym przez Program Drugi Polskiego Radia.

Radio Opole konferencję i koncert w ramach cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny" objęło patronatem medialnym.


Zobacz także

2019-02-25, godz. 19:02, Patronaty - polecamy Piosenki Agnieszki Osieckiej zabrzmią w Studiu M w rocznicę śmierci artystki Już 7 marca, czyli tradycyjnie w czwartek, odbędzie się kolejny koncert w Studiu M im. SBB. Tym razem będzie to uczta dla wszystkich fanów twórczości Agnieszki Osieckiej. Z repertuarem „Osiecka Jazzowo” wystąpi kwartet Krzysztofa… » więcej 2019-02-25, godz. 11:18, Patronaty - polecamy Nysa Gospel Choir z koncertem w Studiu M – transmisja wydarzenia w czwartek o 20:05 Koncertowe wieczory w Studio M im SBB Radia Opole trwają. W tym roku za nami już mieszanka gatunków muzycznych w wykonaniu Filipa Mizi, jazzowa uczta za sprawą występu zespołu EABS, promocja debiutanckiej płyty Sławka Kusza oraz poetycki… » więcej 2019-02-20, godz. 13:35, Patronaty - polecamy Terepaczków od piątku do niedzieli. Zobacz, co w programie! Radio Opole będzie na miejscu! Ogólnopolskie Prezentacje Muzyczne Terepaczków rozpoczną się w piątek 1 marca. Do niedzieli (03.03) będzie okazja posłuchania koncertów z kręgu piosenki turystycznej, poezji śpiewanej i piosenki autorskiej. W tym roku wśród wykonawców:… » więcej 2019-02-14, godz. 17:45, Kultura i rozrywka Znamy program 24. Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych TerePaczków. "Tutaj można poznać niesamowitych ludzi" Lubelska Federacja Bardów będzie gwiazdą tegorocznej 24. edycji Ogólnopolskich Prezentacji Muzycznych TerePaczków. Festiwal przez wiele lat zmieniał swoje oblicze, rozszerzał repertuar prezentacji, jednak niezmiennie zachowuje niepowtarzalny… » więcej
152153154155156157158
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »