Radio Opole » Kultura i rozrywka
2016-11-26, 13:07 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Zaginione Archiwum odkrywane w legendarnym Studiu M [FILM]

Koncert "Zaginione Archiwum"
Niecodzienną odsłonę muzyki folkowej Śląska Opolskiego zaprezentowali muzycy w Studiu M. Uczestnicy koncertu transmitowanego na antenie Radia Opole mogli usłyszeć i zobaczyć ciekawe instrumenty. Fragmenty oryginalnych nagrań z 1913 roku, unikatowe brzmienie, nowoczesne techniki elektronicznego przetwarzania dźwięku i prezentacja multimedialna dopełniająca całość - na takie atrakcje mogli liczyć goście zgromadzeni na koncercie.
Zaginione Archiwum to nie tylko tytuł piątkowego (25.11) koncertu. Przede wszystkim to nazwa zespołu, w skład którego wchodzą: Anna Dzwonkowska-Pucia (sopran), Mariusz Pucia (klarnet) i Dariusz Kownacki (akordeon).

- Jako zespół Zaginione Archiwum istniejemy ponad miesiąc - mówi Anna Dzwonkowska-pucia, sopranistka. - Zaczęło się niepozornie od koncertu w Rozwadzy, niedaleko Zdzieszowic, w byłym kościółku poprotestanckim. Z racji tego, że Darek (akordeonista) i Mariusz (klarnecista) wcześniej już współpracowali nad innym projektem "Folk jest cool" i dawali szereg koncertów dla szkół, postanowili ten projekt poszerzyć o wokal. W ten sposób mogliśmy koncertować w Rozwadzy i następnie zaproszono nas to radia, do Studia M, żebyśmy mogli się z takim projektem zaprezentować.

Źródłem muzycznej inspiracji dla koncertu były nagrania odnalezione niedawno w berlińskich zbiorach Phonogramm-Archiv. Materiał, zawierający nagrania folkloru opolskiego, został zarejestrowany w 1913 roku przez niemieckiego badacza Paula Schmidta. Nie został też do tej pory wydany. Zainteresował się nim dr Mariusz Pucia - entomuzykolog związany z Uniwersytetem Opolskim, wykładowca na kierunku muzykologia. Nagrania stały się podstawą do poszukiwań nowej jakości brzmienia i impulsem to realizacji szerszego projektu.

- Sekrety muzyczne Zaginionego Archiwum to przede wszystkim oryginalne nagrania, które częściowo są słyszalne w czasie koncertu - opowiada Anna Dzwonkowska-Pucia. - Jest akordeon hybrydowy czyli coś zupełnie niespotykanego na normalnej scenie muzycznej. Jest to akordeon, który oprócz tego, że pięknie gra jak każdy tego typu instrument, to ma możliwości generowania różnego rodzaju dźwięków: organów, gitar i tak dalej. Jak syntezator. Tak naprawdę odtwarza takie sample, jakie się tam wgra. Mariusz natomiast gra na klarnecie tradycyjnym i klarnecie mini przypominającym fujarkę. Została wyprodukowana seria próbna tego instrumentu. Wkłada się do tego ustnik z klarnetu i daje bardzo ciekawe brzmienie. Do tego wszystkiego dochodzi mój wokal.

Jak przyznaje wokalistka muzyka to połączenie różnych brzmień. Kryje w sobie zarówno folk, jak i jazz, a wszystko przy usystematyzowanej rytmice.
Uczestnicy koncertu

Kultura i rozrywka

2019-09-22, godz. 15:36 Muzyka barokowych mistrzów i monumentalna msza W.A. Mozarta zabrzmią dziś w Nysie Kompozycję stworzoną przez 17-letniego kompozytora wiosną 1773 roku w Salzburgu dla arcybiskupa Salzburga, księcia Hieronima Colloredo (z przeznaczeniem na ur ... » więcej 2019-09-22, godz. 13:51 Głogówek: występ ukraińskiego pianisty zachwycił publiczność Owacją na stojąco publiczność nagrodziła obszerny recital fortepianowy, zakończony podwójnym bisem. Takie wrażenia na uczestnikach drugiego koncertu tegoroczn ... » więcej 2019-09-22, godz. 09:44 Niedziela z Europejskimi Targami Chłopskimi w gminie Olszanka. Znany kucharz będzie smażyć na wielkiej patelni Smażenie na wielkiej patelni, konkurs 'Sałatkowa Rewia' i pokaz tradycyjnych zawodów to część atrakcji przygotowywanych na XIX Europejskie Targi Chłopskie w K ... » więcej 2019-09-21, godz. 19:41 Trwa jazzowy finał festiwalu "W oparach dźwięków" Jazzowym akcentem zakończy się tegoroczny 9. Festiwal muzyczny 'W oparach dźwięków', który trwa w Opolu od czwartku (19.09). W programie projekcja filmowa i k ... » więcej 2019-09-21, godz. 16:45 "Dobry wieczór z Wodeckim". Gościem Katarzyna Wodecka-Stubbs W Muzeum Polskiej Piosenki odbyło się wyjątkowe spotkanie pt: 'Dobry Wieczór z Wodeckim'. » więcej 2019-09-21, godz. 12:59 Owacyjne przyjęcie koncertu inauguracyjnego 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [ZDJĘCIA] Owacyjnie zakończył się koncert symfoniczny oficjalnie otwierający 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. W piątkowy (20.09) wieczór w Koś ... » więcej 2019-09-20, godz. 11:00 Kino Meduza dla najmłodszych. W Opolu rusza Festiwal Filmowy "Kino Dzieci" 'Kino Dzieci' to ogólnopolska inicjatywa, która w tym samym czasie odbywa się w 15 innych miastach Polski. Tegoroczne hasło brzmi: 'Czas na spotkanie'. Dzieci ... » więcej 2019-09-19, godz. 21:00 Chce teatru różnych perspektyw. Norbert Rakowski o wizji kolejnych 4 lat w TJK Jeszcze w tym roku przed nami trzy premiery w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Instytucja ma już nową stronę internetową. Chcę także komunikować się z ... » więcej 2019-09-19, godz. 20:00 Rozśpiewany początek 27. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku [ZDJĘCIA] Nietypowe muzyczne spotkanie i sala wypełniona młodzieżą - tak został zainaugurowany 27. Śląski Festiwal im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku. Wydarzenie, na ... » więcej 2019-09-18, godz. 21:35 Różnorodność w kameralnym wydaniu. Rusza 9. Festiwal "W oparach dźwięków" Nietypowe instrumenty, kameralny klimat i interdyscyplinarne podejście do świata dźwięku - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', kt ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »