Radio Opole » Muzyka

Felietony muzyczne

2022-09-27, 08:44

Radio Opole świętuje Dzień Polskiej Muzyki. 1 października zagramy tylko po polsku

Baasch - sesja w Studiu M im. SBB Radia Opole (12.02.2021) do audycji "Muzyka Nowa" w wydaniu red. Piotra Metza [fot. Wanda Kownacka]
Baasch - sesja w Studiu M im. SBB Radia Opole (12.02.2021) do audycji "Muzyka Nowa" w wydaniu red. Piotra Metza [fot. Wanda Kownacka]
Polska muzyka zdominuje 1 października anteny największych stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce. Radio Opole wraz z innymi mediami uczestniczy w kampanii "Dzień Polskiej Muzyki". Chcemy w ten sposób zachęcić do częstszego słuchania i emitowania polskiej muzyki, która jest różnorodna i ciekawa.

Pragniemy również podziękować artystom i twórcom za ich pracę i za utwory. Najważniejsi są jednak słuchacze, bo to właśnie oni stanowią o sile i kondycji rynku muzycznego. Im więcej polskiej muzyki będziemy słuchali, tym większe możliwości rozwoju artystycznego i eksportowego stwarzamy naszym ulubionym artystom i tym silniejsza staje się pozycja polskiego rynku na arenie międzynarodowej.

Punktem kulminacyjnym akcji jest symboliczna wspólna godzina z tylko polską muzyką, na antenach blisko 100 stacji wspierających kampanię, która zabrzmi 1 października od godziny 10:00 do 11:00.

Pomysł na kampanię "Dzień Polskiej Muzyki" zrodził się w 2019 z inicjatywy agencji Artistars. Intencją twórców było stworzenie projektu, który zaangażuje i połączy wszystkich uczestników rynku muzycznego: artystów, rozgłośnie radiowe i telewizje muzyczne, firmy i organizacje branżowe oraz fanów.

Organizatorem Kampanii jest Fundacja EMPOWER POLAND. Współorganizatorem 4. edycji Kampanii jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.
2022-09-07, 11:42

Patronat Radia Opole: Patrycjusz Gruszecki Trio - Faces

patrycjusz-gruszecki-trio-faces-cover-okladka
patrycjusz-gruszecki-trio-faces-cover-okladka
Radio Opole objęło patronatem medialnym płytę „FACES”. To kolejne, drugie już, wydawnictwo uznanego tria jazzowego PATRYCJUSZ GRUSZECKI TRIO, w którego skład wchodzą: Zbigniew Lewandowski (perkusja), Kajetan Galas (organy Hammonda) oraz lider, Patrycjusz Gruszecki (trąbka, flugelhorn).

Gościnny udział w nagraniu albumu wziął Janusz Szrom, który zaśpiewał jedną z kompozycji Patrycjusza Gruszeckiego do tekstu Adama Kawy pod tytułem „Miłość Jak Łza”. FACES, zawierająca osiem kompozycji lidera oraz jedną Zbigniewa „Levandka” Lewandowskiego, jest naturalną kontynuacją działań tria, nakierowanych na realizację kompozycji lidera. Jak mówi Patrycjusz Gruszecki: „FACES – to muzyczny mariaż charakterów, doświadczeń oraz marzeń. To czas wyczekiwania, radość spotkania, magia tworzenia. To zrodzona w głębi duszy myśl – pomnożona jak szczęście, podzielona jak ból – na trzy…”

Dzięki wrodzonemu zamiłowaniu muzyków do mainstreamu, album „Faces” utrzymany jest w klimacie muzyki głównego nurtu, ale zawiera wiele nowoczesnych rozwiązań rytmicznych i brzmieniowych.

W 2017 r. w plebiscycie czytelników JazzPRES i słuchaczy Radia JazzFM trio zostało wyróżnione dwiema nagrodami: jazzowy album roku („Something About…”) i najlepszy jazzowy wykonawca roku (Patrycjusz Gruszecki).
2022-08-20, 10:55

Radio Opole poleca: Robbie Williams z nowym singlem "Lost"

Robbie Williams - Lost [XXV]
Robbie Williams - Lost [XXV]
Robbie Williams wydaje singiel „Lost” - utwór pochodzący z jego albumu „XXV”, którego premiera już we wrześniu! Nowa piosenka, wyprodukowana przez Guya Chambersa i Richarda Flacka, to poruszający utwór z przejmującym tekstem, elementami fortepianu i urzekającym dźwiękiem smyczków.

Ten zestaw czyni singiel natychmiastowym klasykiem. „Lost opowiada o czasach, kiedy zachowywałem się lekkomyślnie” – wyjaśnia Robbie Williams. Wydawnictwo świętujące 25-lecie solowej kariery Robbiego zawierać będzie niezliczone przebojowe single i uwielbiane przez fanów utwory.

Piosenki zostały na nowo zorkiestrowane przez Julesa Buckleya, Guya Chambersa i Steve’a Sidwella oraz nagrane z prestiżową Metropole Orkestr z Niderlandów. „XXV” będzie dostępny w dwóch formatach CD (standardowym i deluxe) o różnych kolorach oraz na płycie analogowej.
2022-08-05, 13:45

Przed nami V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki “Opole 2022”

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki [fot. Wanda Kownacka]
II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki [fot. Wanda Kownacka]
Polonijni artyści znów spotkają się na Opolszczyźnie. Przed nami V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2022”, a w ramach niego kilka koncertów - w Opolu, Prudniku, Gogolinie i Pilszczu. Inauguracja 12 sierpnia w stolicy regionu.

Festiwal to okazja do spotkań artystów polonijnych rozproszonych na całym świecie. Uczestnicy tworzą i wykonują muzykę na co dzień, choć nie zawsze stanowi to ich główne źródło utrzymania. Ale - jak podkreśla organizatorka i pomysłodawczyni festiwalu - Halina Nabrdalik, dziennikarka Radia Opole - dzięki swojej działalności, promują polską kulturę w miejscu, w którym żyją. Dodaje też, że ideą festiwalu jest zarówno integracja środowisk polonijnych czy kreowanie żywych więzi Polonii z ojczyzną, ale też edukacja mieszkańców naszego regionu na temat Polonii.

W tegorocznych koncertach udział wezmą wykonawcy ze Szwecji, Białorusi, Ukrainy, Austrii, Włoch, Francji, Holandii, Niemiec czy Grecji. Konkurować będą o Grand Prix - nagrodę w wysokości 6.500 zł, choć przewidziano też inne wyróżnienia.

Głównym organizatorem festiwalu jest Opolski Oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Radio Opole – jak co roku – jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Wśród organizatorów są również: Prudnicki Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Prudniku, Urząd Miejski w Opolu, Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu, Gogoliński Ośrodek Kultury, Urząd Miejski w Gogolinie.

Dodajmy, że projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu "Polonia i Polacy za granicą 2022”.

Bilety na niedzielny (14.08) koncert laureatów w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu można kupić w naszym sklepie internetowym sklep.radio.opole.pl

V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki 'Opole 2022'
2022-06-28, 11:51

Radio Opole poleca: Dawid Podsiadło z nowym singlem - "POST"

podsiadło post
podsiadło post
Cztery lata po wydaniu multi-diamentowego albumu „Małomiasteczkowy”, Dawid Podsiadło przedstawia „POST”. Singiel zwiastuje nowy album, którego premiera odbędzie się jesienią.

Autorem tekstu jest Podsiadło, a przy warstwie muzycznej wspomagał go Kuba Galiński, który jest także producentem utworu. Oto, co artysta mówi o utworze: "Nie jestem nawet strażnikiem Teksasu, więc tym bardziej średni ze mnie strażnik moralności. Natomiast wiem, że przez całe życie jedna cecha mnie nadzwyczajnie wkurza, zarówno u mnie, jak i u innych. To hipokryzja. Z tą, którą mam w sobie, walczę na co dzień. I, jak to zwykle w walce bywa, raz wygrywam, raz przegrywam. Natomiast o tej, do której nie dosięgam - piszę piosenki. Często wydaje się nam, że nasz punkt widzenia to jedyny słuszny punkt. Tworząc POST chciałem przypomnieć starą jak świat maksymę, że jeśli chcemy zmieniać świat na lepsze, to warto najpierw popracować nad sobą.

Premierze singla towarzyszyło ogłoszenie trasy koncertowej, która odwiedzi 8 polskich miast jesienią tego roku. 25 czerwca Podsiadło zagrał swój największy koncert w karierze na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 tysięcy fanów.

źródło: Sony Music Polska
2022-06-07, 09:50

Festiwalowe Radio Opole - i wszystko gra!

Amfiteatr opolski, koncert „Wielkie Przeboje Małego Ekranu, 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, 58. KFPP w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Amfiteatr opolski, koncert „Wielkie Przeboje Małego Ekranu, 58. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu, 58. KFPP w Opolu [fot. Łukasz Fura]
Specjalnego programu, dedykowanego wszystkim entuzjastom festiwalowych emocji, można słuchać na częstotliwości 96,5 FM dla Opola i okolic, w aplikacji Radia Opole oraz na stronie internetowej.

W Festiwalowym Radiu Opole wracamy pamięcią do najważniejszych i najciekawszych koncertów z początków KFPP . Wybieramy perełki z radiowych archiwów, wielkie przeboje, zapomniane piosenki, możemy usłyszeć laureatów nagród i poczuć niepowtarzalną atmosferę święta polskiej piosenki. Nie brakuje też wywiadów z legendami sceny muzycznej, takich jak: Czesław Niemen, Filipinki, Władysław Szpilman.

Ramówka Festiwalowego Radia Opole podzielona jest na kilka segmentów. W nocy prezentujemy głównie piosenki, od godziny 6:00 do 12:00 w paśmie "Opolskie przeboje KFPP". Od 12:00 do 18:00 "Festiwalowe wspomnienia" a od 18:00 do północy "Niezapomniane koncerty KFPP".

W tygodniu festiwalowym tj. od dnia 15.06 - otworzymy nasze studio w amfiteatrze, skąd będziemy podglądać pracę artystów za kulisami, sprawdzimy co się dzieje na widowni i scenie, porozmawiamy z twórcami tegorocznego - 59. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Od 17 do 20 czerwca od 20:00 do 01:00 zapraszamy do wysłuchania transmisji radiowych z koncertów festiwalowych oraz wywiadów z artystami w przerwach koncertów.

Radio Festiwalowe gra do 26 czerwca.
2022-03-22, 12:59

Regionalny etap konkursu "Jawor - u źródeł kultury" został rozstrzygnięty!

Tokarnia 2020. Gala finałowa konkursu „Jawor - u źródeł kultury” [fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce]
Tokarnia 2020. Gala finałowa konkursu „Jawor - u źródeł kultury” [fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce]
Radio Opole ogłosiło konkurs "Jawor - u źródeł kultury", którego celem jest promocja kultury ludowej naszego regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców z Opolszczyzny, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.
Jury oceniając nadesłane materiały wzięło pod uwagę: twórczą interpretację kultury tradycyjne, propagowanie kultury tradycyjnej.

Do etapu ogólnopolskiego jury w składzie: red. Agnieszka Zientarska, Tomasz Bazan- koordynator redakcji muzycznej oraz Adam Ramczykowski- dyrektor marketingu, zakwalifikowało następujących uczestników:
w kategorii zespoły - Silesia
w kategorii rękodzieło i sztuka ludowa - Małgorzata Mateja

Laureaci będą reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim finale organizowanym przez Radio Kielce, który odbędzie się 25-26 czerwca w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni. Udział będzie także szansą na zdobycie nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego. Ponadto laureat kategorii kapela lub zespół ludowy otrzymuje 8-godzinną sesję nagraniową w Radiu Opole, natomiast laureat kategorii rękodzieło i sztuka ludowa zaprezentuje swoją twórczości podczas specjalnej wystawy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za udział i zaangażowanie.
2022-02-22, 13:34

Nowe single w Radiu Opole: ABBA - No Doubt About It

abba nowe
abba nowe
ABBA promuje utwór „No Doubt About It” – kolejny singiel z albumu „Voyage”. Piosenka opowiada prawdopodobnie historię Fridy i jej ukochanej osoby. Jak sama mówi: "jeżeli przyjrzysz się jakiemukolwiek związkowi z przymrużeniem oka, to na pewno wydostaniesz się z niego z uśmiechem – do następnego razu!"

Wracając po blisko 40 latach, ABBA wydała w listopadzie zeszłego roku album „Voyage”, który z miejsca dotarł na szczyt listy sprzedaży w 18 krajach, w tym w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Australii czy Szwecji. Płyta trafiła również na 2. miejsce Billboard 200. W pierwszym tygodniu od premiery, „Voyage” rozszedł się w nakładzie miliona kopii i zgromadził 190 milionów streamów.

Pochodzący z płyty singiel „I Still Have Faith In You” został nominowany do Grammy w kategorii Nagranie roku.

W tym roku Agnetha, Björn, Benny i Anni-Frid pojawią się jako cyfrowe awatary i razem z 10-osobowym zespołem dadzą jedyne w swoim rodzaju koncerty. Przełomowe, innowacyjne występy odbędą się w specjalnie wybudowanej ABBA Arenie. Hala znajduje się w Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie i pomieści 3 tysiące widzów.
2021-12-14, 09:49

Nowa muzyczna sensacja z naszego regionu - Body Package

Body Package okładka
Body Package okładka
Z przyjemnością przedstawiamy i polecamy zespół Body Package. Nasz entuzjazm jest tym większy, że to muzycy pochodzący z naszego województwa, a konkretnie z Zawadzkiego. Powstali w grudniu 2015 i ich dorobek stopniowo się powiększa. Własnym sumptem wydali demo „Just” (lipiec 2016) oraz zebrali wystarczająco dużo nowego materiału na EP „Just Don’t Disappear In Silence” (grudzień 2016). Na dniach ukaże się ich najnowsze wydawnictwo - "The Wanted Light". Będzie ono dostępne w sklepie internetowym Radia Opole.

Body Package zaczynali jako duet, ale rozwinęli się w czteroosobowy skład, który daje znacznie większe możliwości brzmieniowe. Grupę tworzą: Karolina Sawicka (wokal, gitara), Paweł Patyniak (wokal, gitara, syntezatory), Szymon Opas (bas) oraz Paweł Breguła (perkusja, automat perkusyjny).

Dzisiaj dobra muzyka szybko zyskuje fanów nie tylko w Polsce. Body Package mają już na koncie liczne koncerty w największych polskich miastach, zagraniczną trasę koncertową. Ich nagrania zostały zauważone i docenione przez brytyjskie radio Rock Radio UK, Radio Gugelhopf (Szwajcaria) oraz Ersatz Radio (UK). 27 grudnia wystąpią w opolskim klubie "Wyjście Awaryjne".

Body Package odważył się na eksperymenty z brzmieniami elektronicznymi osadzonymi w ramach kompozycji z pogranicza trip-hopu, ambientu i post-rocka. Jeśli ktoś sądzi, że usłyszy nudne utwory bez pomysłu, to jest w błędzie. Muzycy mają doskonałe wyczucie potrzeb słuchaczy, utwory są zwarte i bardzo profesjonalnie wyprodukowane.

Zespół Body Package z dużą świadomością sięga po całą gamę brzmień znanych z ostatnich 30-lat muzyki alternatywnej. Powołują się na inspiracje Massive Attack, Portishead, How To Destroy Angels, Wye Oak, Cult Of Luna, Blindead oraz Daughter.
2021-11-08, 10:48

Koncert Wojciecha Ciuraja w audycji "Tak było naprawdę"

Studio M Radia Opole © (fot. )
Studio M Radia Opole © (fot. )
W ubiegłym tygodniu w Studiu M im. SBB Radia Opole wystąpiła legenda polskiej sceny muzyki electro - formacja Hedone, a przed nami kolejny fantastyczny koncert.

Usłyszymy Wojciecha Ciuraja, lidera zespołu Walfad, Ślązaka z urodzenia, który zdecydował się nagrać trzy albumy inspirowane burzliwą historią jego regionu zatytułowane „Tryptyk Śląski”.

Koncert tylko do wysłuchania na naszej antenie, zostanie wyemitowany 17 listopada po godz.22:00 w audycji "Tak było naprawdę".

Każda z płyt Wojciecha Ciuraja opowiada historię jednego powstania śląskiego. Ten projekt to nie tylko olbrzymie wyzwanie dla samego Wojciecha Ciuraja, to przede wszystkim jeden z najambitniejszych rockowych projektów w XXI wiecznej Polsce. Zaangażowany społecznie, interdyscyplinarny, eksplorujący ważną i wartą pamięci tematykę.
1234567

Zobacz także

2022-09-27, godz. 08:44 Radio Opole świętuje Dzień Polskiej Muzyki. 1 października zagramy tylko po polsku Polska muzyka zdominuje 1 października anteny największych stacji radiowych i telewizyjnych w Polsce. Radio Opole wraz z innymi mediami uczestniczy w kampanii… » więcej 2022-09-07, godz. 11:42 Patronat Radia Opole: Patrycjusz Gruszecki Trio - Faces Radio Opole objęło patronatem medialnym płytę „FACES”. To kolejne, drugie już, wydawnictwo uznanego tria jazzowego PATRYCJUSZ GRUSZECKI TRIO, w którego… » więcej 2022-08-20, godz. 10:55 Radio Opole poleca: Robbie Williams z nowym singlem "Lost" Robbie Williams wydaje singiel „Lost” - utwór pochodzący z jego albumu „XXV”, którego premiera już we wrześniu! Nowa piosenka, wyprodukowana przez… » więcej 2022-08-05, godz. 13:45 Przed nami V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki “Opole 2022” Polonijni artyści znów spotkają się na Opolszczyźnie. Przed nami V Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2022”, a w ramach niego kilka koncertów… » więcej 2022-06-28, godz. 11:51 Radio Opole poleca: Dawid Podsiadło z nowym singlem - "POST" Cztery lata po wydaniu multi-diamentowego albumu „Małomiasteczkowy”, Dawid Podsiadło przedstawia „POST”. Singiel zwiastuje nowy album, którego premiera… » więcej 2022-06-07, godz. 09:50 Festiwalowe Radio Opole - i wszystko gra! Specjalnego programu, dedykowanego wszystkim entuzjastom festiwalowych emocji, można słuchać na częstotliwości 96,5 FM dla Opola i okolic, w aplikacji Radia… » więcej 2022-03-22, godz. 12:59 Regionalny etap konkursu "Jawor - u źródeł kultury" został rozstrzygnięty! Radio Opole ogłosiło konkurs "Jawor - u źródeł kultury", którego celem jest promocja kultury ludowej naszego regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów… » więcej 2022-02-22, godz. 13:34 Nowe single w Radiu Opole: ABBA - No Doubt About It ABBA promuje utwór „No Doubt About It” – kolejny singiel z albumu „Voyage”. Piosenka opowiada prawdopodobnie historię Fridy i jej ukochanej osoby… » więcej 2021-12-14, godz. 09:49 Nowa muzyczna sensacja z naszego regionu - Body Package Z przyjemnością przedstawiamy i polecamy zespół Body Package. Nasz entuzjazm jest tym większy, że to muzycy pochodzący z naszego województwa, a konkretnie… » więcej 2021-11-08, godz. 10:48 Koncert Wojciecha Ciuraja w audycji "Tak było naprawdę" W ubiegłym tygodniu w Studiu M im. SBB Radia Opole wystąpiła legenda polskiej sceny muzyki electro - formacja Hedone, a przed nami kolejny fantastyczny koncert… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »