Radio Opole » Audycje Radia Opole

KLASYKA WIECZOROWĄ PORĄ

Muzyka klasyczna jest dla wszystkich - to przekonanie jest punktem wyjścia dla podróży między dźwiękami. Nie będziemy przekonywać, że klasyka nie jest nudna czy poważna i nie potrzeba lat studiów by ją zrozumieć. Pokażemy tylko, że muzycy (w tym kompozytorzy) to też ludzie, a z ich twórczością wiążą się zaskakujące historie.

Podczas przygody z oswajaniem klasycznego stwora przekonamy się jak wiele w nim życia i ludzkiej codzienności: od nawiązań do kalendarza, przez wątki kwiatowe lub motywy kulinarne po związki ze sportem. To wszystko tkwi w muzyce klasycznej - także tej mało znanej i takiej, która balansuje na granicy rocka czy jazzu lub inspiruje twórców innych gatunków. Wyznając zasadę, że muzyka dzieli się przede wszystkim na dobrą i złą, będziemy więc wspólnie podróżować pomiędzy nutami, tłumacząc różne zjawiska i poznając ludzi, dla których muzyka jest przede wszystkim pasją i sposobem na życie.

Zaprasza w środy od 23:05 do 1 w nocy - Małgorzata Ślusarczyk. Z autorką można kontaktować się pisząc tu: klasyka@radio.opole.pl

Audycja ma też swój profil na Facebooku - zobacz tu: Klasyka wieczorową porą.

Zobacz: Ramówka 2019 - pasmo główne
Zobacz: Radio Opole 2 Kultura (DAB+)
2019-09-07, 22:36

Przedpremierowe spotkanie z twórczością kameralną Mieczysława Wajnberga

Płyta z muzyką Mieczysława Wajnberga © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta z muzyką Mieczysława Wajnberga © [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Mieczysława Wajnberga - kompozytora, o którym coraz głośniej się mówi i po którego twórczość coraz częściej sięgają polscy artyści. Szczęśliwie coraz więcej dzieł Wajnberga można nie tylko spotkać w salach koncertowych, ale też zabrać do domowego zacisza. Wszystko za sprawą kolejnych nagrań, które pozwalają we własnym tempie oswoić się z tą wielobarwną, ale też wymagającą - zarówno dla wykonawców, jaki słuchaczy - muzyką. Kim właściwie był Mieczysław Wajnberg, jakie były jego losy i jak traumatyczne przeżycia wpłynęły na twórczość i podejście do życia? O tym wszystkim, a także o kulisach powstania płyty zawierającej sonaty na wiolonczelę i fortepian opowiedzieli - jeszcze przed oficjalną premierą płyty - jej współtwórcy: wiolonczelista Wojciech Fudala i pianista Michał Rot.więcej »
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »