Radio Opole » Audycje Radia Opole

PUBLICYSTYKA W RADIU OPOLE

Audycja objaśniająca w atrakcyjnej i przystępnej formie tło zjawisk politycznych i społecznych mających miejsce w regionie, kraju i świecie. Rozmowy i debaty z politykami, samorządowcami, pracodawcami i przedstawicielami związków zawodowych, znaczącymi postaciami z regionu. Audycje służące rzetelnemu ukazywaniu różnorodności wydarzeń i zjawisk w polityce.

Do słuchania od poniedziałku do piątku od 18:00 do 19:00 zaprasza Daniel Klimczak lub Ireneusz Prochera. Z autorami można kontaktować się mailowo:

daniel.klimczak@radio.opole.pl

ireneusz.prochera@radio.opole.pl


2024-07-18, 19:00

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)

Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować górną granicę temperatury, przy której można pracować. Na razie jest dolna. Czy to proste zadanie? Na razie jedno jest pewne: klimat się ociepla, a upały w Polsce stają się nie do wytrzymania. Letnie miesiące są coraz cieplejsze, a dni z temperaturą powyżej 30 czy 35 stopni są coraz częstsze. Pracownicy oraz związki zawodowe zwracają uwagę na ten problem, jednak poprzedni rząd nie podjął adekwatnych działań – poinformowało ministerstwo rodziny. Jak jednak rozwiązać trudności choćby z wyznaczeniem uniwersalnej temperatury maksymalnej?

Inny z ministerialnych projektów trafił właśnie do konsultacji publicznych. Ta nowelizacja zakłada wliczanie do stażu pracy między innymi okresów zatrudnienia na umowę - zlecenie, na samozatrudnieniu czy pracy przez uczniów i studentów do 26. roku życia z ulgą składkową. Zgodnie z proponowaną regulacją do okresu zatrudnienia wliczane będą między innymi okresy prowadzenia pozarolniczej działalności, czyli na przykład indywidualnej działalności gospodarczej, umowy agencyjnej i umowy zlecenia. Regulacja obejmie również umowy uaktywniające dla niań sprawujących opiekę nad dziećmi na podstawie umowy o świadczeniu usług. Tak będzie sprawiedliwiej?

Kolejny z tematów dotyczył będzie skali wartości. Dla 73 procent polskich pracowników wysokość wynagrodzenia jest najważniejszym czynnikiem przy wyborze pracodawcy - wynika z badania Randstad Employer Brand Research. Na kolejnych miejscach uplasowały się: dobra atmosfera i bezpieczeństwo zatrudnienia - odpowiednio 64 i 61 procent. Na tle innych krajów europejskich Polacy należą do tych narodów, częściej zwracają uwagę na wynagrodzenie. Dlaczego tak jest?

Rozmawialiśmy też o sytuacji i oczekiwaniach młodych pracowników na rynku pracy.

Udział w programie wzięli: Grzegorz Adamczyk z NSZZ "Solidarność" i Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Program prowadził Ireneusz Prochera.
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »