Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-15, 14:36 Autor: Wiktoria Palarczyk

O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert

Dariusz Kownacki, Anna Dzwonkowska-Pucia, dr Mariusz Pucia[fot. Wiktoria Palarczyk]
Dariusz Kownacki, Anna Dzwonkowska-Pucia, dr Mariusz Pucia[fot. Wiktoria Palarczyk]
"Pieśni wracają do domu" pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wydarzenie będzie odbywać się dwuetapowo.
Na początek druga już konferencja naukowa z cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny". Ma ona dotyczyć archiwaliów dźwiękowych zgromadzonych na taśmach w archiwach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Radia Opole.

- Materiałem konferencji są bardzo stare nagrania - mówi Dariusz Kownacki, akordeonista i wychowawca laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.

- Nagrania z 1913 roku, których dokonał Paul Schmidt, tutaj w naszym regionie. Nagrał je na wałkach woskowych, potem były przechowywane przez długie lata w archiwum berlińskim, potem zrabowane, potem oddane i wreszcie opracowane i dostępne. Właśnie na takich materiałach będziemy się opierać.

- Muzyka śląska jest nieznana i my musimy teraz to zmienić - zaznacza Anna Dzwonkowska-Pucia, wokalistka i socjolog.

- Tu chodzi nie tylko o muzykę śląską, tradycyjną, ale przede wszystkim o archiwalia dźwiękowe, coś co jest perełką wśród innych nagrań, ponieważ tak dawne nagrania po prostu na naszych ziemiach nie istnieją. Pokazujemy, że możemy na nowo grać muzykę dawną, w zupełnie nowym, współczesnym stylu.

Konferencja naukowa zaplanowana jest na jutro (16.02) na godzinę 11.00 w Muzeum Śląska Opolskiego. Zwieńczeniem tego spotkania będzie koncert, który odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach o godzinie 16.00. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Dariusz Kownacki
Anna Dzwonkowska-Pucia

Kultura i rozrywka

2019-10-15, godz. 12:30 Opolska aktorka obchodzi jubileusz sceniczny. 30 lat w jednym teatrze 30 lat na scenie Teatru imienia Jana Kochanowskiego w Opolu spędziła Judyta Paradzińska. Aktorka przez te lata zagrała wiele ról, które pamiętamy do dziś. Gra ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:45 Będzie pierwsza impreza kulturalna na wyremontowanym placu świętego Sebastiana w Opolu 'Poznaj nowy plac świętego Sebastiana'. W najbliższą sobotę (19.10) o 17:00 Urząd Miasta Opola zorganizuje pierwsze przedsięwzięcie po wyremontowaniu skweru w ... » więcej 2019-10-14, godz. 18:45 Nyskie muzeum zdradzi tajniki renowacji zabytków Nyskie muzeum zaprezentuje tajniki pracy konserwatora zabytków. Każdy, kto chciałby spróbować swoich sił przy renowacji pamiątek przeszłości, może wziąć udzia ... » więcej 2019-10-14, godz. 15:06 Opole stawia na promowanie ukraińskiej kultury. Przez cztery dni można będzie wziąć udział w koncertach i wystawach Pierwszy raz Urząd Miasta Opola wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizuje Dni Ukraińskie. Przedsięwzięcie zaplanowano na cztery dni - od 21 do 24 paździ ... » więcej 2019-10-12, godz. 23:06 "Działania prymasa Stefana Wyszyńskiego zaowocowały wolnością Polaków". Uroczystości w Prudniku-Lesie [ZDJĘCIA] Msza święta w intencji kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dedykowany mu koncert, zwieńczyły obchody 65 rocznicy uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Les ... » więcej 2019-10-12, godz. 22:00 "Kreator Kultury". Biblioteka Obcojęzyczna w Opolu doceniona Dwie pracownice Biblioteki Obcojęzycznej Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu otrzymały tytuł 'Kreatora Kultury' podczas gali wręczenia Nagród Marszałka ... » więcej 2019-10-12, godz. 20:03 "Niepowtarzalność codzienności" w obrazach opolskiej artystki Aleksandra Maszestow pokazuje nam swoje abstrakcje i obrazy figuratywne na wystawie w Galerii Pierwsze Piętro Związku Polskich Artystów Plastyków w Opolu. » więcej 2019-10-12, godz. 17:54 Mają przesłanie i uczą szanowania Boga. Piosenki religijne wybrzmiały podczas 21. ogólnopolskiego przeglądu "Dobrze je ... 9 zespołów i blisko 30 solistów bierze udział w 21. Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Religijnej 'Dobrze jest śpiewać naszemu Panu' w zabytkowym Kościele św. ... » więcej 2019-10-12, godz. 17:44 Historię i muzykę herrnhutów będzie można odkryć w Muzeum Wsi Opolskiej 'Enklawa. Osada herrnhutów w Gnadenfeld - Pawłowiczkach' - to tytuł nowej wystawy czasowej, którą przygotowało Muzeum Wsi Opolskiej. Wystawa odnosi się do jed ... » więcej 2019-10-12, godz. 15:00 Młodzi kompozytorzy i autorzy tekstów spotkają się w Myśliborzu 40. Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Autorów i Kompozytorów Piosenki 'Smak' im. Jonasza Kofty rozpoczną się w czwartek (17.10) w Myśliborzu. Trzydniowa impreza ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »