Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-15, 14:36 Autor: Wiktoria Palarczyk

O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert

Dariusz Kownacki, Anna Dzwonkowska-Pucia, dr Mariusz Pucia[fot. Wiktoria Palarczyk]
Dariusz Kownacki, Anna Dzwonkowska-Pucia, dr Mariusz Pucia[fot. Wiktoria Palarczyk]
"Pieśni wracają do domu" pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wydarzenie będzie odbywać się dwuetapowo.
Na początek druga już konferencja naukowa z cyklu "Muzyka tradycyjna Opolszczyzny". Ma ona dotyczyć archiwaliów dźwiękowych zgromadzonych na taśmach w archiwach Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Śląska Opolskiego oraz Radia Opole.

- Materiałem konferencji są bardzo stare nagrania - mówi Dariusz Kownacki, akordeonista i wychowawca laureatów ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.

- Nagrania z 1913 roku, których dokonał Paul Schmidt, tutaj w naszym regionie. Nagrał je na wałkach woskowych, potem były przechowywane przez długie lata w archiwum berlińskim, potem zrabowane, potem oddane i wreszcie opracowane i dostępne. Właśnie na takich materiałach będziemy się opierać.

- Muzyka śląska jest nieznana i my musimy teraz to zmienić - zaznacza Anna Dzwonkowska-Pucia, wokalistka i socjolog.

- Tu chodzi nie tylko o muzykę śląską, tradycyjną, ale przede wszystkim o archiwalia dźwiękowe, coś co jest perełką wśród innych nagrań, ponieważ tak dawne nagrania po prostu na naszych ziemiach nie istnieją. Pokazujemy, że możemy na nowo grać muzykę dawną, w zupełnie nowym, współczesnym stylu.

Konferencja naukowa zaplanowana jest na jutro (16.02) na godzinę 11.00 w Muzeum Śląska Opolskiego. Zwieńczeniem tego spotkania będzie koncert, który odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzeleczkach o godzinie 16.00. Dodajmy, że Radio Opole objęło to wydarzenie patronatem medialnym.
Dariusz Kownacki
Anna Dzwonkowska-Pucia

Kultura i rozrywka

2019-03-20, godz. 07:15 O stresie, odżywianiu i pewności siebie. Kobiece spotkanie w opolskiej MBP 'Wiosna Kobiet w Opolu - ciało i umysł w równowadze' - właśnie pod takim hasłem odbyło się pierwsze spotkanie płci pięknej w stolicy regionu. Blisko 100 pań w ... » więcej 2019-03-19, godz. 20:00 W stolicy regionu trwa Tydzień Francuski! Biblioteka Obcojęzyczna WBP w Opolu już po raz kolejny przystąpiła do obchodów Tygodnia Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. W tym roku zaplanowano m. ... » więcej 2019-03-19, godz. 18:00 Ruszył festiwal "Sputnik nad Opolem" Stowarzyszenie Opolskie Lamy po raz czwarty zorganizowało replikę 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich 'Sputnik nad Polską'. W ramach przeglądu przewidziano siedem ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Grodków zaprasza twórców ludowych do konkursu Tegoroczny XVII Jarmark Wielkanocny w Grodkowie odbędzie się 14 kwietnia na tamtejszym rynku. Jak co roku, oprócz występów artystycznych, promocji produktów l ... » więcej 2019-03-19, godz. 13:00 KFPP: ruszyły opolskie eliminacje do "Debiutów". Wyniki poznamy na początku maja Narodowe Centrum Polskiej Piosenki rozpoczęło opolskie eliminacje do koncertu 'Debiutów' 56. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. » więcej 2019-03-19, godz. 10:45 W Opolu powstaje musical dla dzieci i młodzieży 'Emeraldia' to spektakl muzyczny dla dzieci i młodzieży oparty na tradycyjnej muzyce i tańcu irlandzkim. Przedstawienie przygotowuje Magdalena Wójcik-Gugulska ... » więcej 2019-03-17, godz. 16:15 Zbliża się XV Reggae Majówka w Oleśnie. Kto zagra w amfiteatrze? Miejski Dom Kultury w Oleśnie zdradził szczegóły XV Reggae Majówki. Pierwszego maja między 19:30 a 23:00 wystąpi zespół Bakshish i Shashamane oraz jeszcze jed ... » więcej 2019-03-17, godz. 13:30 Dwie gwiazdy wystąpią na scenie oleskiego amfiteatru podczas Dni Miasta Wokalista Krzysztof Cugowski i kabareciarz Marcin Daniec to dwie największe gwiazdy tegorocznych Dni Olesna. Imprezę zaplanowano na ostatni weekend lipca. » więcej 2019-03-17, godz. 11:00 Lili PooPoo zagra w Studiu M. Ostatnie bilety do nabycia! Są jeszcze bilety na czwartkowy koncert w legendarnym Studiu M im. SBB Radia Opole. Tym razem opolskiej publiczności zaprezentuje się zespół Lili PooPoo, kied ... » więcej 2019-03-16, godz. 21:00 Polsko-hiszpański dramat w nowatorskim odczytaniu. Za nami premiera w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu [ZDJĘCIA] Połączenie 'Balladyny' Juliusza Słowackiego i 'Córki powietrza' Pedro Calderona de la Barca w Teatrze Jana Kochanowskiego złożyło się na premierę tekstu Marty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »