Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-11, 10:48 Autor: Tomasz Cichoń

Ciekawe wystawy w Muzeum Śląska Opolskiego. Kamienica czynszowa zatętni życiem

Inscenizacja nalotów amerykańskich na Blachownię [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Inscenizacja nalotów amerykańskich na Blachownię [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Prof. Monika Ożóg [fot. Paula Hołubowicz]
Prof. Monika Ożóg [fot. Paula Hołubowicz]
Duża kolekcja broni pochodząca z okresu II wojny światowej zalega w magazynach Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Placówka chce ja pokazać na dużej wystawie czasowej.
- Jeśli się uda, to tę broń zobaczymy w przyszłym roku, bo zainteresowanie już teraz jest spore. Właściwie wszyscy są zainteresowani, mało tego, niektórzy też deklarują pomoc w zdobyciu funduszy. Nie oszukujmy się, bo przecież tę broń trzeba przygotować, ona jest w magazynach, natomiast wymaga oczyszczenia, wymaga też zakonserwowania, wymaga też ekspozycji, czyli gablot i systemu wystawienniczego. Chcemy też zrobić, żeby niektórych egzemplarzy można było dotknąć - mówi profesor Monika Ożóg, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu, która była gościem "Poglądów i Osądów" Radia Opole.

W najbliższym czasie muzeum planuje zorganizować Noc Żywej Kamienicy Czynszowej.

- Ci pracownicy, którzy będą zainteresowani przebiorą się w stroje z epoki i będziemy mieszkali w tej kamienicy przez ten jeden dzień, tudzież jedną noc - mówi profesor Ożóg.

Ta impreza zaplanowana jest na marzec. W 2018 roku Muzeum Śląska Opolskiego odwiedziło około 50 tysięcy gości.
profesor Monika Ożóg dyrektor Muzeum Śląska Opolskeigo
profesor Monika Ożóg dyrektor Muzeum Śląska Opolskeigo

Kultura i rozrywka

2019-02-18, godz. 10:06 Przygoda w Zimowym Lesie Sztuki. Zaprasza Teatr EkoStudio W poniedziałek (18.02) otwarty zostanie Zimowy Las Sztuki. Już po raz 12. opolanie będą mogli odwiedzić w Teatrze EkoStudio niesamowitą przestrzeń wypełnioną ... » więcej 2019-02-17, godz. 11:56 Spróbuj swoich sił w rzeźbieniu w drewnie Rzeźbienie w drewnie nie jest takie trudne - przekonują pracownicy Powiatowego Centrum Kultury w Strzelcach Opolskich i zapraszają na cykl 6 warsztatów. Pierw ... » więcej 2019-02-16, godz. 19:13 "Pieśni wracają do domu". Po ponad stu latach znów zabrzmią na Śląsku Ostatnio słyszano je na Opolszczyźnie ponad 100 lat temu, dziś zostaną odtworzone na nowo. Mowa o zachowanych, ludowych archiwaliach dźwiękowych na Śląsku. » więcej 2019-02-16, godz. 15:10 W nyskim muzeum zaprezentowano miecze z brązu. Niektóre mają ponad 3,5 tysiąca lat Od dziś (15.02) w nyskim muzeum można oglądać wyjątkową wystawę przedstawiająca dawną broń. Najstarsze eksponaty pochodzą sprzed ponad trzech tysięcy lat. » więcej 2019-02-16, godz. 09:30 Książkowe atrakcje nie tylko dla dzieci w MBP w Opolu 'Sobotę z mamą i tatą' oraz 'Giełdę kultury nad Młynówką' organizuje dziś Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. » więcej 2019-02-15, godz. 21:00 Znają się na kulturze i historii Czech. Nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej Dziś (15.02) na uroczystej gali w Miejskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Opolu nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o Republice Czeskiej. W tym roku tema ... » więcej 2019-02-15, godz. 20:00 Teatr Telewizji poszukuje nastoletnich aktorów. W Nysie odbędzie się casting do spektaklu "Orlęta lwowskie" W najbliższą niedzielę i poniedziałek w Nysie będzie można sprawdzić swoje umiejętności aktorskie. W siedzibie domu kultury odbędzie się casting do ról w Teat ... » więcej 2019-02-15, godz. 14:36 O historycznych źródłach dźwiękowych folkloru w Muzeum Śląska Opolskiego. W programie konferencja i koncert 'Pieśni wracają do domu' pod takim hasłem planowane jest przedsięwzięcie, podczas którego zabrzmią najstarsze polskie nagrania muzyki ludowej na Śląsku. To wy ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:45 Otmuchów sprzed prawie stu lat na wystawie W siedzibie otmuchowskiej informacji turystycznej będzie można przenieść się w czasie do lat 20. i 30. ubiegłego wieku i zobaczyć jak wyglądały wówczas ulice ... » więcej 2019-02-15, godz. 11:22 Rozstrzygnięto konkurs na film zachęcający obcokrajowców do odwiedzenia Polski W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Języków Obcych Optima w Opolu i Biuro Podróży Almatur w Opolu ogłosiły konkurs na na ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »