Radio Opole » Kultura i rozrywka
2019-02-05, 16:15 Autor: Mariusz Majeran

Zabytkowa studnia z XVII wieku otwarta dla zwiedzających. "Opole zyskało kolejne historyczne miejsce" [ZDJĘCIA]

Otwarcie miejsca "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu [fot. Mariusz Majeran
Otwarcie miejsca "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu [fot. Mariusz Majeran
Otwarcie miejsca "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu [fot. Mariusz Majeran
Otwarcie miejsca "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu [fot. Mariusz Majeran
Opolanie zyskali nowy zabytek, a do tego sporą atrakcję turystyczną. Od dziś (05.02) udostępniona do zwiedzania zostaje "Tajemnica kamienicy przy ulicy Krawieckiej 13 w Opolu".
W praktyce jest to studnia, którą odkryto w piwnicy kamienicy przy ulicy Krawieckiej w Opolu. Pierwszy raz istnienie studni zauważono w 1966 roku, ale wtedy zaniechano dalszych prac. Dopiero w 2012 roku ponownie zainteresowano się tym znaleziskiem.

- Palacze powiedzieli mi, że w składziku na opał jest dziura, w której widać opał. Zainteresowałem się tym i zleciłem odsłonięcie, jak się później okazało studnię - mówi Leopold Szwajger, były prezes Spółki Usługowo Handlowej WSB. - Tam do pewnego stopnia, do dwunastu chyba metrów, jest obszar szeroki, ale później jest taka krateczka chyba 20 na 20 cm, jeszcze ponad metr w głąb. I stamtąd bije źródło wody.

Studnia znajduje się na terenie wewnętrznego parkingu Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

- Jestem bardzo zadowolona, że Opole zyskało kolejne historyczne miejsce - podkreśla dyrektorka muzeum Monika Ożóg. - Mam nadzieję, że ta otwarta przez nas ekspozycja wzbudzi szerokie zainteresowanie wśród naszych mieszkańców, nie tylko miasta, ale i całego województwa. Bowiem jest to zabytek ciekawy, nurtujący i godny oglądnięcia. To jest szczególne odkrycie. Szczególnie na warunki opolskie. Gdzie, jak wszędzie podkreślam, mamy naprawdę mało zabytków. Powinniśmy o te zabytki jak najbardziej dbać. Ja się ciesze ze studni, cieszę się, że została udostępniona.

Od jutra (06.02) będzie można zobaczyć zabytkową studnię za symboliczną złotówkę. Są plany, by zamontować specjalne sito tak, aby można było wrzucać do studni pieniądze na szczęście. Zlecono również badanie wody w studni przez Sanepid. Być może woda z tej studni pojawi się także w zabytkowych buteleczkach.
Leopold Szwajger
Monika Ożóg

Kultura i rozrywka

2019-07-18, godz. 16:15 Colours Of Ostrava: Muzyka antypodów na scenie Full Moon Stage [FILM, ZDJĘCIA] Zagraniczni wykonawcy starają się o występ na festiwalu Colours Of Ostrava. Tak było w przypadku zespołu The Kill Devil Hills. » więcej 2019-07-18, godz. 14:30 Prawie 30 lat grania bez przerwy. Spotkanie z opolskim hejnalistą Tadeuszem Ciułą Od niemal 30 lat opolanie słyszą jego grę codziennie - Tadeusz Ciuła z zawodu zegarmistrz, to jedyny opolski trębacz, który każdego dnia, w samo południe odgr ... » więcej 2019-07-18, godz. 12:10 Szuflada otwarta.... Fotografie, rysunki i poezja w MBP w Opolu 'Pasje - Do tych, którzy nocą śmieją się do swoich myśli, a rankiem chowają do szuflady' - taką wystawę otwarto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Swo ... » więcej 2019-07-18, godz. 08:57 Opolscy fani przybyli na Colours Of Ostrava Fani z naszego regionu od lat uczestniczą w koncertach największego w Czechach festiwalu muzycznego. Bliskość Ostrawy sprawia, że mieszkańcy naszego regionu p ... » więcej 2019-07-18, godz. 06:00 Festiwal Colours Of Ostrava rozpoczęty. Reporterzy Radia Opole na miejscu [ZDJĘCIA] W postindustrialnej scenerii, na 24 scenach spotykają się artyści prezentujący różne gatunki muzyki. Do tego dochodzą animacje, taniec i moda. » więcej 2019-07-17, godz. 19:30 Ważna jest integracja i dobry humor. I opolski zlot Ludzi Niedużego Wzrostu Mają różne zawody, pasje, problemy, marzenia. Łączy ich jedno - wzrost. W Opolu odbył się pierwszy regionalny zlot Ludzi Niedużego Wzrostu. » więcej 2019-07-17, godz. 17:45 15. Master Truck przed nami. Początek już w piątek Ciężkie maszyny ozdobione w oryginalny sposób powoli zmierzają w stronę Opola. W piątek (19.07) na lotnisku w Polskiej Nowej Wsi, startuje 15. już edycja Międ ... » więcej 2019-07-17, godz. 14:00 Rusza festiwal towarzyszący VI Międzynarodowej Akademii Wiolonczelowej Rozpoczęła się 6. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa w Nysie. Od wczoraj młodzi wiolonczeliści z całej Europy (m.in. Rosji, Niemiec, Francji czy Anglii) bi ... » więcej 2019-07-17, godz. 08:00 Radio Opole na Colours Of Ostrava Dziennikarze Radia Opole będą relacjonować największy w Czechach festiwal muzyczny. W środę (17.07) rozpoczyna się Colour Of Ostrava. Do niedzieli na wielu sc ... » więcej 2019-07-16, godz. 19:58 Można dotknąć przeszłości. Są jeszcze miejsca na warsztaty archeologiczne w Kędzierzynie-Koźlu To gratka dla młodych odkrywców, zainteresowanych historią, także tą nieznaną. Zostały jeszcze miejsca na zbliżające się warsztaty archeologiczne, prowadzone ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »