Radio Opole » Gospodarka
2020-05-02, 07:35 Autor: Mariusz Chałupnik

Pomysł na walkę z suszą, ale i na turystykę. Baborów chce zainwestować w gospodarkę retencyjną

Rów melioracyjny [fot. Radio Opole]
Rów melioracyjny [fot. Radio Opole]
Te inwestycje mają posłużyć mieszkańcom, rolnikom, a także dać turystyczny impuls. Baborów chce reaktywować gospodarkę związaną z wodami opadowymi i roztopowymi. Po przeprowadzonej analizie, zdecydowano, że takie działania mają być podjęte w obrębie Baborowa i Sułkowa.
- Te nasze działania związane z retencją mają polegać między innymi na odzyskaniu naszych starych młynówek. W części być może uda nam się wykorzystać infrastrukturę poniemiecką - mówi Tomasz Krupa, burmistrz Baborowa. - W obrębie Baborowa i Sułkowa było wiele rowów melioracyjnych. To tak zwane "młynówki", ponieważ przy tych rowach był też jeden z młynów. Chcemy to, co jeszcze udało się zachować odtworzyć i również zmodyfikować, przebudować. Mamy tereny, na których możemy zrobić małą retencję, małe zbiorniki retencyjne. Tam możemy kumulować wody opadowe i roztopowe.

Jak twierdzi Tomasz Krupa, możliwość utrzymania wód opadowych i roztopowych w obliczu panującej w ostatnich latach suszy będzie niezwykle ważna dla rolników. Gmina przy okazji tych działań chce również pomyśleć o turystyce. Przy rowach mają powstać zbiorniki, czy też ścieżki edukacyjne. Od ubiegłego roku współpracuje w tym kierunku ze stowarzyszeniem „Miłośników Sułkowa”.

- Realizujemy projekt „W dolinie Złotnika” – informuje Krupa. - Złotnik to jest jeden z cieków, który wpada do naszej rzeki Psiny w Baborowie. Mamy cały teren od Baborowa do Sułkowa właśnie związany z tą tematyką doliny Złotnika. W tym obszarze chcemy wybudować mały zbiornik na zatrzymanie wód opadowych i roztopowych. Po analizie naszych nieruchomości rolnych, łąkowych, okazało się, że mamy 1,5 hektara terenu zarybionego.

Baborów planuje, że inwestycje zostaną przeprowadzone na długości około 10 kilometrach rowów melioracyjnych. Według szacunkowych danych prace mogą kosztować 1,5 miliona złotych, ale będą podzielone na kilka lat.
Tomasz Krupa
Tomasz Krupa

Gospodarka

2022-12-03, godz. 12:00 Kolejne dwie duże inwestycje w Gogolinie i Krapkowicach Halę produkcyjną postanowiła wybudować w Krapkowicach firma TRIPS Automatyka Polska. W przyszłym zakładzie montowane będą szafy sterownicze, które zarządzają… » więcej 2022-12-03, godz. 10:00 Mieszkańcy 33 miejscowości doczekają się nowej kanalizacji. "Gdy będzie ta infrastruktura, ludzie tu zostaną" 12 gmin z województwa opolskiego oraz 6 spółek z udziałem samorządów otrzymało pieniądze na poprawę infrastruktury wodno-ściekowej. Łącznie trafiło… » więcej 2022-12-02, godz. 21:45 Remontów na DW 454 z Opola do Namysłowa ciąg dalszy. Oddano dwa odcinki Dwa ważne odcinki drogi wojewódzkiej 454 oddano oficjalnie do użytku po remontach wartych w sumie przeszło 3,5 miliona złotych. » więcej 2022-12-02, godz. 21:00 Liderzy biznesowi znów dzielili się wiedzą z początkującymi przedsiębiorcami Dziewięciu doświadczonych liderów biznesowych i dziewięciu przedsiębiorców chcących rozwijać się. Tak wyglądała szósta edycja Opolskiego Programu Mentoringu… » więcej 2022-12-02, godz. 18:00 Kędzierzyn-Koźle: rozpoczyna się remont mostu w Blachowni Most w Blachowni w końcu będzie remontowany. Władze Kędzierzyna-Koźla podpisały umowę na renowację przeprawy przy ul. Szkolnej. To bardzo dobra wiadomość… » więcej 2022-12-02, godz. 15:00 Mieszkańcy Skarbimierza już nie chcą dopłat do fotowoltaiki. Bo zmieniły się zasady? W gminie Skarbimierz spada zainteresowanie dopłatami do montażu paneli fotowoltaicznych. Samorząd prognozuje, że w tym roku pula pieniędzy przeznaczonych… » więcej 2022-12-02, godz. 12:30 Znamy wstępny budżet ZDW na 2023. W planie m.in. poprawa warunków na "zebrach" Wydatki na poziomie ponad 300 milionów złotych w przyszłym roku na trasach województwa zapowiada wicemarszałek Szymon Ogłaza. » więcej 2022-12-02, godz. 10:10 Jak częściowe odmrożenie VAT-u wpłynie na inflację? Ekonomista dr Artur Żurakowski w Radiu Opole - Nie widziałbym jeszcze trendu spadkowego i obawiam się, że jest to chwilowa sytuacja - tak ostatni szacunek Głównego Urzędu Statystycznego, odnośnie nieznacznie… » więcej 2022-12-01, godz. 19:04 Bez unijnych dotacji nie założyliby własnej firmy. Podsumowano projekt PO WER w regionie Ponad 2200 osób mieszkańców Opolszczyzny założyło działalność gospodarczą dzięki unijnym dotacjom. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu podsumował Program… » więcej 2022-12-01, godz. 18:45 Kędzierzyn-Koźle: wyremontowana Mostowa oddana do użytku Ulica Mostowa w Kędzierzynie-Koźlu już po odbiorach technicznych i oddana do użytku. Remont kolejnego fragmentu drogi powiatowej kosztował 400 tys. zł, z… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »