Radio Opole » Gospodarka
2020-05-02, 07:35 Autor: Mariusz Chałupnik

Pomysł na walkę z suszą, ale i na turystykę. Baborów chce zainwestować w gospodarkę retencyjną

Rów melioracyjny [fot. Radio Opole]
Rów melioracyjny [fot. Radio Opole]
Te inwestycje mają posłużyć mieszkańcom, rolnikom, a także dać turystyczny impuls. Baborów chce reaktywować gospodarkę związaną z wodami opadowymi i roztopowymi. Po przeprowadzonej analizie, zdecydowano, że takie działania mają być podjęte w obrębie Baborowa i Sułkowa.
- Te nasze działania związane z retencją mają polegać między innymi na odzyskaniu naszych starych młynówek. W części być może uda nam się wykorzystać infrastrukturę poniemiecką - mówi Tomasz Krupa, burmistrz Baborowa. - W obrębie Baborowa i Sułkowa było wiele rowów melioracyjnych. To tak zwane "młynówki", ponieważ przy tych rowach był też jeden z młynów. Chcemy to, co jeszcze udało się zachować odtworzyć i również zmodyfikować, przebudować. Mamy tereny, na których możemy zrobić małą retencję, małe zbiorniki retencyjne. Tam możemy kumulować wody opadowe i roztopowe.

Jak twierdzi Tomasz Krupa, możliwość utrzymania wód opadowych i roztopowych w obliczu panującej w ostatnich latach suszy będzie niezwykle ważna dla rolników. Gmina przy okazji tych działań chce również pomyśleć o turystyce. Przy rowach mają powstać zbiorniki, czy też ścieżki edukacyjne. Od ubiegłego roku współpracuje w tym kierunku ze stowarzyszeniem „Miłośników Sułkowa”.

- Realizujemy projekt „W dolinie Złotnika” – informuje Krupa. - Złotnik to jest jeden z cieków, który wpada do naszej rzeki Psiny w Baborowie. Mamy cały teren od Baborowa do Sułkowa właśnie związany z tą tematyką doliny Złotnika. W tym obszarze chcemy wybudować mały zbiornik na zatrzymanie wód opadowych i roztopowych. Po analizie naszych nieruchomości rolnych, łąkowych, okazało się, że mamy 1,5 hektara terenu zarybionego.

Baborów planuje, że inwestycje zostaną przeprowadzone na długości około 10 kilometrach rowów melioracyjnych. Według szacunkowych danych prace mogą kosztować 1,5 miliona złotych, ale będą podzielone na kilka lat.
Tomasz Krupa
Tomasz Krupa

Gospodarka

2020-07-06, godz. 21:15 9 milionów złotych na podniesienie kwalifikacji w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego Ponad 9 milionów złotych dofinansowania na rozwój kompetencji przeznaczy urząd marszałkowski w ramach Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. To całkiem nowa inicjatywa… » więcej 2020-07-06, godz. 16:15 Wodociągi, kanalizacja i stacje uzdatniania wody powstaną na Opolszczyźnie dzięki unijnej dotacji 29 przydomowych oczyszczalni ścieków i ponad 52 kilometry systemu kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych powstanie w 20 opolskich gminach. W ramach Programu… » więcej 2020-07-06, godz. 13:17 Stan konta w ZUS? W związku z pandemią tylko na Platformie Usług Elektronicznych W tym roku stan naszego konta w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych sprawdzimy tylko na Platformie Usług Elektronicznych. Zmiany zasad były konieczne ze względu… » więcej 2020-07-05, godz. 18:15 Gmina Kluczbork chce wspierać i prezentować przedsiębiorców przez grupę na portalu społecznościowym Założenie grupy 'Kupuj Lokalnie - Kluczbork' na portalu społecznościowym to nowy pomysł tamtejszego magistratu na wsparcie miejscowych przedsiębiorców. » więcej 2020-07-05, godz. 13:00 Przetarg na modernizację oczyszczalni ścieków w gminie Ozimek może ruszyć Modernizacja oczyszczalni ścieków w Antoniowie w gminie Ozimek coraz bardziej realna. Radni gminy na sesji przyjęli uchwały związane z poręczeniem zaciągnięcia… » więcej 2020-07-04, godz. 13:00 Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Trwa przebudowa mostu kolejowego na Odrze w Krapkowicach Otmęcie. Po poszerzeniu i wybudowaniu najazdów, obiekt zostanie udostępniony kierowcom oraz pieszym. Jak… » więcej 2020-07-03, godz. 18:30 Nie wiadomo, kiedy ruszy budowa bloków dla pracowników fabryki paneli Zapowiadana rok temu budowa dwóch mieszkań dla pracowników firmy Kronospan na razie nie ruszyła. Inwestycja, którą miały realizować razem z firmą gmina Strzelce… » więcej 2020-07-03, godz. 17:00 Katarzyna Czochara wnioskuje do władz Nysy o zwiększenie wsparcia dla firm. Posłanka chce, by przeznaczono na to pieniądze… Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Czochara zaapelowała do władz Nysy o przeznaczenie pieniędzy z Funduszu Inwestycji Samorządowych na pomoc lokalnym przedsiębiorcom… » więcej 2020-07-03, godz. 15:00 W Ozimku powstanie strefa przemysłowa? Jest plan, ale trzeba znaleźć pod nią grunty Ozimek szuka terenów, które mogłyby zostać przeznaczone pod inwestycje. Obecnie w gminie nie ma strefy dedykowanej przemysłowi. Władze Ozimka chcą przyciągnąć… » więcej 2020-07-03, godz. 13:45 Posłanka PiS chce unieważnienia naboru wniosków o granty na ratowanie firm. Dyrektor OCRG: nie ma najmniejszych podstaw Posłanka PiS Katarzyna Czochara zaapelowała do marszałka Andrzeja Buły o unieważnienie naboru wniosków o bezzwrotne granty na ratowanie firm. Nabór na platformie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »