Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-21, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

3 w 1. Baborów ma niekonwencjonalny pomysł na rekultywację składowiska odpadów

Baborów planuje budowę farmy fotowoltaicznej [fot. pixabay.com]
Baborów planuje budowę farmy fotowoltaicznej [fot. pixabay.com]
Ekologia, samowystarczalność i rekultywacja terenu - w jednym. Gmina Baborów planuje budowę farmy fotowoltaicznej. Taka instalacja ma powstać na terenie składowiska odpadów.
- To składowisko niebawem przestanie działać i stąd wziął się pomysł na wykorzystanie tego terenu - mówi Tomasz Krupa, burmistrz Baborowa. - Składowisko odpadów w Baborowie będziemy eksploatować jeszcze przez rok, maksymalnie półtora. Zmieniają się przepisy dotyczące zagospodarowania odpadów, więc chcemy wykorzystać to składowisko trochę w sposób niekonwencjonalny. Czasza składowiska będzie przygotowywana pod rekultywację. Zamiast drzew, które mają być zasadzone, to postaramy się w tym miejscu zrobić konstrukcję pod montaż ogniw fotowoltaicznych.

Energia, pozyskana dzięki instalacji, ma zostać wykorzystana do zasilania osiedla domków, jakie ma powstać w pobliżu wysypiska.

- Chodzi nam o zachowanie równowagi ekologicznej - zaznacza Tomasz Krupa. - Nie chcemy niszczyć naszego bogactwa, gdzie mamy na głubczyckim terenie bardzo dobre gleby. Dlatego każdy teren jest dla nas bardzo cenny. Jeżeli mamy też tereny, które są zdatne do małej retencji, czy też do zalesienia, to też chcemy z nich skorzystać pod kątem zielonym. Natomiast czasza składowiska to jest taki punkt dla równowagi, wytworzenia energii małym kosztem, ale też przy zachowaniu wszystkich parametrów wiązanych z ekologią.

Do końca sierpnia mają zostać określone możliwości dotyczące mocy takiej instalacji oraz plan zagospodarowania przestrzennego terenów przyległych do składowiska. Farma fotowoltaiczna w Baborowie powstanie nie wcześniej niż w 2023 roku.
Tomasz Krupa
Tomasz Krupa

Wiadomości z regionu

2020-07-11, godz. 22:00 Raport dnia: ponad 3-krotnie więcej wyzdrowień niż nowych zakażeń na Opolszczyźnie Ponad trzykrotnie więcej wyzdrowień niż nowych przypadków COVID-19 odnotowano ostatniej doby na terenie naszego regionu. Jak informują służby wojewody, na Opolszczyźnie… » więcej 2020-07-11, godz. 21:30 W Turawie koszono... jezioro Jak się okazuje, można skosić nie tylko trawnik, ale również jezioro. Za pomocą specjalistycznego sprzętu oczyszczono dno Średniego Jeziora w Turawie. » więcej 2020-07-11, godz. 19:45 Organizacje "Śniadanie z nadzieją" oraz "Zupa w Opolu" poszukują wolontariuszy. Zostać nim może każdy Wolontariusze 'Śniadania z Nadzieją' oraz 'Zupy w Opolu' poszukują nowych chętnych, którzy chcieliby zaangażować się w pomoc bezdomnym i ubogim. Nawet w trakcie… » więcej 2020-07-11, godz. 19:34 W Kędzierzynie-Koźlu oddano hołd ofiarom Zbrodni Wołyńskiej. W weekend trwają tam Dni Kultury Kresowej Msza święta, marsz pamięci oraz apel przed Tablicą Upamiętnienia, a po nich konferencja naukowa. W Kędzierzynie-Koźlu zostały uczczone ofiary Zbrodni Wołyńskiej… » więcej 2020-07-11, godz. 19:20 Auta z przysmakami z różnych zakątków świata zaparkowały w Opolu. Przed NCPP pojawiło się kilkanaście foodtrucków Burgery, pizze, tortille, czy słodkie specjały z różnych zakątków świata od dziś (11.07) czekają na odwiedzających opolską Pasiekę. » więcej 2020-07-11, godz. 19:00 Plaga komarów w Opolu. Mieszkańcy skarżą się, że wieczorami nie da się wyjść z domu Letni koszmar powrócił. Komary znów atakują i kłują. Opolski ratusz przygotowuje się do odkomarzania miasta. Ma ono jednak odbyć się dopiero pod koniec miesiąca… » więcej 2020-07-11, godz. 18:15 Ruch wahadłowy na DK 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po zdarzeniu drogowym [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze krajowej 42 w Jaworznie w powiecie oleskim po tym, jak samochód osobowy wypadł z trasy i wjechał do rowu. Na miejscu pracują służby ratownicze… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 W Nysie powstała pierwsza społeczna łączka kwietna. Pomysłodawczyni chce zainspirować w ten sposób samorząd do tworzenia… W centrum Nysy powstała pierwsza łączka kwietna. Rozwiązanie to ma pomóc pszczołom zbierającym nektar, a także przyczynić się do lepszego gromadzenia wody przez… » więcej 2020-07-11, godz. 16:30 Wszystko dla bezpieczeństwa. W Gogolinie staną nowe lampy przy kolejnych przejściach dla pieszych Dziesięć lamp ledowych zostanie ustawionych w centrum Gogolina przy przejściach dla pieszych. W ubiegłym roku samorząd rozpoczął realizację tego zadania, montując… » więcej 2020-07-11, godz. 14:35 Kolejne sprzęty dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Z pieniędzy unijnych doposażono cztery oddziały Do szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźlu dotarła kolejna część sprzętów zamówionych jeszcze przed pandemią. Doposażone zostały cztery oddziały. Zakupy sfinansowano… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »