Radio Opole » Gospodarka
2020-04-04, 07:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Aby przeciwdziałać suszy leśnicy budują zbiorniki małej retencji

Budowa kolejnych zbiorników małej retencji na terenie Nadleśnictwa Prudnik [zdj. Arkadiusz Żurakowski]
Budowa kolejnych zbiorników małej retencji na terenie Nadleśnictwa Prudnik [zdj. Arkadiusz Żurakowski]
Budowa kolejnych zbiorników małej retencji na terenie Nadleśnictwa Prudnik [zdj. Arkadiusz Żurakowski]
Budowa kolejnych zbiorników małej retencji na terenie Nadleśnictwa Prudnik [zdj. Arkadiusz Żurakowski]
Dwa zbiorniki do retencjonowania wody opadowej powstają w przygranicznym leśnictwie Dębowiec. Każdy z nich będzie miał po 60 arów. Przedsięwzięcie to sprzyjać będzie też rozwojowi bioróżnorodności fauny i flory. Inwestycja realizowana jest w ciągu tzw. zbiorników paciorkowych, które wybudowano przed kilku laty.
- To jest tylko jeden z elementów dużego projektu, który w Lasach Państwowych nosi nazwę mała retencja - mówi Marek Cholewa, prudnicki nadleśniczy.

- Na naszym terenie tych zbiorników wodnych, naturalnych jest niewiele. Projekt ma na celu zatrzymanie wody. Jest jej coraz mniej, dlatego te zbiorniki sprawiają wrażenie, jakby były puste. Cały czas mamy nadzieję, że kiedyś deszcz będzie padał i wówczas, żeby ta woda nie spłynęła szybko do rzeki, będziemy starali się ją zatrzymywać, aby lokalne środowisko mogło z niej korzystać.

Projekt małej retencji w Lasach Państwowych realizowany jest przy udziale unijnego dofinansowania. Trwają prace dokumentacyjne związane z budową dwóch kolejnych zbiorników w Nadleśnictwie Prudnik. Mają one powstać w leśnictwach Biechów i Mokre.
Marek Cholewa

Gospodarka

2022-11-29, godz. 07:00 Mieszkańcy stolicy regionu węgiel kupią od środy. Za tonę zapłacą 1969 zł Dystrybucja węgla w preferencyjnej cenie dla mieszkańców Opola rozpocznie się w środę (30.11). » więcej 2022-11-28, godz. 17:00 Można wnioskować o mieszkanie OTBS w Opolu-Winowie. Trzeba spełnić kilka warunków Ruszył nabór wniosków o najem mieszkań na nowym osiedlu Opolskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. To cztery budynki ze 159 lokalami w Opolu - Winow… » więcej 2022-11-28, godz. 15:00 Olesno przygotowuje się do budowy mieszkań SIM. Na początek 14 lokali Projektant przygotowuje koncepcję pierwszego budynku Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej przy ulicy Słowackiego w Oleśnie. » więcej 2022-11-28, godz. 13:00 Rozpoczyna się pierwszy etap rewitalizacji "filmowego" dworca kolejowego w Głubczycach Gmina Głubczyce ogłosiła dzisiaj (28.11) przetarg na wykonanie pełnej dokumentacji technicznej budynku byłego dworca PKP. Samorząd po gruntownym remoncie… » więcej 2022-11-27, godz. 17:30 "Twoje M". Znaleźli się chętni na gminne mieszkania w Strzelcach Opolskich W ramach gminnego programu rozwoju mieszkalnictwa „Twoje M” budowane są kolejne 64 mieszkania własnościowe. » więcej 2022-11-25, godz. 20:30 "Projekt otworzył oczy wielu uczniom". Pilotaż realizowany przez PUP w Oleśnie Pomoc absolwentom szkół ponadpodstawowych w stawianiu pierwszych kroków na rynku pracy. Taki był główny cel pilotażowego projektu 'Nowe spojrzenie - nowe… » więcej 2022-11-25, godz. 17:00 O szkolnictwie zawodowym w Kluczborku, czyli realizacja projektów dotowanych przez UE 300 uczniów powiatu kluczborskiego skorzystało ze staży zawodowych w ramach projektu 'Opolskie Szkolnictwo Zawodowe dla Rynku Pracy'. W Kluczborku podsumowano… » więcej 2022-11-25, godz. 11:54 Bursztynowe lody - takie specjały już niedługo będą dostępne w Baborowie Bursztynowe lody już niebawem będzie można degustować w Baborowie. W ramach realizowanego przez gminę projektu 'szlaku bursztynowego' w parku miejskim, nawiązującego… » więcej 2022-11-25, godz. 10:07 Korfantów z umową na tańszy węgiel. Dystrybucja prawdopodobnie w przyszłym tygodniu Polska Grupa Górnicza dostarczy węgiel mieszkańcom gminy Korfantów. Zainteresowanie surowcem w tej gminie jest bardzo duże. Do dziś (25.11) mieszkańcy zgłosili… » więcej 2022-11-25, godz. 09:00 "Trzy Rubiny – Trzy Gminy". Finał Gali Aktywności w Kietrzu Kilkadziesiąt zgłoszeń napłynęło do pierwszej edycji konkursu 'Trzy Rubiny - Trzy Gminy' na najaktywniejsze osoby oraz przedsiębiorców z Baborowa, Branic… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »