Radio Opole » Gospodarka
2020-05-06, 06:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Sucho w kraju i regionie. Jeżeli nic się nie zmieni, to może grozić nam kataklizm

Susza mocno daje się we znaki między innymi rolnikom [fot. pixabay.com]
Susza mocno daje się we znaki między innymi rolnikom [fot. pixabay.com]
Brak pokrywy śnieżnej zimą i bardzo suche pierwsze miesiące wiosny spowodowały, że już wystąpiło zjawisko suszy. Hydrolodzy i specjaliści ostrzegają, że jeżeli nie zacznie regularnie i długotrwale padać deszcz, to możemy spotkać się z jednym z największych kataklizmów w historii.
Susza już teraz negatywnie wpływa na wiele gałęzi gospodarki między innymi przemysł czy też rolnictwo.

- W kwietniu ani razu nie spadł deszcz. To już ma swoje konsekwencje – mówi Tomasz Ognisty z Kietrza, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych. - Trzeba wrócić do działań w rolnictwie sprzed kilkudziesięciu lat. My dzisiaj stosujemy dużo oprysków, dużo chemii rolnej i to się przekłada na to, co się dzieje w środowisku wodnym, co się dzieje na polach. Tworzymy coraz to większe areały ziemi, które tak naprawdę nie służą dobrej uprawie.

Susza to problem nie tylko przemysłu, rolników czy hodowców, ale jest zjawiskiem, które niebawem może dotknąć nas wszystkich. Aby zapewnić bezpieczny i trwały dostęp do wody pitnej samorządy już teraz przeprowadzają dodatkowe inwestycje.

- Mamy niski poziom wód, ale mamy takie rezerwy wody pitnej, które wystarczyłyby nawet, gdyby doszło do jakiegoś hydrologicznego kataklizmu - informuje Bartłomiej Stawiarski, burmistrz Namysłowa. - Przygotowujemy się na przyszłość. Na naszych terenach wodonośnych przy Jana Pawła II, przy drodze na Brzeg i przy drodze wojewódzkiej na Opole, mamy swoje tereny wodonośne. Kończymy tam odwierty i będziemy mieli studnie głębinową. Niebawem będziemy analizować, czy potrzebujemy kolejnych takich studni.

Jak twierdzi Sławomir Mitrus z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego kryzys związany z brakiem wody będzie się w Polsce najprawdopodobniej pogłębiał. Jest to spowodowane zmianami klimatycznymi na świecie, które wpływają na cyrkulacje powietrza i wody.

- My jesteśmy w takim rejonie, gdzie niestety z uwagi na zmieniające się warunki należy spodziewać się zmniejszonej ilości opadów - mówi Mitrus. - Te opady, które będą to zapewne będą bardzo gwałtowne. Jeżeli do rzadkich opadów dodamy gwałtowne, to oznacza, że będziemy mieli do czynienia z różnego typu powodziami.

Choć według prognoz maj ma być bardziej deszczowy niż marzec czy też kwiecień, to raczej nie rozwiąże to problemu suszy w kraju. Specjaliści podkreślają, że głównym krokiem w przeciwdziałaniu jej skutkom jest utworzenie ogólnopolskiego systemu retencyjnego.
Tomasz Ognisty
Bartłomiej Stawiarski
Sławomir Mitrus

Gospodarka

2020-07-11, godz. 10:30 NFZ zachęca placówki medyczne do przywracania normalnego trybu leczenia pacjentów. Argumentem są dodatkowe pieniądze Są dodatkowe pieniądze dla opolskich placówek medycznych z Narodowego Funduszu Zdrowia. » więcej 2020-07-11, godz. 10:00 Dlaczego dane wrażliwe wyciekają z różnych firm? Czasami przedsiębiorczy nawet nie wiedzą, że dane wrażliwe dotyczące ich firmy wyciekły - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Grzegorz Rippel z Wyższej Szkoły… » więcej 2020-07-10, godz. 23:00 10 firm bierze udział w przetargu na rozbudowę polderu Żelazna. Oferty tańsze niż zakładano 10 firm wystartowało w przetargu Wód Polskich na rozbudowę i modernizację polderu Żelazna. Przypomnijmy, zakładany koszt inwestycji wynosi ponad 102 miliony złotych… » więcej 2020-07-10, godz. 10:48 Jednak nie będzie zwolnień grupowych w Coroplaście? W środę (08.07) informowaliśmy na naszej antenie o planowanych grupowych zwolnieniach w firmie Coroplast w Strzelcach Opolskich. Takie informacje dyrekcja zakładu… » więcej 2020-07-10, godz. 06:00 Absolutorium dla zarządu powiatu opolskiego. Radni byli jednomyślni Zarząd powiatu opolskiego otrzymał absolutorium za rok 2019. Na sesji powiatowi radni zatwierdzili również realizację ubiegłorocznego budżetu. » więcej 2020-07-09, godz. 16:45 Miliony złotych dla Politechniki Opolskiej na rozbudowę laboratoriów. Chodzi o badania nad technologiami lekkimi Niemal 8,5 miliona złotych będzie kosztować rozbudowa Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej. » więcej 2020-07-09, godz. 12:00 Kolejny krok w kierunku budowy nowego mostu nad Odrą [FILM, ZDJĘCIA] 80% kosztów opracowania dokumentacji niezbędnej do budowy nowego mostu nad Odrą pokryte zostanie z pieniędzy rządowych. Dzisiaj umowę na dofinansowanie podpisali… » więcej 2020-07-09, godz. 11:01 258 milionów złotych składek umorzył opolskim przedsiębiorcom ZUS z powodu pandemii koronawirusa Zwolnienia z opłacenia składek było najważniejszym kołem ratunkowym, po które sięgali od marca opolscy przedsiębiorcy i samozatrudnieni -twierdzi ZUS. Placówki… » więcej 2020-07-08, godz. 18:00 Myszy nie odpuszczają rolnikom. Plaga gryzoni w całym regionie Małe zwierzę, ale problem bardzo duży. Rolnicy w regionie zmagają się z plagą myszy. Duża populacja tych gryzoni w tym roku wiąże się z kilkoma czynnikami. To… » więcej 2020-07-08, godz. 16:30 Coroplast planuje zwolnienia grupowe Kilkuset pracowników mogą zwolnić spółki grupy Coroplast w Strzelcach Opolskich. Firmy związane z Coroplastem działające w Strzelcach Opolskich otrzymały z budżetu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »