Radio Opole » Gospodarka
2018-11-16, 18:30 Autor: Witold Wośtak

Opolskie w krajowej czołówce hodowli karpia. Mimo najmniejszej powierzchni stawów

Jesienny odłów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Jesienny odłów karpia [fot. Ewelina Laxy]
Województwo opolskie jest liderem w Polsce pod względem wydajności hodowli karpia. Oznacza to największą liczbę kilogramów ryby na jeden hektar.
Podczas jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" w Niemodlinie mówił o tym dr Andrzej Lirski z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie. Pod względem wielkości produkcji jest nieco gorzej, bo Opolszczyzna zajmuje czwarte miejsce.

Dr Lirski zwraca uwagę, że dzięki zmianie klimatu odłowy karpia trwają dłużej, bo to ryby ciepłolubne. - Doskwiera za to deficyt wody - zaznacza. - Jeżeli brakuje wody, występuje ogromne ryzyko nieuzyskania odpowiednich przyrostów i nawet śnięcia ryb. Trzeba indywidualnie traktować każde gospodarstwo nawet w obrębie tego samego województwa - w jednym gospodarstwie woda może być, a w drugim widać deficyt.

85 procent karpia w skali roku sprzedaje się przed Bożym Narodzeniem. - Trudno wypowiadać się o tegorocznych cenach detalicznych, bo sieci handlowe mają swoją politykę cenową - przekonuje dr Lirski. - W ubiegłym roku średnia cena hurtowa w kraju była na poziomie 11 złotych za kilogram. Oczekiwania rybaków w związku z większymi kosztami produkcji są takie, że cena zrekompensuje dodatkowe wydatki. W tym roku można więc spodziewać się ceny bliższej 12 złotych za kilogram w hurcie.

Dodajmy, że Opolszczyzna plasuje się na jedenastym miejscu w skali kraju pod względem powierzchni stawów hodowlanych.
Andrzej Lirski 1
Andrzej Lirski 2

Gospodarka

2019-04-22, godz. 19:00 Będą spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego Spotkania informacyjne dla mieszkańców Gorzowa Śląskiego przygotowuje tamtejszy magistrat na okres po Wielkanocy. Chodzi między innymi o szczegóły zbliżającej ... » więcej 2019-04-22, godz. 18:00 Wołczyn stawia na ochronę środowiska i porządek w mieście Do gruntownej termomodernizacji dwóch budynków przymierza się w tym roku gmina Wołczyn. Chodzi o Wołczyński Ośrodek Kultury i tamtejszy Ośrodek Pomocy Społecz ... » więcej 2019-04-22, godz. 10:00 PWSZ w Nysie ambasadą urzędu marszałkowskiego? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie ma wspierać urząd marszałkowski w przyciąganiu inwestorów. Według podpisanego porozumienia między Opolskim Centrum Ro ... » więcej 2019-04-21, godz. 20:02 Gmina Wołczyn przygotowuje się do remontów swoich dróg Drogi gminne będzie remontować w tym roku wołczyński magistrat. Chodzi o nawierzchnię asfaltową w sołectwie Duczów Wielki, asfalt prowadzący do kościoła w Kom ... » więcej 2019-04-21, godz. 15:03 Baborów chce stworzyć centrum przesiadkowe Część rynku w Baborowie ma posłużyć za centrum przesiadkowe. Takie plany mają władze gminy. W ramach centrum mają powstać dwa stanowiska dla autokarów oraz wy ... » więcej 2019-04-20, godz. 18:46 Klub w Kadłubcu doczeka się remontu. Ale najpierw - dokumentacja W tym roku ma być gotowa dokumentacja, a w przyszłym rozpocznie się remont klubu wiejskiego w Kadłubcu, w gminie Leśnica. Samorząd od kilku lat systematycznie ... » więcej 2019-04-20, godz. 10:08 Opolszczyzna będzie kontynuować współpracę z landem Nadrenia-Palatynat. My im specjalistów, oni nam technologie Województwo opolskie przedłuża współpracę Nadrenią-Palatynatem w Niemczech. Opolszczyzna dostarczy specjalistów do rozwijającej się niemieckiej gospodarki, na ... » więcej 2019-04-19, godz. 19:00 Kietrz potrzebuje nowej, większej oczyszczalni ścieków. Nie ma jednak na nią pieniędzy Kietrz ma problemy z oczyszczalnią ścieków. Obecna pracuje już niemal na maksimum możliwości, a gmina planuje podpiąć kolejne ulice. Oznacza to, że trzeba będ ... » więcej 2019-04-19, godz. 13:00 Opolskie: właściciele małych sklepów wypowiedzą się, czy odpowiada im zakaz handlu w niedzielę Handlowcy Ziemi Opolskiej chcą przeprowadzić ankietę na temat zakazu handlu w niedzielę. Stowarzyszenie, które skupia właścicieli małych sklepów na Opolszczyź ... » więcej 2019-04-19, godz. 11:21 W Gogolinie powstanie nowa droga i parking Przy kościele św. Anny i Joachima w Gogolinie powstanie nowa droga i parking. To efekt współpracy gminy i parafii. Uporządkowano sprawy własności działek w ty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »