Radio Opole » Gospodarka
2018-11-18, 13:00 Autor: Witold Wośtak

Promują karpia, bo chcą zachęcić do jedzenia tej ryby nie tylko w Wigilię

Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego [fot. Ewelina Laxy]
Wojewódzkie Święto Karpia oPolskiego [fot. Ewelina Laxy]
Na promocję karpia stawia Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna" i gmina Niemodlin. Statystyki mówią jasno: 85 procent ogólnej sprzedaży tej ryby dotyczy okresu przed Wigilią.
Jak przekonuje Jakub Roszuk, prezes RLGD "Opolszczyzna", trzeba coraz więcej mówić o korzyściach z jedzenia ryb i zwracać dużą uwagę na ich wartości odżywcze. - Organizujemy też szkolenia dla restauratorów - dodaje Roszuk.

- Pokazaliśmy szefom kuchni, że tego karpia można zrobić na wiele sposobów i wykorzystać większość części ryby, łącznie z głowami, szkieletami i elementami wyrzucanymi podczas przyrządzania potraw z karpiami. Można to wszystko wykorzystać na ugotowanie wywaru czy zrobienie galarety. Jest wiele przepisów i widzimy na szczęście rosnące zainteresowanie poza okresem przedświątecznym.

Dorota Koncewicz, burmistrz Niemodlina, chwali współpracę z RLGD "Opolszczyzna". W pięcioletniej kadencji chce rozwijać hasło promocyjne miasta, czyli "Kraina książęcego karpia".

- Ośrodek kultury to miejsce, które w sposób szczególny promuje karpia. Współorganizuje Wojewódzkie Święto Karpia i organizuje na przykład międzynarodowy konkurs na rysunek satyryczny, gdzie otrzymujemy bardzo dużo prac z całego świata. Mural przed ośrodkiem kultury również nawiązuje do naszego karpia.

Dodajmy, że na Opolszczyźnie w 2017 roku wyprodukowano 1670 ton karpia, co daje naszemu województwu trzecie miejsce.
Jakub Roszuk
Dorota Koncewicz

Gospodarka

2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:00 Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złoty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »