Radio Opole » Gospodarka
2018-11-17, 08:30 Autor: Witold Wośtak

Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane

Jesienna konferencja Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" w Niemodlinie [fot. Witold Wośtak]
Jesienna konferencja Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" w Niemodlinie [fot. Witold Wośtak]
Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" w niemodlińskim ośrodku kultury.
Przepisy obowiązujące od początku tego roku zostały omówione przez Macieja Brudzińskiego z Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Najwięcej uwagi poświęcił on opłatom hodowców za pobór wody oraz zasadom przedłużania pozwoleń wodno-prawnych na pobór wody. - Staramy się o bezproblemowe przedłużanie pozwoleń, bo Wody Polskie interpretują różnie tę kwestię - mówi Brudziński.

- W nowym prawie wodnym jest zapis, że po upływie terminu pozwolenia wodno-prawnego można je automatycznie przedłużyć. Trzeba tylko zgłosić to do Wód Polskich i dostarczyć niezbędne dokumenty, natomiast różnie jest to interpretowane. Czasami Wody Polskie uważają, że trzeba zrobić pozwolenie od nowa, na co my nie zgadzamy się.

Maciej Brudziński przyznaje, że nowe przepisy są nieco skomplikowane. - Trudno jest na przykład wytłumaczyć różnicę między hodowlą stawową a przepływową - dodaje.

- Wiadomo, że przy pozwoleniach wodno-prawnych na pobór wód do stawów karpiowych również jest podany określony przepływ. Stawy są napełniane na wiosnę, więc jasne, że wtedy potrzeba więcej wody, natomiast na jesień woda jest spuszczana. Spotkaliśmy się z interpretacjami, według których tu też chodzi o pobór zwrotny. Kwestia wytłumaczenia, że woda nie jest przecież pobierana nieustannie, a tylko w określonym momencie. Później ewentualnie wyrównywane są jeszcze niewielkie straty z tytułu parowania wody.

Przedstawiciel ministerstwa zaznacza, że Opolszczyzna jest w całej Polsce kojarzona z hodowlą karpia.
Maciej Brudziński 1
Maciej Brudziński 2

Gospodarka

2018-12-12, godz. 18:30 Dobra atmosfera w pracy warta więcej niż wysoka pensja Niskie bezrobocie sprawia, że młode pokolenie, które wchodzi na rynek chce mieć poczucie sensu w swojej pracy - to część wniosków specjalistów z działów perso ... » więcej 2018-12-12, godz. 13:30 Są pieniądze dla przedsiębiorców i subregionów, będą na żłobki 35 firm z regionu otrzyma dofinansowanie na wzmocnienie swojej pozycji na rynku w kraju i za granicą. Zarząd województwa opolskiego rozstrzygnął drugi nabór d ... » więcej 2018-12-12, godz. 10:00 Budżet Głubczyc w 2019 roku będzie podobny do tegorocznego. Inwestycje i zadłużenie na podobnym poziomie Oświata, drogi oraz remonty placówek edukacyjnych i kulturalnych - to główne punkty przyszłorocznego budżetu Głubczyc. Na inwestycje gmina przeznaczy do 15 pr ... » więcej 2018-12-12, godz. 07:00 Bezrobocie w Opolu maleje. Opolski PUP wspiera przedsiębiorców i pracodawców zatrudniających bezrobotnych W 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opolu przeznaczył ponad 14 milionów 430 tysięcy złotych na aktywne formy finansowego wsparcia opolskich przedsiębiorców i ... » więcej 2018-12-11, godz. 19:00 Pearl Stream przeniósł linie produkcyjne do Strzelec Opolskich i planuje zwiększenie zatrudnienia Firma Pearl Stream zakończyła transfer urządzeń z dwóch zakładów w Polsce i Niemczech do fabryki w Strzelcach Opolskich. Firma chce na początku przyszłego rok ... » więcej 2018-12-11, godz. 16:00 Kolejna klasa patronacka w Brzegu. Tamtejszy zespół szkół podpisał umowę z firmą z branży elektrycznej W Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Brzegu podpisano umowę o współpracy z Initelem, firmą zajmującą się projektowaniem i wykonaniem instalacji teletechnicznych ... » więcej 2018-12-11, godz. 13:45 Burmistrz Dobrodzienia stawia na budownictwo mieszkaniowe. "Trzeba zachęcić deweloperów" Nowy burmistrz Dobrodzienia chce dzięki dobrej ofercie mieszkaniowej zatrzymać w mieście młodych ludzi. » więcej 2018-12-11, godz. 07:15 Elektromobilne Opole. Ile mamy pieniędzy na ten cel w budżecie miasta? Urząd Miasta Opola planuje zakup aut elektrycznych. Nakazuje to ustawa o elektromobilności, która zobowiązuje samorządy do wprowadzenia ekologicznych pojazdów ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:37 Wiele pytań, mało odpowiedzi. Opolscy menadżerowie medyczni rozmawiali o perspektywie finansowej na 2019 O skutkach podwyżki cen prądu i wzroście płacy minimalnej rozmawiali w Borkach Małych menadżerowie medyczni. Podsumowali kończący się rok oraz analizowali roz ... » więcej 2018-12-10, godz. 19:30 Opolanie mogą poprawić swoje cyfrowe umiejętności. Ruszyły konkursy dla gmin Opolskie gminy mogą otrzymać pieniądze na szkolenia informatyczne dla mieszkańców. To kolejna odsłona akcji koordynowanej przez Centrum Projektów Polska Cyfro ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »