Radio Opole » Gospodarka
2018-11-17, 08:30 Autor: Witold Wośtak

Nowe prawo wodne wciąż pozostaje nie do końca jasne i bywa różnie interpretowane

Jesienna konferencja Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" w Niemodlinie [fot. Witold Wośtak]
Jesienna konferencja Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" w Niemodlinie [fot. Witold Wośtak]
Nowe prawo wodne było jednym z tematów jesiennej konferencji Rybackiej Lokalnej Grupy Działania "Opolszczyzna" w niemodlińskim ośrodku kultury.
Przepisy obowiązujące od początku tego roku zostały omówione przez Macieja Brudzińskiego z Departamentu Rybołówstwa w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Najwięcej uwagi poświęcił on opłatom hodowców za pobór wody oraz zasadom przedłużania pozwoleń wodno-prawnych na pobór wody. - Staramy się o bezproblemowe przedłużanie pozwoleń, bo Wody Polskie interpretują różnie tę kwestię - mówi Brudziński.

- W nowym prawie wodnym jest zapis, że po upływie terminu pozwolenia wodno-prawnego można je automatycznie przedłużyć. Trzeba tylko zgłosić to do Wód Polskich i dostarczyć niezbędne dokumenty, natomiast różnie jest to interpretowane. Czasami Wody Polskie uważają, że trzeba zrobić pozwolenie od nowa, na co my nie zgadzamy się.

Maciej Brudziński przyznaje, że nowe przepisy są nieco skomplikowane. - Trudno jest na przykład wytłumaczyć różnicę między hodowlą stawową a przepływową - dodaje.

- Wiadomo, że przy pozwoleniach wodno-prawnych na pobór wód do stawów karpiowych również jest podany określony przepływ. Stawy są napełniane na wiosnę, więc jasne, że wtedy potrzeba więcej wody, natomiast na jesień woda jest spuszczana. Spotkaliśmy się z interpretacjami, według których tu też chodzi o pobór zwrotny. Kwestia wytłumaczenia, że woda nie jest przecież pobierana nieustannie, a tylko w określonym momencie. Później ewentualnie wyrównywane są jeszcze niewielkie straty z tytułu parowania wody.

Przedstawiciel ministerstwa zaznacza, że Opolszczyzna jest w całej Polsce kojarzona z hodowlą karpia.
Maciej Brudziński 1
Maciej Brudziński 2

Gospodarka

2019-10-15, godz. 14:35 ZUS i PIP przypominają o prawach pracowników W jaki sposób dochodzić swoich roszczeń za wypadek w pracy? To tłumaczono podczas konferencji, jaką zorganizowali ZUS i PIP w Opolu. Inspektorzy w rozmowie z ... » więcej 2019-10-14, godz. 17:44 Jest ponad 20 tysięcy cudzoziemców na opolskim rynku pracy. Lwią część stanowią Ukraińcy Ponad 20 tysięcy 200 obcokrajowców pracuje już legalnie na Opolszczyźnie. To o niemal 700 osób więcej niż przed wakacjami. » więcej 2019-10-14, godz. 12:46 O pracy i współpracy z BGK. PPP to przyszłość Nadchodzące lata będą wyzwaniem dla inwestycji samorządowych, a kluczową rolę w ich realizacji ma odegrać Bank Gospodarstwa Krajowego. » więcej 2019-10-13, godz. 09:00 Parkowanie wokół kluczborskiego rynku znów będzie płatne Po siedmiu latach wraca strefa płatnego parkowania w ścisłym centrum Kluczborka. » więcej 2019-10-12, godz. 21:00 Ulica Kamienna w Gogolinie doczeka się remontu W najbliższych dniach ma się rozpocząć remont ulicy Kamiennej w Gogolinie. Będzie to ostatni etap prac związanych z nowym układem komunikacyjnym wokół tej mie ... » więcej 2019-10-12, godz. 18:44 Zniknie stacja benzynowa. Rynek w Ujeździe przejdzie lifting Gmina wygrała proces z właścicielem stacji benzynowej zlokalizowanej na Rynku w Ujeździe. Nic już nie stoi na przeszkodzie rewitalizacji centrum miejscowości. ... » więcej 2019-10-12, godz. 09:47 Skończyli remontować drogi, teraz rozbudują szkołę i postawią remizę W gminie Kolonowskie wraz z końcem sezonu letniego zakończono prace przy remontach dróg, ale nie oznacza to końca inwestycji. Na tapecie są dwa działania budo ... » więcej 2019-10-11, godz. 22:00 Ponad 150 milionów złotych pomocy suszowej trafiło do pierwszych rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w całej Polsce wypłaciła już ponad 150 milionów złotych pomocy dla rolników, którzy w tym roku ponieśli stra ... » więcej 2019-10-11, godz. 19:00 W Opolu dyskutują o przemyśle energetycznym W stolicy regionu trwa XI Ogólnopolski Festiwal Ekoenergetyki, którego tematem przewodnim jest “Infrastruktura przyszłości w gospodarce o obiegu zamkniętym”. ... » więcej 2019-10-11, godz. 17:00 Oleski dworzec kolejowy doczeka się rewitalizacji. Zaawansowane prace potrwają do końca 2021 roku Jest decyzja o gruntownej modernizacji dworca kolejowego w Oleśnie. Wiadomo, że inwestycja finansowana z budżetu państwa będzie kosztować kilka milionów złoty ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »