Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-08, 14:00 Autor: Jacek Rudnik

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie. - Polonia nieustannie szuka kontaktu z Polską - mówi inicjatorka przedsięwzięcia Halina Nabrdalik

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie
II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie
Halina Nabrdalik [fot. Paweł Stauffer]
Halina Nabrdalik [fot. Paweł Stauffer]
Uznałam, że czas najwyższy, żeby w Opolu zaśpiewała Polonia, mamy świadomość, że robimy coś bardzo ważnego i potrzebnego - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" redaktor Halina Nabrdalik, działaczka Wspólnoty Polskiej i pomysłodawczyni Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Przed poniedziałkowym (11.06) finałem w Teatrze im. J. Kochanowskiego dziś (08.06) koncert piosenki ludowej w Gogoline, w sobotę występ na zamku w Otmuchowie, a w niedzielę w Korfantowie w pięknych wnętrzach kościoła pw. Świętej Trójcy.
Czwartkowy koncert na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu miał wysoki poziom i cieszył się dużym zainteresowaniem:

- Nie spodziewali się pewne, ani mieszkańcy Brzegu, ani sami uczestnicy, że to będzie takie wydarzenie, wysoki poziom wykonawczy prezentują ci nasi goście, a do tego ta wyjątkowa atmosfera - oceniła w porannej rozmowie inicjatorka przedsięwzięcia Halina Nabrdalik.

- Polonia nieustannie szuka kontaktu z Polską, z macierzą, są bardzo otwarci na współpracę, chcą być dumni z Polski, bo wtedy też są lepiej traktowani u siebie - ocenił gość Radia Opole.

Pielęgnowanie naszej rodzimej kultury muzycznej u naszych rodaków za granicą jest niezwykle istotne.

- Kultura muzyczno-wokalna to jest niezwykle ważny element kultury narodowej i tego dziedzictwa niezależnie od tego, czy żyjesz tu, czy tam, bo to daje poczucie dumy, wewnętrzną siłę - argumentowała na antenie Radia Opole działaczka Wspólnoty Polskiej.

- Zaczyna się od kultury, a później pojawiają się kontakty biznesowe, na czym zyskuje region - oceniła Halina Nabrdalik.

Od lat na przykład swój Festiwal Folkloru ma Rzeszów, dokąd rok rocznie przybywa spora grupa naszych rodaków ze Stanów Zjednoczonych. Organizacje pozarządowe - zdaniem naszego gościa - zajmujące się przygotowywaniem imprez konsolidujących środowiska polonijne powinny mieć mocniejsze wsparcie ze strony rządu.

W koncertach na Opolszczyźnie biorą udział wokaliści i zespoły polonijne z 14 krajów nie tylko Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

Koncert laureatów II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki odbędzie się w poniedziałek (11.06) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Będzie od godz. 17:00 transmitowany na antenie Radia Opole 2 (DAB+).
Halina Nabrdalik 01
Halina Nabrdalik 02

Kultura i rozrywka

2018-11-21, godz. 20:00 Motywacyjne spotkanie o rozwoju osobistym - za nami drugi Jubileuszowy Maraton Inspiracji W Opolu spotkali się eksperci z całej Polski, którzy wygłosili krótkie mowy szkoleniowe. Wydarzenie zorganizowano z okazji 150. Środowych Inspiracji dla Opola ... » więcej 2018-11-21, godz. 19:55 Żywa mapa Polski powstała na wieczornicy "Niepodległej" w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu Pamiętają o niepodległej - rodzice, uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu zorganizowali na szkolnym boisku wieczornicę. Do specjalnej ... » więcej 2018-11-21, godz. 18:25 Trwa Tydzień Filmu Niemieckiego w stolicy regionu. Bezpłatne seanse aż do niedzieli Wpisują się w aktualne trendy i są bliskie temu, co bije w sercach niemieckiego społeczeństwa - tym charakteryzują się produkcje, które do końca tego tygodnia ... » więcej 2018-11-21, godz. 16:29 Wierszem i listem. Uczniowie 16 polskich szkół upamiętnili Orlęta Lwowskie Poezją i prozą. W taki sposób uczniowie upamiętnili pamięć Orląt Lwowskich. W PSP nr 11 w Opolu wręczono wyróżnienia laureatom konkursu literackiego 'W hołdzi ... » więcej 2018-11-21, godz. 08:34 Przewodnik po Opolu dla dzieci. Zabytki, krzyżówki, rebusy 'Opole w słońcu. Przewodnik dla dzieci' to książeczka, która przybliża młodszym opolanom architekturę miasta. Opisano w niej 26 obiektów, a całość zilustrował ... » więcej 2018-11-20, godz. 19:00 Inauguracja Artoteki w Galerii Sztuki Współczesnej Tym razem galeria zaprasza miłośników sztuki do odwiedzenia biblioteki i wspólnego odczytu oraz dyskusji o sztuce. Instytucja chce stworzyć swoisty klub czyte ... » więcej 2018-11-20, godz. 16:30 Maraton teatralny w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu Maraton teatralny już w ten weekend czeka na opolan. Widzowie zobaczą 6 spektakli i będą mogli posłuchać dramatoczytania. W Teatrze im. Jana Kochanowskiego w ... » więcej 2018-11-20, godz. 11:00 W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece dzieci uczą się programować roboty W kędzierzyńsko-kozielskiej bibliotece publicznej ponownie rozpoczęły się spotkania Klubu Kodowania. To już trzeci semestr zajęć, na których dzieci od lat naj ... » więcej 2018-11-20, godz. 05:58 "Ekshumacje żołnierzy Września '39" - Wykład pracownika IPN w kozielskiej Baszcie Na zaproszenie Muzeum Ziemi Kozielskiej do Kędzierzyna-Koźla zawitał Piotr Kędziora-Babiński, pracownik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięc ... » więcej 2018-11-19, godz. 21:00 Wombat podróżnik odwiedził dzieci w Kędzierzynie-Koźlu Kędzierzyn-Koźle odwiedził Marcin Kozioł. Pisarz i podróżnik autor książek dla dzieci i młodzieży. W dwóch oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkał ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »