Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-08, 14:00 Autor: Jacek Rudnik

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie. - Polonia nieustannie szuka kontaktu z Polską - mówi inicjatorka przedsięwzięcia Halina Nabrdalik

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie
II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie
Halina Nabrdalik [fot. Paweł Stauffer]
Halina Nabrdalik [fot. Paweł Stauffer]
Uznałam, że czas najwyższy, żeby w Opolu zaśpiewała Polonia, mamy świadomość, że robimy coś bardzo ważnego i potrzebnego - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" redaktor Halina Nabrdalik, działaczka Wspólnoty Polskiej i pomysłodawczyni Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Przed poniedziałkowym (11.06) finałem w Teatrze im. J. Kochanowskiego dziś (08.06) koncert piosenki ludowej w Gogoline, w sobotę występ na zamku w Otmuchowie, a w niedzielę w Korfantowie w pięknych wnętrzach kościoła pw. Świętej Trójcy.
Czwartkowy koncert na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu miał wysoki poziom i cieszył się dużym zainteresowaniem:

- Nie spodziewali się pewne, ani mieszkańcy Brzegu, ani sami uczestnicy, że to będzie takie wydarzenie, wysoki poziom wykonawczy prezentują ci nasi goście, a do tego ta wyjątkowa atmosfera - oceniła w porannej rozmowie inicjatorka przedsięwzięcia Halina Nabrdalik.

- Polonia nieustannie szuka kontaktu z Polską, z macierzą, są bardzo otwarci na współpracę, chcą być dumni z Polski, bo wtedy też są lepiej traktowani u siebie - ocenił gość Radia Opole.

Pielęgnowanie naszej rodzimej kultury muzycznej u naszych rodaków za granicą jest niezwykle istotne.

- Kultura muzyczno-wokalna to jest niezwykle ważny element kultury narodowej i tego dziedzictwa niezależnie od tego, czy żyjesz tu, czy tam, bo to daje poczucie dumy, wewnętrzną siłę - argumentowała na antenie Radia Opole działaczka Wspólnoty Polskiej.

- Zaczyna się od kultury, a później pojawiają się kontakty biznesowe, na czym zyskuje region - oceniła Halina Nabrdalik.

Od lat na przykład swój Festiwal Folkloru ma Rzeszów, dokąd rok rocznie przybywa spora grupa naszych rodaków ze Stanów Zjednoczonych. Organizacje pozarządowe - zdaniem naszego gościa - zajmujące się przygotowywaniem imprez konsolidujących środowiska polonijne powinny mieć mocniejsze wsparcie ze strony rządu.

W koncertach na Opolszczyźnie biorą udział wokaliści i zespoły polonijne z 14 krajów nie tylko Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

Koncert laureatów II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki odbędzie się w poniedziałek (11.06) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Będzie od godz. 17:00 transmitowany na antenie Radia Opole 2 (DAB+).
Halina Nabrdalik 01
Halina Nabrdalik 02

Kultura i rozrywka

2018-09-20, godz. 19:00 Przeciwko stereotypom z poezją u boku. Wystartował projekt Poetry Slam Poezją w stereotypy - młodzież z trzech krajów Europy będzie uczyła się o stereotypach i o tym, jak wpływają na postrzeganie narodów i członków różnych grup. ... » więcej 2018-09-20, godz. 15:00 "Książę i Prawda" w OTLiA, czyli, że droga jest ważniejsza od stacji końcowej [RECENZJA TOMASZA ZACHAREWICZA] Tak to już jest, że dzieci rosną, a razem z nimi rosną ich bajki. Dylematy niezależnie od wieku pozostają dylematami, a pragnienie miłości i poszukiwanie tego ... » więcej 2018-09-20, godz. 11:41 Opolskie lalki najlepsze w minionym sezonie artystycznym Miesięcznik Teatr podsumował miniony sezon artystyczny. Opolski Teatr Lalki i Aktora został uznany najlepszym teatrem. » więcej 2018-09-20, godz. 11:15 Hiszpańska realizacja tekstów Lorki w opolskich lalkach W OTLiA trwają próby do spektaklu 'Zraniony jeleń' będącym autorską interpretacją 'Poety w Nowym Jorku', którego autorem jest Frederico Lorca. Spektakl reżyse ... » więcej 2018-09-20, godz. 08:15 Jesień: zobacz, dotknij, poczuj! Warsztaty dla dzieci w Muzeum Śląska Opolskiego Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego w Muzeum Śląska Opolskiego ruszył cykl zajęć edukacyjnych pod nazwą 'Jesień: zobacz, dotknij, poczuj!'. Warsztaty adresowan ... » więcej 2018-09-19, godz. 20:00 Gratka dla miłośników muzyki kameralnej w sercu Opola Muzyka kameralna i nietuzinkowe instrumenty - to znaki rozpoznawcze festiwalu muzycznego 'W oparach dźwięków', który odbędzie się w Opolu od 20 do 22 września. » więcej 2018-09-19, godz. 18:00 PKS-em do Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Widzowie z Niemodlina już byli Opolski teatr ruszył z akcją przywożenia mieszkańców konkretnych miejscowości na konkretne przedstawienia. Akcja nosi tytuł 'PKS-em do teatru' i ma na celu za ... » więcej 2018-09-19, godz. 17:00 Historia zaklęta w płytach i okładkach. Muzeum Polskiej Piosenki dostało muzyczny prezent Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu zyskało ponad 1000 nowych eksponatów od firmy fonograficznej Warner Music Poland. » więcej 2018-09-19, godz. 16:00 Najpierw ogłosili konkurs, a teraz zapraszają na wystawę. Bohaterką św. Jadwiga Śląska Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu kilka tygodni temu ogłosiło konkurs plastyczno-literacki „Święta Jadwiga jest bliska wszystkim”. Organizatorzy nie spodziewal ... » więcej 2018-09-19, godz. 14:00 Opolskie akcenty w miesięczniku "Śląsk" Ukazał się nowy numer Miesięcznika Społeczno-Kulturalnego 'Śląsk', w którym sporo miejsca zajmują artykuły dotyczące opolskiej kultury. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »