Radio Opole » Kultura i rozrywka
2018-06-08, 14:00 Autor: Jacek Rudnik

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie. - Polonia nieustannie szuka kontaktu z Polską - mówi inicjatorka przedsięwzięcia Halina Nabrdalik

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie
II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki dziś w Gogolinie
Halina Nabrdalik [fot. Paweł Stauffer]
Halina Nabrdalik [fot. Paweł Stauffer]
Uznałam, że czas najwyższy, żeby w Opolu zaśpiewała Polonia, mamy świadomość, że robimy coś bardzo ważnego i potrzebnego - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" redaktor Halina Nabrdalik, działaczka Wspólnoty Polskiej i pomysłodawczyni Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki. Przed poniedziałkowym (11.06) finałem w Teatrze im. J. Kochanowskiego dziś (08.06) koncert piosenki ludowej w Gogoline, w sobotę występ na zamku w Otmuchowie, a w niedzielę w Korfantowie w pięknych wnętrzach kościoła pw. Świętej Trójcy.
Czwartkowy koncert na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu miał wysoki poziom i cieszył się dużym zainteresowaniem:

- Nie spodziewali się pewne, ani mieszkańcy Brzegu, ani sami uczestnicy, że to będzie takie wydarzenie, wysoki poziom wykonawczy prezentują ci nasi goście, a do tego ta wyjątkowa atmosfera - oceniła w porannej rozmowie inicjatorka przedsięwzięcia Halina Nabrdalik.

- Polonia nieustannie szuka kontaktu z Polską, z macierzą, są bardzo otwarci na współpracę, chcą być dumni z Polski, bo wtedy też są lepiej traktowani u siebie - ocenił gość Radia Opole.

Pielęgnowanie naszej rodzimej kultury muzycznej u naszych rodaków za granicą jest niezwykle istotne.

- Kultura muzyczno-wokalna to jest niezwykle ważny element kultury narodowej i tego dziedzictwa niezależnie od tego, czy żyjesz tu, czy tam, bo to daje poczucie dumy, wewnętrzną siłę - argumentowała na antenie Radia Opole działaczka Wspólnoty Polskiej.

- Zaczyna się od kultury, a później pojawiają się kontakty biznesowe, na czym zyskuje region - oceniła Halina Nabrdalik.

Od lat na przykład swój Festiwal Folkloru ma Rzeszów, dokąd rok rocznie przybywa spora grupa naszych rodaków ze Stanów Zjednoczonych. Organizacje pozarządowe - zdaniem naszego gościa - zajmujące się przygotowywaniem imprez konsolidujących środowiska polonijne powinny mieć mocniejsze wsparcie ze strony rządu.

W koncertach na Opolszczyźnie biorą udział wokaliści i zespoły polonijne z 14 krajów nie tylko Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

Koncert laureatów II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki odbędzie się w poniedziałek (11.06) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Będzie od godz. 17:00 transmitowany na antenie Radia Opole 2 (DAB+).
Halina Nabrdalik 01
Halina Nabrdalik 02

Kultura i rozrywka

2018-06-23, godz. 22:30 Od najlepszych utworów muzyki rozrywkowej po marsze. Ulicami Prószkowa przeszła parada orkiestr dętych W tym roku w Prószkowie zaprezentowało się 13 zespołów. Gościem specjalnym była orkiestra reprezentacyjna Bundeswehry. » więcej 2018-06-23, godz. 18:30 Przypomnieli piosenki Anny Jantar i Jarosława Kukulskiego 'Tyle słońca w całym mieście' czy 'Nic nie może przecież wiecznie trwać'. Największe przeboje Anny Jantar wypełniły salę Ośrodka Sportu i Rekreacji w Komprach ... » więcej 2018-06-23, godz. 14:30 Aparaty poszły w ruch. Fotomarat[h]on w Opolu. Tematem równość praw 'Równe prawa to podstawa' - to temat przewodni, z którym mierzyli się uczestnicy drugiego Fotomarat[h]onu w Opolu. Amatorzy i profesjonalni fotograficy mają p ... » więcej 2018-06-23, godz. 07:00 Finał sezonu artystycznego jak "Marzenie". Filharmonia Opolska wypełniona po brzegi Niekończące się owacje dla młodego pianisty i triumf muzyki polskiej. Tak zakończył się 66. sezon artystyczny w wypełnionej po brzegi Filharmonii Opolskiej. » więcej 2018-06-22, godz. 19:00 Ruszają Dni Kluczborka. Zabawa potrwa do soboty Kamil Bednarek i grupa Piersi będą gwiazdami Dni Kluczborka. Obchody święta miasta zaczynają się dzisiaj (22.06) i potrwają do jutra. » więcej 2018-06-22, godz. 17:00 "Równe prawa to podstawa" - w sobotę "Fotomarat[h]on" w Opolu 'Równe prawa to podstawa' to tytuł Fotomarat[h]onu w Opolu, którego celem jest uczczenie setnej rocznicy wywalczenia czynnych i biernych praw wyborczy przez k ... » więcej 2018-06-21, godz. 18:15 "Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały". Promocja książki Publikację zbiorową pod tytułem 'Koniec wojny na Śląsku. Rok 1945. Studia i materiały' promowano w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu. Redakcji podjęl ... » więcej 2018-06-21, godz. 16:57 "Oczami dziecka mamy i taty", czyli historie opolskich rodzin Opolskie rodziny wypełniły gmach urzędu marszałkowskiego w Opolu. Na premierze książki 'Oczami dziecka mamy i taty' pojawili się rodzice, dzieci, dziadkowie i ... » więcej 2018-06-21, godz. 12:00 Lada moment rozpoczną się trzydniowe dni Praszki. W programie reggae i covery The Beatles Zbliżają się Dni Praszki z Biesiadą Świętojańską. Każda część trzydniowej (22-24.06) zabawy będzie się nieco różnić. » więcej 2018-06-21, godz. 10:30 Bogato ilustrowane książki z legendami 9 krajów trafiły do krapkowickich bibliotek Legendy portugalskie, macedońskie, łotewskie czy włoskie. O nich można przeczytać w książkach przekazanych przez krapkowicki Zespół Szkół Specjalnych do 13 bi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »