Radio Opole » Patronaty - polecamy
2018-06-04, 17:34 Autor: Agnieszka Lubczańska

II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Finałowy koncert będziemy transmitować!

Laureatką 1. Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zostałą Magdalena Baryła [fot. Marcin Skomudek]
Laureatką 1. Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zostałą Magdalena Baryła [fot. Marcin Skomudek]
I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki
I Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
1. Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu [fot. Wanda Kownacka]
Wokaliści i zespoły polonijne z 14 krajów - nie tylko Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii - wezmą udział w II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki. Koncert laureatów odbędzie się w poniedziałek (11.06) w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu, a poprzedzą go koncerty w Brzegu, Korfantowie, Otmuchowie i Gogolinie. Ideą wydarzenia jest promocja polskiej piosenki wśród Polonii na świecie i integracja artystycznych środowisk polonijnych z krajem ojczystym. Inicjatorką i koordynatorką projektu jest dziennikarka Radia Opole - Halina Nabrdalik.

Wieńczący wydarzenie koncert laureatów będziemy od godz. 17:00 transmitować na antenie Radia Opole 2 (DAB+). Na miejscu będziemy także tego dnia od godz. 17:00 z audycją „Dobre Granie”.

Jak było rok temu?


Festiwal zorganizowany po raz pierwszy w lipcu zeszłego roku spotkał się z dużym zainteresowaniem artystów polonijnych. Wzięli w nim udział soliści i zespoły z 8 krajów europejskich i Kanady. I miejsce zdobyła wówczas Magdalena Baryła z zespołem – cała relacja z wydarzenia jest do obejrzenia tu: Znamy laureatów I Polonijnego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu [FILM, ZDJĘCIA]


Skąd pomysł?


Pomysłodawczynią festiwalu jest Halina Nabrdalik, dziennikarka Radia Opole, a zarazem prezes Opolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W swojej działalności społecznej na rzecz Polaków mieszkających poza krajem odkryła, że młodzi polonusi nie zawsze znają polskie piosenki. Stąd pomysł festiwalu, którego głównym celem jest popularyzacja polskiej piosenki w szeroko rozumianych kręgach polonijnych, a także kreowanie żywych, serdecznych więzi Polonii z Ojczyzną. Organizatorom chodzi także o skupienie polonijnych twórców muzycznych właśnie wokół Opola – stolicy polskiej piosenki.


Jak będzie w tym roku?


Program II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki rozpisany jest na kilka koncertów: piosenki patriotycznej w Brzegu i Korfantowie, piosenki rozrywkowej w Otmuchowie i piosenki ludowej w Gogolinie. Finał odbędzie się w Opolu.


Uczestnicy zakwaterowani będą w Opolu już w środę (06.06). Skąd w czwartek (07.06) ruszą do Brzegu, gdzie na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich o godz. 12:00 rozpoczną się próby. Ich zwieńczeniem będzie koncert piosenki patriotycznej „Tobie Polsko Ukochana”. Początek o godz. 17:00. W piątek (08.06) goście festiwalu zwiedzą Górę św. Anny, zamek w Kamieniu Śląskim, a o 17:00 w Gminnym Centrum Kultury w Gogolinie wezmą udział w koncercie „Z wizytą u Karolinki”. W sobotę (09.06) z kolei - po wycieczce w Nysie i Paczkowie – zawitają do Otmuchowa, gdzie na Zamku Biskupów Wrocławskich o godz. 17:00 wezmą udział w koncercie „Przeboje Minionego Stulecia”. W niedzielę (10.06) zaplanowano koncert „Polskość sercem wyśpiewana” w Kościele pw. św. Trójcy w Korfantowie. Początek o godz. 17:00.


II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki potrwa od 6 do 11 czerwca. Finałowy koncert będziemy transmitować!Na koniec festiwalowego maratonu festiwalowi goście zwiedzą Opole. m.in. Muzeum Polskiej Piosenki, amfiteatr, Wzgórze Uniwersyteckie i kościół oo. franciszkanów. Tego dnia sporo czasu wypełnią im próby przed finałowym koncertem, który rozpocznie się o godz. 17:00 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu.


O wydarzeniu w audycji Ona i On opowiadała dziś (04.06) Halina Nabrdalik - rozmowa jest do odsłuchania poniżej.


Organizatorem II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki jest opolski oddział Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Współorganizatorem wydarzenia jest Radio Opole.


Program II Polonijnego Festiwalu Polskiej Piosenki:

Czwartek 7 czerwca

Rusza II Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki. Finałowy koncert będziemy transmitować!12.00 Próby festiwalowe - dziedziniec Zamku Piastów Śląskich, Brzeg, Plac Zamkowy 1
14.00 Dyskusja panelowa nt. „Obraz współczesnej Polonii-jej oczekiwania, rola i zadania wobec Macierzy”- sala w Zamku Piastów Śląskich
17.00 Koncert festiwalowy piosenki patriotycznej „Tobie Polsko Ukochana” - dziedziniec Zamku Piastów Śląskich w Brzegu
20.30 Biesiada na zamku w Brzegu

Piątek 8 czerwca

17:00 Koncert festiwalowy: „Z wizytą u Karolinki”, Gminne Centrum Kultury w Gogolinie, Pl. Dworcowy 5
20.00 Biesiada śląska w Gogolinie

Sobota 9 czerwca

11.00 Próby festiwalowe - dziedziniec zamku, ul. Zamkowa 4, Otmuchów
17.00 Koncert festiwal. „Przeboje Minionego Stulecia”- Zamek Biskupów Wrocławskich w Otmuchowie, ul. Zamkowa 4
20.00 Biesiada na zamku w Otmuchowie

Niedziela 10 czerwca

13.00 Próby festiwalowe na Zamku w Mosznej
16.00 Msza św. w Korfantowie w intencji uczestników II PFPP
17.00 Koncert „Polskość sercem wyśpiewana” w Kościele pw. św. Trójcy w Korfantowie
19.00 Biesiada kresowa w Korfantowie na stadionie miejskim z udziałem mieszkańców

Poniedziałek 11 czerwca

9.00 Próby dla uczestników koncertu laureatów, Teatr im. J. Kochanowskiego w Opolu
10.00 „Przyszłość festiwalu polonijnego w Opolu”- spotkanie dla dziennikarzy i liderów organizacji polonijnych a także przedstawicieli władz Opola i województwa- biuro Stowarzyszenia ”Wspólnota Polska”, Opole, ul. Ściegiennego 1.
17.00 Koncert Laureatów „Festiwalowa Gala”, Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu
20.00 Biesiada festiwalowa w teatrze

Halina Nabrdali o II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki - I cz. rozmowy
Halina Nabrdali o II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki - II cz. rozmowy
Halina Nabrdali o II Polonijnym Festiwalu Polskiej Piosenki - III cz. rozmowy

Patronaty - polecamy

2019-10-17, godz. 18:02 Święto piosenki studenckiej w Krakowie do niedzieli Od soboty (12.10) w Krakowie trwa Studencki Festiwal Piosenki. W tym roku odbywa się jego jubileuszowa, 55. edycja. Koncerty potrwają do niedzieli (20.10). » więcej 2019-10-17, godz. 16:16 XXIV Seminarium Śląskie od wtorku w Kamieniu Śląskim „Powrót do Europy - 15 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej” to temat przewodni XXIV Seminarium Śląskiego. Wydarzenie rozpocznie się w najbliższy wtorek ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:13 II Powiatowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "Bajeczne Melodie" Koncert gwiazdy dziecięcej piosenki - zespołu Siostry WAJS & Stonoga, możliwość zaprezentowania się na scenie przed profesjonalnym jury i atrakcyjne nagrody - ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:15 Targi Manufaktur „Wytwórnia” już w niedzielę w CWK Ręcznie wykonane kosmetyki, naturalne produkty, wyroby ekologiczne - będzie w czym wybierać, a to wszystko już w najbliższą niedzielę (20.10) w Centrum Wystaw ... » więcej 2019-10-16, godz. 08:08 VIII Opolski Festiwal Gór do soboty w NCPP „Góry mogą łączyć również na nizinach” piszą do nas organizatorzy, a patrząc na program tego wydarzenia, można być tego spokojnym. Już po raz ósmy w Opolu odb ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:18 Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie powstania Stowarzyszenie Elektryków Polskich świętuje 100-lecie, a opolski oddział tej instytucji - 70-lecie. Z tej okazji w najbliższy czwartek (17.10) w jednej z opol ... » więcej 2019-10-15, godz. 15:10 „BAUhausowe powroty” już w niedzielę – weź udział w fotomarat[h]onie! Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z partnerami zaprasza do udziału w fotomarat[h]onie z okazji setnej rocznicy założenia szkoły projektowania Bauhaus. Wy ... » więcej 2019-10-15, godz. 14:34 Wystawa Mirosława Filonika w GSW - wernisaż w piątek Od 30 lat materiałem jego twórczych realizacji jest… świetlówka. Tym razem Mirosław Filonik ponownie za „materialny” budulec prac wybrał lampy jarzeniowe. Jak ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:51 „Świętuj razem z nami!” – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle obchodzi jubileusz 25-lecia Zbliża się święto siatkówki w Kędzierzynie-Koźlu. Już w najbliższą sobotę (19.10) Klub Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle świętować będzie swoje 25-lecie. W p ... » więcej 2019-10-15, godz. 13:38 Będą gonić za lisią kitą. Hubertus w „Ostrodze” już w sobotę Gonitwa, podczas której konno ściga się tzw. 'lisa', czyli jeźdźca z ogonem przypiętym do ramienia - to główny punkt Hubertusa, który już po raz 44. odbędzie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »