Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-21, 19:24 Autor: Witold Wośtak

Fuzja wyższej szkoły medycznej z Uniwersytetem Opolskim staje się faktem. Jest rozporządzenie ministra [FILM, ZDJĘCIA]

Uroczyste podpisanie dokumentu o włączeniu PMWSZ do UO (21.05.2020)
Minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisał rozporządzenie o konsolidacji Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Rozmowy i negocjacje w tej sprawie trwały pięć lat.
W Collegium Maius UO doszło dziś (21.05) do uroczystego podpisania dokumentów. Minister nauki Wojciech Murdzek ocenia to rozwiązanie jako pozytywne myślenie na wiele lat do przodu. - Kiedy przedstawiono mi listę plusów dla tego przedsięwzięcia i listę pewnych wątpliwości, przewaga pozytywów była druzgocąca. Pewne obawy czy lęki zawsze towarzyszą zmianom - to jest naturalny proces. Dobro, które wydarzy się dzięki temu, jest jednak czymś zdecydowanie większym - tłumaczy.

Prof. Marek Masnyk, rektor UO, nie kryje radości i ulgi, że udało się doprowadzić proces fuzji do szczęśliwego finału. - Ja wiem, to trwało długo, co już wcześniej przyznałem i spuentowałem, że małżeństwo również musi dograć się i dopasować. Moim zdaniem, jesteśmy już dopasowani i dograni. To konsumuje okres dyskusji wokół tematu. Jesteśmy na etapie ustalania pewnych szczegółów dotyczących organizacji i wykonania wszystkich ustaleń zapisanych w porozumieniu - mówi rektor.

W ocenie prof. Tomasza Halskiego, rektora szkoły medycznej, największą wartość mają działania zespołowe. - Po prostu jesteśmy nauczeni takiej pracy i w bliźniaczy sposób chcemy działać na Uniwersytecie Opolskim. Na tym zależy nam najbardziej. Chcemy rozwijać studentów, którzy decydują się wybrać naukę na naszych kierunkach. Zachęcam i zapraszam kandydatów: będzie dokładnie ta sama edukacja praktyczna, ale z nutką nauki na dobrym poziomie.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki zaangażowany w fuzję opolskich uczelni, uważa, że to był skomplikowany proces, ale finalnie jest wielki sukces.

- Udało się wypracować rozwiązanie, które całkowicie pozwoli spiąć potencjał obu uczelni w efekt synergii. Kiedy na Uniwersytecie Opolskim powstał kierunek lekarski, dla mnie nastąpienie konsolidacji z Państwową Medyczną Wyższą Szkołą Zawodową było rzeczą oczywistą. Ona ma unikatowy dorobek naukowy na skalę szkół zawodowych.

Marcin Ociepa, opolski poseł Porozumienia i wiceminister obrony narodowej, zaznacza, że celem jest utworzenie silnego ośrodka akademickiego. - Medycyna to coś więcej niż kierunek lekarski, dlatego od początku bardzo jasno było stawiane przez ministra nauki, że musimy stawiać na konsolidację. Musimy obudowywać kierunek lekarski poprzez kierunki okołomedyczne. Chodzi też o kulturę współpracy, kulturę instytucjonalną i organizacyjną. Tylko wówczas medycyna będzie medycyną, a nie tylko kadłubkowym, jednym z wielu, kierunkiem kształcenia.

Połączone uczelnie skupią w sumie prawie 9,5 tysiąca studentów. Formalna konsolidacja uczelni nastąpi 15 lipca, natomiast wspólną inaugurację roku akademickiego zaplanowano na 6 października.
Wojciech Murdzek
Marek Masnyk
Tomasz Halski
Jarosław Gowin
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2020-09-27, godz. 19:47 Genealodzy ponownie debatowali w Brzegu. "W czasie pandemii wiele osób rozpoczęło swoje poszukiwania" W Brzegu zakończyła się 7. edycja ogólnopolskiej konferencji genealogicznej. Podczas weekendowego wydarzenia można było zgłębić wiedzę w zakresie między… » więcej 2020-09-27, godz. 19:10 Opolanie produkują coraz więcej odpadów. Opolski ratusz zamierza zabiegać o pieniądze na projekt edukacyjny, który… Opole chce przygotować i realizować projekt 'Eko-nawyki dobre praktyki - gospodarka o obiegu zamkniętym'. Podczas czwartkowej (24.09) sesji 21 radnych jednogłośnie… » więcej 2020-09-27, godz. 19:00 Tomasz Gucwa i Jacek Białek wygrali 51. Rajd Festiwalowy w Opolu Tomasz Gucwa i Jacek Białek zostali zwycięzcami w klasyfikacji generalnej 51. Rajdu Festiwalowego organizowanego dziś (27.09) w stolicy regionu. Załoga jechała… » więcej 2020-09-27, godz. 18:30 "Trzeba pomagać innym i robić tego jak najwięcej". W Przyworach zorganizowano festyn na rzecz opolskiego hospicjum … Mieszkańcy Przywor włączyli się w pomoc finansową na rzecz hospicjum 'Betania' z Opola. Na placu przy domu kultury przygotowali festyn pod hasłem 'Przywory… » więcej 2020-09-27, godz. 16:00 Pandemia nie zatrzymała miłośników festiwalowego rajdu ulicami Opola. "Są prędkości, są zakręty" 35 załóg w 6 kategoriach bierze udział w rozgrywanym dziś (27.09) 51. Rajdzie Festiwalowym na ulicach Opola. » więcej 2020-09-27, godz. 13:00 Park za prudnickim liceum zyska nowy wygląd i... pszczoły. Czy dzięki inwestycji w technikum zostanie uruchomiony profil… Trwa przebudowa parku przy II Liceum Ogólnokształcącym w Prudniku. Inwestycja jest warta 950 tysięcy złotych, a 85 procent pieniędzy pochodzi z dotacji unijnej… » więcej 2020-09-27, godz. 12:29 Miody, chleby, lokalne przysmaki, porcelana i wiele innych wyrobów na Święcie Plonów i Targach Miodu w opolskim skansenie… Ponad 40 wystawców z Polski oraz Czech zjechało do Muzeum Wsi Opolskiej na Święto Plonów i Targi Miodów. Już po raz 8. mieszkańcy Opolszczyzny i nie tylko… » więcej 2020-09-27, godz. 10:57 Raport MZ: 1350 nowych zakażeń w Polsce i 16 na Opolszczyźnie. Jest kolejna ofiara śmiertelna w regionie [AKTUALIZ… 1350 nowych przypadków koronawirusa stwierdzono w ciągu ostatniej doby w naszym kraju. Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych 8 zgonach związanych… » więcej 2020-09-27, godz. 09:19 Barier dla osób głuchych i niedosłyszących może być znacznie mniej. Dziś doskonała okazja, by o tym przypomnie… W przypadającym w niedzielę (27.09) Międzynarodowym Dniu Głuchych i Języka Migowego o barierach w urzędach i problemach z komunikacją, których może być… » więcej 2020-09-27, godz. 07:00 Krogulna karpiem płynąca! Finał akcji "Chcę wyjechać na wieś" 'Roladka stawowego Władka', 'Karp krogulniański z pieczarkami' i 'Pulpeciki rybne z ziołami' - o tych dniach rozmawialiśmy na antenie Radia Opole nadając… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***