Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-20, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Opolscy lekarze poznają doświadczenia chińskich medyków w walce z COVID-19. W planach także konsultacje z Włochami i Czechami

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Roman Kolek [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Kolek [fot. Paula Hołubowicz]
- To bardzo wartościowe rozmowy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek województwa Roman Kolek o współpracy nawiązanej przez opolskich lekarzy z medykami z chińskiego Fujian. Spotkania odbywają się w formie wideokonferencji.
- Przed pierwszą rozmową przekazaliśmy stronie chińskiej szereg pytań z różnych dyscyplin, między innymi intensywnej terapii czy chorób zakaźnych - dodał gość Radia Opole. - Strona chińska deklaruje dalszą współpracę. Spotkania są o tyle wartościowe, że one pozwalają na zebranie doświadczeń od lekarzy z Fujian, którzy byli delegowani do pracy w szpitalach w Wuhan, czyli w samym epicentrum światowej pandemii. Zadawaliśmy im branżowe pytania - choroby zakaźne, intensywna terapia pulmonologia - wyjaśnia Roman Kolek.

Powstała także inicjatywa takich konsultacji z włoskimi lekarzami, aby poznać europejski model leczenia COVID-19. W przyszłym tygodniu z kolej odbędzie się spotkanie z Czechami, u których przeprowadza się więcej badań pod kontem koronawirusa.

- To wciąż jest problem w naszym województwie, głównie dlatego, że testy w dużej mierze są wykonywane poza Opolszczyzną - przyznał marszałek Kolek. - Zauważyliśmy, że wydłuża się czas oczekiwania na wyniki badań, po drugie nie wykonuje się tylu badań, ile potrzeba. Sam obserwuję, że nie wszyscy pacjenci z kontaktu są obejmowani badaniami. Ale to są pojedyncze spostrzeżenia. Stąd nasza inicjatywa, zwróciliśmy się do ministra zdrowia, aby przynajmniej jedno z urządzeń kupionych przez Fundację Polsat trafiło do naszego regionu. Nie wiem, czy tak się stanie - dodał marszałek.

Marszałek Kolek podkreślił także konieczność ustalenia wspólnych ministerialnych procedur dotyczących przyjmowania pacjentów w systemie ostro dyżurowym. - Każda placówka opracowuje swoje procedury, konieczne jest ich ujednolicenie na poziomie krajowym - ocenił marszałek.
Roman Kolek cz. 1
Roman Kolek cz. 2

Wiadomości z regionu

2021-01-27, godz. 21:00 Nysa chce przyjąć kolejnych repatriantów. To 4-osobowa rodzina z Kazachstanu Nysa przyjmie kolejnych repatriantów. Tym razem będzie to 4-osobowa rodzina, która ma szansę zamieszkać w naszym regionie już za kilka miesięcy. » więcej 2021-01-27, godz. 20:30 Raport dnia. W regionie zmarła 1 osoba, a 105 zaraziło się. Wzrost zakażeń i blisko 400 zgonów w całym kraju Zgon jednej osoby zarażonej koronawirusem i 105 nowych infekcji odnotowano ostatniej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia informuje dzisiaj (27.01) o… » więcej 2021-01-27, godz. 20:00 Ochotnicy z Ratownictwa Wodnego w Opolu pomagają seniorom podczas akcji szczepień W akcję szczepień włączyli się ochotnicy z Ratownictwa Wodnego w Opolu. Od poniedziałku (25.01) pomagają lekarzom i pielęgniarkom w przeprowadzeniu szczepień… » więcej 2021-01-27, godz. 18:15 Opóźnienie otwarcia żłobka "Iskierka" w Gorzowie Śląskim. Przedłużyły się odbiory techniczne, trwa rekrutacja… 15 lutego to aktualna data uruchomienia Publicznego Żłobka 'Iskierka' w Gorzowie Śląskim. Pierwotnym i ambitnym założeniem było jego uruchomienie na początku… » więcej 2021-01-27, godz. 17:10 Strażacy i kominiarze ostrzegają przed cichym zabójcą, czyli czadem Jest niewidoczny, nie ma smaku oraz zapachu - mowa o czadzie, zwanym cichym zabójcą. Od początku sezonu grzewczego, czyli października ubiegłego roku, opolscy… » więcej 2021-01-27, godz. 17:00 Niemal 150 wykroczeń w jeden dzień. Opolscy policjanci przyjrzeli się zachowaniu kierowców wobec rowerzystów i pi… Jeden dzień i prawie 150 wykroczeń kierowców wobec pieszych i rowerzystów na Opolszczyźnie. W ubiegły piątek (22.01) policjanci realizowali w całym województwie… » więcej 2021-01-27, godz. 17:00 Syn burmistrza Namysłowa miał otrzymywać pogróżki od rówieśników. Opozycja zarzuca samorządowcowi, że ten doniósł… Czy burmistrz Namysłowa składał donosy na nieletnich? Takie zarzuty płyną ze strony członków namysłowskiego Przyjaznego Samorządu, którzy wskazują na… » więcej 2021-01-27, godz. 16:20 PIP nadal wyjaśnia przyczyny zerwania windy w bloku na osiedlu AK w Opolu Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu nadal wyjaśnia przyczyny tragicznego wypadku z 5 stycznia, do którego doszło w bloku przy ulicy Hubala 17b w Opolu. Przypomnijmy… » więcej 2021-01-27, godz. 16:00 Ogłoszono ranking najlepszych liceów i techników. Znamy wyniki szkół w naszym regionie Sześć szkół w naszym województwie znalazło się w rankingu najlepszych liceów i techników Perspektywy 2021 roku. W kategorii liceów najlepszym okazało… » więcej 2021-01-27, godz. 15:00 Krapkowice: skrzyżowanie przerobią na rondo, żeby zjazd z nowego mostu był bezpieczniejszy Oddanie do użytku wyremontowanego dawnego mostu nad Odrą w Krapkowicach pomogło upłynnić ruch samochodowy w mieście. Ale to nie koniec inwestycji drogowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »