Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-05-20, 10:00 Autor: Justyna Maćkowiak

Opolscy lekarze poznają doświadczenia chińskich medyków w walce z COVID-19. W planach także konsultacje z Włochami i Czechami

Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Zdjęcie ilustracyjne [Obraz Gerd Altmann z Pixabay]
Roman Kolek [fot. Paula Hołubowicz]
Roman Kolek [fot. Paula Hołubowicz]
- To bardzo wartościowe rozmowy - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" wicemarszałek województwa Roman Kolek o współpracy nawiązanej przez opolskich lekarzy z medykami z chińskiego Fujian. Spotkania odbywają się w formie wideokonferencji.
- Przed pierwszą rozmową przekazaliśmy stronie chińskiej szereg pytań z różnych dyscyplin, między innymi intensywnej terapii czy chorób zakaźnych - dodał gość Radia Opole. - Strona chińska deklaruje dalszą współpracę. Spotkania są o tyle wartościowe, że one pozwalają na zebranie doświadczeń od lekarzy z Fujian, którzy byli delegowani do pracy w szpitalach w Wuhan, czyli w samym epicentrum światowej pandemii. Zadawaliśmy im branżowe pytania - choroby zakaźne, intensywna terapia pulmonologia - wyjaśnia Roman Kolek.

Powstała także inicjatywa takich konsultacji z włoskimi lekarzami, aby poznać europejski model leczenia COVID-19. W przyszłym tygodniu z kolej odbędzie się spotkanie z Czechami, u których przeprowadza się więcej badań pod kontem koronawirusa.

- To wciąż jest problem w naszym województwie, głównie dlatego, że testy w dużej mierze są wykonywane poza Opolszczyzną - przyznał marszałek Kolek. - Zauważyliśmy, że wydłuża się czas oczekiwania na wyniki badań, po drugie nie wykonuje się tylu badań, ile potrzeba. Sam obserwuję, że nie wszyscy pacjenci z kontaktu są obejmowani badaniami. Ale to są pojedyncze spostrzeżenia. Stąd nasza inicjatywa, zwróciliśmy się do ministra zdrowia, aby przynajmniej jedno z urządzeń kupionych przez Fundację Polsat trafiło do naszego regionu. Nie wiem, czy tak się stanie - dodał marszałek.

Marszałek Kolek podkreślił także konieczność ustalenia wspólnych ministerialnych procedur dotyczących przyjmowania pacjentów w systemie ostro dyżurowym. - Każda placówka opracowuje swoje procedury, konieczne jest ich ujednolicenie na poziomie krajowym - ocenił marszałek.
Roman Kolek cz. 1
Roman Kolek cz. 2

Wiadomości z regionu

2020-05-30, godz. 13:45 Nowi księża w diecezji opolskiej. Za nami święcenia w kilku miejscach Diecezja opolska ma od dziś (30.05) czterech nowych kapłanów. Późnym popołudniem liczba ta wzrośnie do siedmiu. Jak co roku w przededniu Uroczystości Zesłania… » więcej 2020-05-30, godz. 13:15 Trwają prace nad nowym statutem powiatu nyskiego. Obecny ma być nieprecyzyjny Powiat nyski będzie miał nowy statut. Jego opracowaniem zajmie się wyłoniona podczas wczorajszej (29.05) sesji 6-osobowa grupa radnych. » więcej 2020-05-30, godz. 13:00 Po 30 latach do Kędzierzyna-Koźla wraca kształcenie w branży kolejowej. "Już teraz zapotrzebowanie na kolejarzy zgłosiło… Miłośnicy kolei będą mogli kształcić się w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, gdzie od września uruchomiony będzie kierunek technik transportu k… » więcej 2020-05-30, godz. 11:45 "Długo na to czekałem" kontra "to nie jest dobry pomysł" - opolanie o częściowym zniesieniu obowiązku noszenia maseczek Po ponad półtora miesiąca zniesiony zostaje obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni publicznej pod warunkiem, że możemy zachować dwa metry odstępu… » więcej 2020-05-30, godz. 11:30 Wirtualny Dzień Dziecka przed Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym w Opolu Z okazji Dnia Dziecka Fundacja „Dr Clown” rusza z wirtualną terapią śmiechem. Uruchamia „Śmiechofon” umożliwiający małym pacjentom w szpitalach indywidualne spotkania… » więcej 2020-05-30, godz. 10:45 Raport MZ: 11 nowych przypadków COVID-19 w regionie, mamy też 3 ozdrowieńców W porannym raporcie Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 221 nowych zakażeniach koronawirusem. Ostatniej doby nie odnotowano przypadku zgonu. Na Opolszczyźnie… » więcej 2020-05-30, godz. 09:00 "Ekologiczne Opole". Nowy program walki z "kopciuchami" z unijnym dofinansowaniem Opolski ratusz pozyskał unijne dofinansowanie na ograniczanie niskiej emisji w mieście i rusza z nowym programem 'Ekologiczne Opole'. W planach jest zlikwidowanie… » więcej 2020-05-30, godz. 08:45 Katarzyna Kukolka-Bogocz nowym pełnomocnikiem PiS w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim - Zawsze stawiam sobie wysoko poprzeczkę, a praca mnie napędza - powiedziała w porannej rozmowie 'W cztery oczy' radna Prawa i Sprawiedliwości w Kędzierzynie-Koźlu… » więcej 2020-05-30, godz. 07:45 Wkrótce ruszy budowa PSZOK-u w Namysłowie. Punkt będzie prowadził także działalność edukacyjną Wkrótce ruszy budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w gminie Namysłów. To jedna z największych inwestycji zaplanowanych na ten rok przez miejscowy… » więcej 2020-05-30, godz. 06:30 Czwarty etap znoszenia ograniczeń. Od dziś maseczki tylko częściowo obowiązkowe Rozpoczyna się kolejny, czwarty etap znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od dziś (30.05) częściowo zniesiony zostaje obowiązek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »