Wideokonferencję z chińskimi lekarzami zorganizował Departament Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego.
- Podczas pierwszego spotkania przekazaliśmy stronie chińskiej kilkadziesiąt pytań, które dotyczyły różnych dyscyplin medycyny: intensywnej terapii, pulmonologii, chorób zakaźnych, mikrobiologii lekarskiej ale też poruszyliśmy kwestie postępowania pielęgniarskiego związanego z profilaktyką zakażeń. To bardzo cenne doświadczenie, bo tamtejsi lekarze byli delegowani do Wuhan, czyli miejsca, które było światowym centrum epidemii – mówił Roman Kolek.
Jak wskazał nasz gość, strona chińska szczególnie zwraca uwagę na zasady izolacji społecznej, monitorowanie pobytu pacjenta i wykonywanie badań w kierunku koronawirusa.
- Koledzy z Chin chętniej sięgają np. po badania tomografii komputerowej. Były już światowe doniesienia na ten temat, że obraz radiologiczny jest dobrym sposobem diagnozowania wstępnego, który może korelować z wynikami badań molekularnych na obecność koronawirusa.
Pojawiła się także inicjatywa zorganizowania spotkania z lekarzami z Włoch oraz Czech.
Z naszym gościem rozmawialiśmy też o danych Ministerstwa Zdrowia, które pokazują, że w województwie opolskim wykonuje się najmniej testów, sprzęcie do wykrywania koronawirusa, a także o potrzebie powrotu do przeprowadzania zabiegów planowych w szpitalach.