Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-18, 19:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opole: w jednym z liceów pojawią się "Koszyczki ratunkowe"

"Koszyczek ratunkowy" [fot.M.Matuszkiewicz]
"Koszyczek ratunkowy" [fot.M.Matuszkiewicz]
Liceum nr 5 w Opolu [fot. facebbok/LO 5 Opole]
Liceum nr 5 w Opolu [fot. facebbok/LO 5 Opole]
"Koszyczek ratunkowy" [fot.M.Matuszkiewicz]
"Koszyczek ratunkowy" [fot.M.Matuszkiewicz]
Koszyczki z podstawowymi środkami higieny intymnej dla dziewczyn znajdą się w każdej toalecie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Nauczycielka wychowania fizycznego przeprowadziła ankietę wśród nastolatek. Wyniki są zaskakujące. Ponad 50 procent uczennic z powodu braku odpowiednich środków higienicznych rezygnuje z zajęć szkolnych, a ponad 20 procent przyznaje, że nie ma pieniędzy na te właśnie środki.
- Pomysł narodził się w momencie, kiedy zobaczyłam to w jednej z toalet w restauracji i stwierdziłam, że warto wprowadzić to w naszej szkole - mówi Agnieszka Młyńska-Kowalczyk, nauczycielka Publicznego Liceum Ogólnokształcącego numer 5 w Opolu. - Najpierw była rozmowa z uczennicami. Usiadłyśmy i zapytałam, czy jest taki problem i co byście powiedziały, gdyby taki koszyczki były w naszej szkole. Odpowiedź była od razu, że fajnie, super inicjatywa. Często mają dużą torbę, z którą idą na treningi i za chwilę zmiana na mniejszą, bo jest mniej lekcji. Przerzucanie tych środków higienicznych jest dość kłopotliwe, a czasem zdarza się zapomnieć.

- Wyniki z ankiet pokazują, że nie wiele nam się mówi na ten temat i często też nasza wstydliwość w tym temacie bierze górę - dodają uczennice. - Potrzebujemy takiej edukacji, bo są dziewczyny młode, które wstydzą się o tym rozmawiać i nie mają w domu, takiej osoby, z którą mogłyby o tym porozmawiać. To jest ważne, żeby dziewczyny wiedziały, jak mogą tę higienę zachować i gdzie takie środki mogą znaleźć i jak ich używać. - Moim zdaniem jest to bardzo duży komfort, bo wiemy że cokolwiek się wydarzy, to zawsze można podejść i nie ma żadnego stresu, pytania koleżanek, bo niektóre z nas się wstydzą poprosić.

Dodajmy, że szkoła zainicjowała już akcję zbiórki pieniędzy na zakup środków higienicznych. Marzeniem inicjatorki jest, by pomysł trafił do większej liczby placówek, nie tylko w Opolu. W akcję zaangażowała się m.in. poseł Marcelina Zawisza, która jako pierwsza wsparła ją finansowo.
Agnieszka Młyńska-Kowalczyk
Uczennice LO nr 5 w Opolu

Wiadomości z regionu

2020-06-02, godz. 12:15 Krapkowice: włamywali się do autobusów, są już w rękach policji Dwaj mężczyźni jako źródło dodatkowego dochodu potraktowali włamania do autobusów zaparkowanych na dworcu w centrum Krapkowic. Rabusie wpadli w ręce policji. Jednemu… » więcej 2020-06-02, godz. 11:17 Pierwsze w tym roku trojaczki przyszły na świat w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu Tadzio, Jaś i Zosia - tak na imię mają trojaczki, które na świat przyszły 26 maja w Klinicznym Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Chłopcy… » więcej 2020-06-02, godz. 11:00 Kędzierzyn-Koźle: urząd miasta zamknięty. Jeden z pracowników z podejrzeniem koronawirusa Jeden z urzędników zatrudnionych w magistracie Kędzierzyna-Koźla ma podejrzenie zarażenia koronawirusem. Od dzisiaj (02.06) do piątku główny gmach urzędu przy… » więcej 2020-06-02, godz. 10:35 Raport MZ: 10 nowych przypadków COVID-19 na Opolszczyźnie Ministerstwo Zdrowia potwierdziło 10 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. W porannym komunikacie resort zdrowia poinformował o 107 nowych przypadkach… » więcej 2020-06-02, godz. 10:30 Pacjenci nyskiej kardiologii inwazyjnej leczą się w nowym miejscu. Nowy sprzęt trafił też do szpitala Nyski oddział kardiologii inwazyjnej od wczoraj (01.06) działa w nowym miejscu. To jeden z budynków połączony bezpośrednio ze szpitalem powiatowym. » więcej 2020-06-02, godz. 10:00 Osocze ozdrowieńców potrzebne do walki z koronawirusem Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje o oddawanie krwi, szczególnie przez ozdrowieńców chorych na Covid 19.Wytwarza z niego dawki terapeutyczne… » więcej 2020-06-02, godz. 08:47 CBŚP zatrzymało koło Opola poszukiwanego od 3 lat przestępcę. Znaleziono przy nim broń oraz narkotyki Funkcjonariusze z CBŚP w Opolu zatrzymali poszukiwanego od 3 lat 37-letniego mężczyznę. Zatrzymany miał do odbycia kilka kar pozbawienia wolności, łącznie w wymiarze… » więcej 2020-06-02, godz. 08:00 Prudnik: można już osobiście spotykać się z udzielającymi darmowych porad prawnych Wznowiono nieodpłatną pomoc prawną w powiecie prudnickim. Bezpośrednie spotkania z prawnikami zawieszono po wybuchu pandemii. Punkty udzielające takich porad funkcjonują… » więcej 2020-06-02, godz. 07:45 "Warunkiem jest porozumienie z rodzicami i przygotowanie dzieci". Opolskie parafie ustalają terminy Pierwszej Komunii … Limit wiernych w kościołach został zniesiony, więc opolskie parafie zaczęły przygotowania do Pierwszej Komunii Świętej. Przypomnijmy, że pierwotnie, jak co roku… » więcej 2020-06-02, godz. 07:00 "Jesteśmy gotowi na przyjęcie turystów". Opole zaprasza do bezpiecznego zwiedzania Opole uruchomiło Miejską Informację Turystyczną, można już zwiedzać Wieżę Piastowską, Zamek Górny czy ZOO. Stolica regionu dołączyła do ogólnopolskiej akcji 'Jesteśmy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »