Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-14, 20:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"To jest wielka strata dla dziennikarstwa. To była duża osobowość". Wspominamy Marka Świercza

Marek Świercz
Marek Świercz
"Swoim rozmówcom nie dawał taryfy ulgowej, prowadził wywiady bardzo rzetelnie i dociekliwie. Miał niezwykły dar boży do pełnienia tego zawodu i niesamowitą wiedzę na temat naszego regionu" - tak zmarłego wczoraj ( 13.02) rano Marka Świercza wspominają politycy, jego znajomi i przewodnicząca Rady Programowej naszego radia.
- W sierpniu ubiegłego roku nagrodziliśmy Marka za osobowość dziennikarską - mówi profesor Maria Kalczyńska, przewodnicząca Rady Programowej Radia Opole. - Cieszymy się, że udało nam się to zrobić, że zdążyliśmy. Jak wspominamy kontakty z panem Markiem, to trzeba powiedzieć, że to była duża osobowość. Zawsze był kompetentny, przygotowany do każdej rozmowy z różnymi osobami.

Poseł Violetta Porowska wspomina Marka Świercza przede wszystkim jako swojego kolegę, który wiele lat temu wprowadzał ją w świat dziennikarstwa.

- Dziennikarzem został do końca, ale takim z krwi i kości, o których się mówiło. Wspaniały człowiek. Znał doskonale rzemiosło dziennikarskie i niuanse naszego opolskiego życia. Orientował się we wszystkich historycznych aspektach i relacjach międzyludzkich, więc potrafił zawsze prowadzić rozmowę - dodaje Violetta Porowska, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Zawsze imponował mi jego profesjonalizm i otwartość. Przez wiele lat byłem gościem w jego audycjach - podkreśla Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - W jego postawie było widać, że jest po prostu ciepłym i dobrym człowiekiem, a to jest bardzo rzadkie w takich stosunkach polityk - dziennikarz. Często zwykły profesjonalizm nie pozwala na takie relacje, w których lepiej się poznajemy i dyskutujemy o pewnych rzeczach poza anteną, a w przypadku rozmów z redaktorem Świerczem było to bardzo częste.

Marek Świercz zmarł po długiej walce z chorobą. Miał 54 lata. Ceremonia pogrzebowa odbędzie się we wtorek (18.02) o godz. 13.00 w kaplicy cmentarnej w Schodni Nowej.
Maria Kalczyńska
Violetta Porowska
Arkadiusz Wiśniewski

Wiadomości z regionu

2020-05-27, godz. 17:15 Oszuści ponownie uderzyli w powiecie nyskim. Metodą "na BLIK" wyłudzili ponad 3,5 tysiąca złotych Oszuści po raz kolejny skutecznie zaatakowali mieszkańców regionu. Tym razem ich ofiarami padli mieszkańcy powiatu nyskiego, którzy stracili pieniądze za pośrednictwem… » więcej 2020-05-27, godz. 17:00 Badania przesiewowe ujawniły 3 zarażenia koronawirusem wśród personelu zakładów opiekuńczych na Opolszczyźnie Trzy pracownice zamkniętych zakładów opiekuńczo-leczniczych w naszym regionie zakażone koronawirusem. Wszystkie miały pozytywne wyniki testów przesiewowych wykonywanych… » więcej 2020-05-27, godz. 17:00 Opole: ruch na ulicach większy, włączono sygnalizację na przejściach dla pieszych W centrum Opola ponownie uruchomiono sygnalizację świetlną na przejściach dla pieszych. To efekt powrotu zwiększonego natężenia ruchu na drogach i troska o bezpieczeństwo… » więcej 2020-05-27, godz. 16:15 Pandemia koronawirusa ograniczyła leczenie planowe w szpitalach. "Boimy się o przyszłoroczne kontrakty" Podczas pandemii o połowę spadła liczba przyjęć w szpitalach. To wynik ograniczeń spowodowanych ryzykiem zakażeń. To z kolei niesie za sobą konsekwencje finan… » więcej 2020-05-27, godz. 16:15 Płyn do dezynfekcji dla 42 opolskich samorządów. Przewieźli go żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej Żołnierze 10 Opolskiej Brygady Logistycznej dostarczyli łącznie 11 tysięcy litrów płynu dezynfekującego do 42 opolskich magistratów. » więcej 2020-05-27, godz. 15:00 Obława za mężczyzną, który uciekł z komisariatu policji w Koźlu Przesłuchiwany mężczyzna uciekł z komisariatu policji w Kędzierzynie-Koźlu. Mundurowi przeczesują miasto, sprawdzają pojazdy wyjeżdżające z Koźla, co powoduje… » więcej 2020-05-27, godz. 14:15 Pociął twarz żonie potłuczoną butelką. Sąd skazał go na 10 lat więzienia Sąd Okręgowy w Opolu skazał 43-letniego Daniela N. na 10 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa swojej żony. Mężczyzna podejrzewał kobietę o zdradę i według prokuratury… » więcej 2020-05-27, godz. 14:00 Opolskie Centrum Onkologii walczy o 2 miliony złotych grantu. Celem budowa łącznika i zakup nowoczesnego wyposażenia Opolskie Centrum Onkologii jest na dobrej drodze do pozyskania 2 milionów złotych grantu z programu 'Dostępność Plus dla Zdrowia'. » więcej 2020-05-27, godz. 12:54 Opole: kierowca zasłabł za kółkiem i wjechał w znak drogowy Osobowy smart wjechał w znak drogowy na ulicy Piastowskiej w Opolu. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że kierujący pojazdem 64-letni mężczyzna miał prawdopodobnie… » więcej 2020-05-27, godz. 12:10 Młody mężczyzna ranny w Idzikowicach. W budynku mieszkalnym najprawdopodobniej wybuchł gaz Jedna osoba została poszkodowana w wybuchu, do którego doszło w budynku mieszkalnym w Idzikowicach, w gminie Wilków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »