Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-18, 12:06 Autor: Katarzyna Doros

Do usłyszenia Redaktorze! Żegnamy Marka Świercza

Wspomnienie o Marku Świerczu
Żył polityką, zawsze skracał dystans z rozmówcami, uczył dziennikarskiego rzemiosła i był koneserem dobrej muzyki. Tak my, załoga Radia Opole zapamiętamy redaktora Marka Świercza. Marek zmarł w zeszły czwartek, po długiej chorobie.
- Znał się na wszystkim i potrafił rozmawiać na każdy temat. Kochał politykę szczególnie lokalną i samorządową - mówi Cezary Puzyna, koordynator redakcji informacji. - Politycy, mam wrażenie traktowali go trochę, jako takiego spowiednika, pisali do niego sms-y, dzwonili, rozmawiali już po wyłączeniu mikrofonów w studiu. Ale przecież "nobody's perfect", nikt nie jest doskonały, Marek kompletnie nie znał się na sporcie.

- Dzieliła nas różnica wieku dosyć spora, bo 18 lat. Marek, kiedy chciał słuchaczom przybliżyć szerszy kontekst danej sprawy, bardzo często zwracał się do mnie słowami "Ty możesz tego nie pamiętać, bo byłaś wtedy w przedszkolu, ale...". To był taki przyjacielski przytyk i puszczenie oka do słuchacza - dodaje Aneta Skomorowska-Kobza, która wspólnie z Markiem prowadziła m.in. Lożę Radiową.

- Przy biurku, gdzie siedział Marek zawsze leciała konkretna muzyka. Nic nie narzucał, ale zawsze chętnie rozmawiał o muzyce - wspomina Mariusz Chałupnik. - Lubił i mocniejsze uderzenie, jak Black Sabbath, czy Deep Purple z tej starej gwardii. Ale też można było usłyszeć u niego przede wszystkim Rolling Stones'ów, czy muzykę jazzową, jak jego ukochanego Milesa Davisa. Był bez wątpienia człowiekiem osłuchanym i otwartym na różne style.

Joanna Matlak i Witold Wośtak, dziennikarze, którzy redaktora Marka Świercza poznali jeszcze na studiach, podkreślają, że jako wykładowca zawsze odznaczał się na tle innych.
- Skracał dystans, był ciekawy młodych osób, chciał jak najwięcej nauczyć - mówią.

- Zawsze mówił, żeby szukać drugiej strony, prosić o wyjaśnienie, nie oceniać od razu - mówi Joanna Matlak, współprowadząca Lożę Radiową.

- Od początku mówił, jak ważna jest podstawa, czyli pięć pytań potrzebnych do dobrej informacji: Kto? Co? Gdzie? W jaki sposób? Kiedy? - dodaje Witold Wośtak.

W Radiu Opole Marek Świercz pełnił funkcję koordynatora redakcji publicystyki - współtworzył "Lożę Radiową", "Niedzielną Lożę Radiową" i prowadził poranną rozmowę "W cztery oczy".

Zmarł w wieku 54 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczynają się na cmentarzu w Schodni Nowej o godzinie 13:00.
Cezary Puzyna, Aneta Skomorowska-Kobza
Mariusz Chałupnik
Joanna Matlak, Witold Wośtak

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 20:45 Działania opolskiej policji nie ograniczają się tylko do pandemii. Sporo pracy mają funkcjonariusze drogówki oraz krym… Działania związane z pandemią koronawirusa nie zwalniają policjantów z dotychczasowych obowiązków. Od początku roku kryminalni wszczęli ponad tysiąc spraw z podejrzeniem… » więcej 2020-03-30, godz. 20:06 RAPORT DNIA: 3 nowe zakażenia w regionie. Bilans poniedziałku to 11 nowych przypadków. W regionie mamy 54 osoby chore na… Kolejne trzy osoby z pozytywnym testem na obecność koronawirusa w regionie. Ministerstwo zdrowia w wieczornym raporcie poinformowało na twitterze, że łączna liczba… » więcej 2020-03-30, godz. 19:30 Instytucje pomocy społecznej w Prudniku z dostawą środków ochrony indywidualnej Lepsze będzie zabezpieczenie przed koronawirusem w Domach Pomocy Społecznej podległych powiatowi prudnickiemu. Braki w środkach ochrony osobistej uzupełnione zostaną… » więcej 2020-03-30, godz. 18:37 Kwarantanna na jednym z oddziałów szpitala w Głuchołazach Kwarantannę wprowadzono na oddziale psychiatrii szpitala w Głuchołazach. Powodem jest wystąpienie koronawirusa? » więcej 2020-03-30, godz. 18:15 Pożar pozbawił rodzinę domu. Z pomocą przyszła gmina Nad ranem spalił się dom we wsi Olbrachcice w gminie Biała. Gdy wybuchł ogień przebywało w nim pięć osób, w tym troje dzieci. Wszystkim domownikom udało się opuścić… » więcej 2020-03-30, godz. 17:25 Chcesz wejść do USK? Trzeba wypełnić ankietę i poddać się podstawowym badaniom Szukający pomocy w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, a także pracownicy muszą liczyć się z nowymi zasadami wstępu do lecznicy. Na miejscu każdemu sprawdzana… » więcej 2020-03-30, godz. 17:00 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. Chorzy są w dobrym stanie, nie wymagają hospitalizacji Mamy 79 nowych przypadków zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało po godzinie 14.50 na Twiterze ministerstwo zdrowia… » więcej 2020-03-30, godz. 16:36 Wynajął dom, żeby w dużym pokoju uprawiać marihuanę Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla wynajął dom w Rydułtowach na Śląsku i w dużym pokoju urządził plantację marihuany. Wpadł w ręce policjantów, dzięki wspólnej akcji… » więcej 2020-03-30, godz. 16:30 Chętni uczniowie zmierzyli się z próbnym egzaminem ósmoklasisty online w domu W związku z pandemią koronawirusa po raz pierwszy w historii próbny egzamin ósmoklasisty przeniósł się do internetu. Uczniowie swoje zmagania rozpoczęli od języka… » więcej 2020-03-30, godz. 15:30 Triduum bez udziału wiernych. Nie będzie także święcenia pokarmów. To treść nowego dekretu biskupa opolskiego Liturgie Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej w diecezji opolskiej odbędą się bez udziału wiernych. Dekret w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia wydał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »