Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-18, 12:06 Autor: Katarzyna Doros

Do usłyszenia Redaktorze! Żegnamy Marka Świercza

Wspomnienie o Marku Świerczu
Żył polityką, zawsze skracał dystans z rozmówcami, uczył dziennikarskiego rzemiosła i był koneserem dobrej muzyki. Tak my, załoga Radia Opole zapamiętamy redaktora Marka Świercza. Marek zmarł w zeszły czwartek, po długiej chorobie.
- Znał się na wszystkim i potrafił rozmawiać na każdy temat. Kochał politykę szczególnie lokalną i samorządową - mówi Cezary Puzyna, koordynator redakcji informacji. - Politycy, mam wrażenie traktowali go trochę, jako takiego spowiednika, pisali do niego sms-y, dzwonili, rozmawiali już po wyłączeniu mikrofonów w studiu. Ale przecież "nobody's perfect", nikt nie jest doskonały, Marek kompletnie nie znał się na sporcie.

- Dzieliła nas różnica wieku dosyć spora, bo 18 lat. Marek, kiedy chciał słuchaczom przybliżyć szerszy kontekst danej sprawy, bardzo często zwracał się do mnie słowami "Ty możesz tego nie pamiętać, bo byłaś wtedy w przedszkolu, ale...". To był taki przyjacielski przytyk i puszczenie oka do słuchacza - dodaje Aneta Skomorowska-Kobza, która wspólnie z Markiem prowadziła m.in. Lożę Radiową.

- Przy biurku, gdzie siedział Marek zawsze leciała konkretna muzyka. Nic nie narzucał, ale zawsze chętnie rozmawiał o muzyce - wspomina Mariusz Chałupnik. - Lubił i mocniejsze uderzenie, jak Black Sabbath, czy Deep Purple z tej starej gwardii. Ale też można było usłyszeć u niego przede wszystkim Rolling Stones'ów, czy muzykę jazzową, jak jego ukochanego Milesa Davisa. Był bez wątpienia człowiekiem osłuchanym i otwartym na różne style.

Joanna Matlak i Witold Wośtak, dziennikarze, którzy redaktora Marka Świercza poznali jeszcze na studiach, podkreślają, że jako wykładowca zawsze odznaczał się na tle innych.
- Skracał dystans, był ciekawy młodych osób, chciał jak najwięcej nauczyć - mówią.

- Zawsze mówił, żeby szukać drugiej strony, prosić o wyjaśnienie, nie oceniać od razu - mówi Joanna Matlak, współprowadząca Lożę Radiową.

- Od początku mówił, jak ważna jest podstawa, czyli pięć pytań potrzebnych do dobrej informacji: Kto? Co? Gdzie? W jaki sposób? Kiedy? - dodaje Witold Wośtak.

W Radiu Opole Marek Świercz pełnił funkcję koordynatora redakcji publicystyki - współtworzył "Lożę Radiową", "Niedzielną Lożę Radiową" i prowadził poranną rozmowę "W cztery oczy".

Zmarł w wieku 54 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczynają się na cmentarzu w Schodni Nowej o godzinie 13:00.
Cezary Puzyna, Aneta Skomorowska-Kobza
Mariusz Chałupnik
Joanna Matlak, Witold Wośtak

Wiadomości z regionu

2020-10-28, godz. 18:04 "Spontaniczne spacery", transparenty i okrzyki. Kolejny dzień protestów w wielu miastach na Opolszczyźnie Kolejny strajk przeciw orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego na temat aborcji przeszedł ulicami Opola. Były okrzyki, tęczowe flagi, wieszaki i transparenty… » więcej 2020-10-28, godz. 17:12 2 wychowanków Przedszkola Publicznego nr 43 w Opolu zakażonych koronawirusem Mamy kolejne zakażeniach koronawirusem w opolskich przedszkolach. Jak informuje Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik opolskiego ratusza zakażenia potwierdzono… » więcej 2020-10-28, godz. 16:07 Uszkodził samochód i zaatakował kierowcę. Niebezpieczne zdarzenie w Luboszycach Na pasie ruchu podszedł do samochodu i bez powodu rozbił w nim szybę. Mowa o mężczyźnie, który dzisiaj (28.10) w Luboszycach uszkodził pojazd i próbował… » więcej 2020-10-28, godz. 16:00 Poseł Bortniczuk zawiadomił policję o internetowych groźbach wobec siebie i jego rodziny. "Trzeba znać granicę" Groźby wobec posła Kamila Bortniczuka i jego rodziny ktoś kierował na portalu społecznościowym. Sprawa trafiła na policję. » więcej 2020-10-28, godz. 16:00 "Nie chcemy się zamykać, dlatego wprowadzamy dodatkowe restrykcję". Placówki wsparcia dla matek i dzieci zmieniają… W czasie pandemii swoje funkcjonowanie ograniczyć musiały placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz domy matki i dziecka. Wprowadzone zostały w nich dodatkowe… » więcej 2020-10-28, godz. 15:49 Zmiany w planie gospodarki odpadami w regionie. Transport z nielegalnym załadunkiem będzie trafiać do punktu w Doma… Samochody, które przewożą nielegalne ładunki i zostaną zatrzymane przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Graniczną czy Inspekcję Transportu Drogowego… » więcej 2020-10-28, godz. 15:00 Opolski ratusz ogłosił laureatów konkursu imienia Jana Całki W kategorii 'Lider Społeczny Roku' zwycięzcą została Halina Łubniewska, a w kategorii 'Pożytek Roku' nagrodzona została 'Placówka wsparcia dziennego świetlica… » więcej 2020-10-28, godz. 14:15 MZK w Kędzierzynie-Koźlu uruchomił dodatkowe linie autobusowe kursujące w rejonie cmentarzy Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu uruchomił dodatkowe linie autobusowe, które będą kursować w rejonie cmentarzy. - Okres Wszystkich Świętych… » więcej 2020-10-28, godz. 13:55 Dron będzie kontrolował namysłowskie kominy. Chcieli tego sami mieszkańcy Namysłów chce skuteczniej dbać o jakość powietrza. Pomóc ma w tym dron, mogący zbierać próbki dymu wydobywającego się z kominów. » więcej 2020-10-28, godz. 13:30 Ministerstwo Zdrowia: 18 820 nowych przypadków COVID-19 w kraju. Na Opolszczyźnie 395 zakażeń [AKTUALIZACJA] Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj (28.10) o 18 820 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem, w tym o 395 na Opolszczyźnie. W regionie od początku… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***