Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-14, 08:00 Autor: Witold Wośtak

"Marek był rzetelny, zawsze wzorowo przygotowany i nie narzucał poglądów". Wspomnienie Marka Świercza

Marek Świercz
Marek Świercz
Zawsze wzorowo przygotowany, zawsze neutralny i rzetelny w rozmowach na antenie. Tak zmarłego dzisiaj (13.02) rano Marka Świercza wspominają współpracownicy i rozmówcy naszego redakcyjnego kolegi.
Piotr Moc, prezes Radia Opole, który przez trzy lata prowadził z Markiem "Lożę Radiową", przyznaje, że jest głęboko poruszony i rozgoryczony informacją o śmierci kolegi. - To wielka strata dla dziennikarstwa, nie tylko opolskiego - podkreśla.

- Marek to wielka postać dziennikarstwa. Wiedział właściwie w lot, kto kiedyś powiedział coś. Był świetnie przygotowany i znał wszystkich polityków. Nawet kiedy były prośby o wywiad z ważnymi osobistościami sceny politycznej - z premierami czy prezydentami - organizatorzy zawsze prosili o przeprowadzenie wywiadu przez Marka Świercza. To też o czymś świadczy.

W ostatnich dniach wicemarszałek Roman Kolek, jako lekarz, odwiedził Marka w szpitalu.
- Rokowania były bardzo złe, ale szukaliśmy sposobu na poprawę sytuacji - mówi.

- Staraliśmy się w miarę możliwości szukać rozwiązań, aby Marek mógł mieć jeszcze szansę na życie. Przebieg i zaawansowanie choroby były niestety na tyle niepomyślne, że nie udało się - medycyna czasami przegrywa trudne boje. Straciliśmy dziennikarza oddanego sprawie, zawsze zaangażowanego w to, co robi. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Andrzej Kasiura, wieloletni burmistrz Krapkowic, wspomina Marka Świercza jako dziennikarza przygotowanego do rozmowy na najwyższym poziomie.

- Nie był łatwym rozmówcą, bo nigdy nie dawał specjalnego czasu na wytchnienie czy nabranie oddechu. Zadawał natomiast cenne pytania. Powiem szczerze, szkoda i wielki żal, bo nieczęsto spotyka się dziennikarzy przygotowujących się tak rzetelnie. On był osobą wiedzącą, o co chce zapytać i o czym chce rozmawiać.

Z kolei Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, nazywa Marka Świercza jedną z głównych postaci dziennikarstwa na Opolszczyźnie.

- Miał bogaty warsztat dziennikarski, ale z drugiej strony był człowiekiem życzliwym. Zawsze, nawet w trudnych sytuacjach i przy trudnych tematach, szukał przyczyn i zgłębiał dany temat. Pan Marek zawsze próbował postawić się też po drugiej stronie barykady i nigdy nie był napastliwy.

Marek Świercz zmarł po długiej walce z chorobą. Miał 54 lata.
Piotr Moc
Roman Kolek
Andrzej Kasiura
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 23:30 Prudnik: pożar pustostanu. W środku - kilkanaście opon. Brak osób poszkodowanych, trwa dogaszanie [AKTUALIZACJA] Trwa dogaszanie pożaru w Prudniku. Doszło do niego na niezamieszkałej posesji przy ul. Nyskiej. W stodole zapaliły się składowane tam opony. Straż pożarna otrzymała… » więcej 2020-02-27, godz. 21:30 Mężczyzna objęty kwarantanną domową. Wrócił z regionu, gdzie pojawił się koronawirus Mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego został objęty dwutygodniową kwarantanną domową. Mężczyzna wrócił do Polski z delegacji. Był w rejonie, w którym… » więcej 2020-02-27, godz. 21:00 Spacer, festiwal pamięci, rajd i test wiedzy. Opolski IPN przybliży historię Żołnierzy Wyklętych na wiele sposobów Spacer śladami miejsc kaźni i I Opolski Festiwal Pamięci 'Zawołać po imieniu' - to kolejne z wydarzeń organizowanych przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Radni przegłosowali zmiany w budżecie obywatelskim Opola. Zyskają placówki oświatowe, stracą jednostki OSP Zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola na 2021 rok. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ" Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy… » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Dzieci z Izbicka będą miały przedszkole z... salą gimnastyczną Była podstawówka w Izbicku zostanie przedszkolem. Budynek musi być gruntownie przebudowany, prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Po zakończeniu prac więcej… » więcej 2020-02-27, godz. 18:15 Za tydzień w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie 'Pomagaj z nami - bądźmy bohaterami' - tak brzmi tegoroczne motto Wielkiego Ślizgania na lodowisku Toropol. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje… » więcej 2020-02-27, godz. 17:45 Czy będzie remont linii kolejowej z Opola do Tarnowskich Gór? Radni przyjęli stosowny apel Apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej między Opolem a Tarnowskimi Górami oraz przywrócenia na niej ruchu przyjęła jednogłośnie Rada Miasta Opola. » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Kierowcy zatrzymani za przekroczony czas pracy. Jeden z nich jechał na karcie swojego szefa Używał karty kierowcy należącej do szefa przedsiębiorstwa. Inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w… » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną kolejne warsztaty dla niepełnosprawnych? Kolejki do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu są tak duże, że władze powiatu myślą o stworzeniu kolejnej placówki, w której terapeuci mogą zapewnić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »