Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-14, 08:00 Autor: Witold Wośtak

"Marek był rzetelny, zawsze wzorowo przygotowany i nie narzucał poglądów". Wspomnienie Marka Świercza

Marek Świercz
Marek Świercz
Zawsze wzorowo przygotowany, zawsze neutralny i rzetelny w rozmowach na antenie. Tak zmarłego dzisiaj (13.02) rano Marka Świercza wspominają współpracownicy i rozmówcy naszego redakcyjnego kolegi.
Piotr Moc, prezes Radia Opole, który przez trzy lata prowadził z Markiem "Lożę Radiową", przyznaje, że jest głęboko poruszony i rozgoryczony informacją o śmierci kolegi. - To wielka strata dla dziennikarstwa, nie tylko opolskiego - podkreśla.

- Marek to wielka postać dziennikarstwa. Wiedział właściwie w lot, kto kiedyś powiedział coś. Był świetnie przygotowany i znał wszystkich polityków. Nawet kiedy były prośby o wywiad z ważnymi osobistościami sceny politycznej - z premierami czy prezydentami - organizatorzy zawsze prosili o przeprowadzenie wywiadu przez Marka Świercza. To też o czymś świadczy.

W ostatnich dniach wicemarszałek Roman Kolek, jako lekarz, odwiedził Marka w szpitalu.
- Rokowania były bardzo złe, ale szukaliśmy sposobu na poprawę sytuacji - mówi.

- Staraliśmy się w miarę możliwości szukać rozwiązań, aby Marek mógł mieć jeszcze szansę na życie. Przebieg i zaawansowanie choroby były niestety na tyle niepomyślne, że nie udało się - medycyna czasami przegrywa trudne boje. Straciliśmy dziennikarza oddanego sprawie, zawsze zaangażowanego w to, co robi. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie.

Andrzej Kasiura, wieloletni burmistrz Krapkowic, wspomina Marka Świercza jako dziennikarza przygotowanego do rozmowy na najwyższym poziomie.

- Nie był łatwym rozmówcą, bo nigdy nie dawał specjalnego czasu na wytchnienie czy nabranie oddechu. Zadawał natomiast cenne pytania. Powiem szczerze, szkoda i wielki żal, bo nieczęsto spotyka się dziennikarzy przygotowujących się tak rzetelnie. On był osobą wiedzącą, o co chce zapytać i o czym chce rozmawiać.

Z kolei Piotr Mielec, dyrektor Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, nazywa Marka Świercza jedną z głównych postaci dziennikarstwa na Opolszczyźnie.

- Miał bogaty warsztat dziennikarski, ale z drugiej strony był człowiekiem życzliwym. Zawsze, nawet w trudnych sytuacjach i przy trudnych tematach, szukał przyczyn i zgłębiał dany temat. Pan Marek zawsze próbował postawić się też po drugiej stronie barykady i nigdy nie był napastliwy.

Marek Świercz zmarł po długiej walce z chorobą. Miał 54 lata.
Piotr Moc
Roman Kolek
Andrzej Kasiura
Piotr Mielec

Wiadomości z regionu

2020-12-05, godz. 21:00 RAPORT DNIA: 359 nowych zachorowań i 23 zgony. To bilans kolejnej doby pandemii na Opolszczyźnie U kolejnych 359 mieszkańców Opolszczyzny potwierdzono w ciągu ostatniej doby zakażenie koronawirusem. W regonie mamy też 23 nowe ofiary śmiertelne wśród… » więcej 2020-12-05, godz. 20:03 Potrzebny sprzęt do gimnastyki stawów. Rada Seniorów Miasta Opola prosi o pomoc Rada Seniorów Miasta Opola chce zebrać sprzęt do drobnej gimnastyki domowej dla najstarszych mieszkańców osiedla Dambonia. To osoby, które borykają się… » więcej 2020-12-05, godz. 18:22 Zderzenie trzech pojazdów na DK 40. Są ranni [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe zderzyły się z ciągnikiem rolniczym w miejscowości Wierzbiec w powiecie prudnickim. Dwie osoby odniosły obrażenia. » więcej 2020-12-05, godz. 17:30 Rekonstruktorzy odtworzyli fragment walk o Górę św. Anny. Widowisko będzie można wkrótce obejrzeć w internecie Rekonstruktorzy z Poznania, Kielc i Rzeszowa odtworzyli fragment bitwy o Górę św. Anny, do której doszło w czasie III Powstania Śląskiego. To kolejna tego… » więcej 2020-12-05, godz. 17:23 Silny wiatr spowodował straty nad Jeziorem Nyskim. Uszkodzone zostały łodzie i pomost Niespokojny weekend na wodach Jeziora Nyskiego. Silny wiatr uszkodził jeden z pomostów a także 4 łodzie. » więcej 2020-12-05, godz. 17:00 51 elewów będzie mogło wstąpić w szeregi armii. Złożyli przysięgę wojskową w jednostce opolskich logistyków 51 elewów służby przygotowawczej złożyło przysięgę wojskową w 10. Opolskiej Brygadzie Logistycznej. Tym samym zakończyli oni 4-tygodniowe szkolenie podstawowe… » więcej 2020-12-05, godz. 16:28 Zamek Piastów Śląskich będzie lepiej chroniony. W zabytkowym obiekcie będzie nowy monitoring i system antywłaman… Brzeski zamek będzie wkrótce lepiej chroniony przed wandalami i złodziejami. Zabytkowy obiekt doczeka się wymiany i rozbudowy prawie 20-letniego systemu antywłamaniowego… » więcej 2020-12-05, godz. 15:46 Młodzi z Zawadzkiego mogą mieć wpływ na życie gminy. Trwa nabór do Zespołu Konsultacyjno-Doradczego Młodzieży… Młodzi z Zawadzkiego chcą mieć wpływ na życie gminy. Trwa nabór chętnych do Zespołu Konsultacyjno-Doradczego Młodzieży przy burmistrzu Zawadzkiego na… » więcej 2020-12-05, godz. 15:22 Program likwidacji "kopciuchów" w gminie Kluczbork ma już 3 lata. W tym roku dofinansowano blisko 50 inwestycji w nowoczesne… 47 starych pieców udało się tego roku wymienić w gminie Kluczbork dzięki programowi samorządu. » więcej 2020-12-05, godz. 14:58 Kędzierzyn-Koźle: Od stycznia nowe zasady dotacji do zbiorników na deszczówkę, wymianę pieców i fotowoltaikę Od nowego roku w Kędzierzynie-Koźlu będzie możliwe dofinansowanie zakupu i montażu zbiorników na deszczówkę. Zmieniły się również zasady otrzymywania… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »