Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-01, 12:00 Autor: Katarzyna Doros

"Przekroczenie norm pyłów można stwierdzić po zamknięciu doby". GIOŚ odpowiada, dlaczego ostrzeżenia o smogu pojawiają się po fakcie

Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Smog w Opolu [fot. Aneta Skomorowska-Kobza]
Informowanie o niebezpiecznych normach pyłu PM10 jest ustawowym obowiązkiem Inspekcji Ochrony Środowiska. Komunikaty z przetworzonymi danymi często wpływają z opóźnieniem. Przypomnijmy, dla pyłu zawieszonego PM10 średniodobowa norma dotycząca poziomu informowania wynosi 100 mg/m3 i 150 mg/m3 dla poziomu alarmowego.
Zwróciliśmy się z pytaniem do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu, po co ostrzegać przed smogiem kilka godzin po fakcie i w jaki sposób powstają takie komunikaty.

- W momencie, kiedy stwierdzimy przekroczenie takiego poziomu, to wysyłamy komunikat. Przekroczenie można jednak stwierdzić po zamknięciu tej doby - mówi Barbara Barańska, naczelnik Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska w Opolu. - Te powiadomienia pojawiają się jeszcze na podstawie drugiej bardzo ważnej informacji, czyli na podstawie prognoz jakości powietrza, które są zamieszczone na stronie GIOŚ. My, wysyłając powiadomienie, zawsze analizujemy wyniki wstecz, czyli właśnie to, co się działo na stacjach oraz wyniki z prognoz na dzisiaj i na jutro, czyli do przodu. W momencie, kiedy w prognozach jest informacja o tym, czy istnieje ryzyko przekroczenia poziomu informowania, czy poziomu alarmowego, wówczas również wysyłamy komunikat.

Mieszkańcy Opolszczyzny mogą na bieżąco śledzić stronę Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska z godzinnymi wynikami jakości powietrza. Niezależnie od stron internetowych dostępna jest również mobilna aplikacja "Jakość powietrza".
Barbara Barańska

Wiadomości z regionu

2020-04-01, godz. 10:50 140 podopiecznych opolskiej Caritas dostanie wsparcie w ramach akcji "Pomoc dla Seniora" - Wsparcie osób starszych, samotnych jest w takich warunkach bardzo potrzebne - nie miał wątpliwości w rozmowie 'W cztery oczy' dyrektor opolskiej Caritas ks… » więcej 2020-04-01, godz. 10:48 WiK Opole: odczyty wodomierzy zdalne, szacunkowe lub elektronicznie Spółka Wodociągi i Kanalizacja w Opolu przypomina, że w związku z epidemią koronawirusa, pracownicy nie prowadzą odczytów wodomierzy w terenie. » więcej 2020-04-01, godz. 10:15 Układanie kwietnych dywanów niematerialnym dziedzictwem kulturowym Polski Tradycja układania kwietnych dywanów w święto Bożego Ciała została wpisana przez ministerstwo kultury na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego… » więcej 2020-04-01, godz. 09:00 Pomogą w zrobieniu zakupów, czy wyrzuceniu śmieci. "Pomoc sąsiedzka. Wspieramy się" - akcja radnych dzielnicy Stare Miasto… Proponują pomoc w zrobieniu zakupów, czy wyniesieniu śmieci. W ramach akcji 'Pomoc Sąsiedzka. Wspieramy się' radni dzielnicy Stare Miasto w Opolu kontaktują się… » więcej 2020-04-01, godz. 08:00 Seniorzy i osoby potrzebujące z Opola otrzymają maseczki ochronne Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu rozpoczyna rozdawanie 15 tysięcy maseczek jednorazowego użytku. Trafią one głównie do seniorów i osób potrzebujących. » więcej 2020-04-01, godz. 08:00 Remont ronda koło Nogowczyc nie wymaga dodatkowych ograniczeń w ruchu. Drogowcy nie zamkną zjazdu z A4 Trwa budowa ronda na drodze krajowej 88 koło Nogowczyc. Skrzyżowanie to powstaje tuż obok zjazdu z autostrady A4 i będzie nowym wjazdem na strefę gospodarczą gminy… » więcej 2020-04-01, godz. 07:34 Potrącenie rowerzystki w Reńskiej Wsi. Kobieta miała dużo szczęścia Do zdarzenia doszło w Reńskiej Wsi. Rowerzystka wpadła pod samochód ciężarowy. Z obrażeniami trafiła do szpitala. » więcej 2020-04-01, godz. 07:00 Opole: parki miejskie i miejsca rekreacji zamknięte. Będą kontrole policji i straży miejskiej Wyspa Bolko i Park Nadodrzański w Opolu zamknięte. W związku z ogłoszonym wczoraj (31.03) przez premiera ograniczeniem dostępu do parków, bulwarów, skwerów i plaż… » więcej 2020-04-01, godz. 06:17 Pożar domu przy ul. Środkowej w Opolu 9 zastępów straży pożarnej brało udział w akcji gaszenia pożaru domu jednorodzinnego przy ulicy Środkowej w Opolu. Nikt nie został poszkodowany. Mimo kilkugodzinnej… » więcej 2020-04-01, godz. 06:00 Rudniki: adaptacja części szkoły na żłobek ruszyła wcześniej niż zakładano Rozpoczęła się adaptacja części budynku szkoły podstawowej w Rudnikach na potrzeby żłobka. Gmina otrzymała 750 tysięcy złotych promesy w ramach programu Maluch… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »