Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-10, 17:30 Autor: Katarzyna Doros

Nie będzie procesu o smog. Sąd w Strzelcach Opolskich oddalił pierwszy pozew więźnia z ZK 1 przeciwko gminie

Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Zakład Karny nr 1 w Strzelcach Opolskich [fot. Katarzyna Doros]
Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich oddalił pozew więźnia osadzonego w tamtejszym zakładzie karnym, który domagał się od gminy odszkodowania za to, że na spacerniaku oddycha zanieczyszczonym powietrzem. Zdaniem sądu mężczyzna nie poniósł żadnej szkody niematerialnej z winy gminy. Nie naruszono też jego dóbr osobistych.
- Sąd wskazał, że gmina nie jest jednostką decyzyjną w przedmiocie ochrony środowiska - mówi Małgorzata Kornaga, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Strzelcach Opolskich. - To dla nas również ważne orzeczenie, ponieważ samorząd województwa decyduje tutaj o polityce regionu, co do ochrony środowiska. Zdaniem sądu gmina nie ma mocy narzucającej mieszkańcom wymianę przestarzałych źródeł ogrzewania na nowoczesne. Nie możemy tego nakazać, nie możemy zabronić palenia w starych piecach.

Przypomnijmy, sprawa dotyczyła poprzedniego sezonu grzewczego. Osadzeni domagali się od gminy po trzy tysiące złotych odszkodowania i po dwa tysiące złotych zadośćuczynienia na dom dziecka. Zdaniem więźniów zła jakoś powietrza miała szkodzić ich zdrowiu i "ograniczać wolność".

Wyrok jest nieprawomocny. W lutym Sąd Rejonowy w Strzelcach Opolskich ma zająć się pozwem skierowanym przez drugiego więźnia.
Małgorzata Kornaga

Wiadomości z regionu

2020-04-06, godz. 09:30 Strzelce Opolskie: w przytulisku każdy może dostać ciepły posiłek, nie tylko bezdomni Z powodu epidemii osoby, które do tej pory utrzymywały się tylko z prac dorywczych, znalazły się w trudnej sytuacji. Im oraz innym potrzebującym chce pomóc gmina… » więcej 2020-04-06, godz. 08:30 Ozimek chce mieć swój Bank Żywności. Pomoc może ruszyć już w maju W Ozimku ma powstać Bank Żywności. Na razie gmina przygotowuje bazę osób, które byłyby objęte taką formą pomocy. Kluczowe jest kryterium dochodowe. » więcej 2020-04-06, godz. 07:30 Wielkanocne paczki trafią do seniorów z gminy Ujazd. Jest w nich żywność i maseczki Prawie tysiąc osób, mieszkańców gminy Ujazd, którzy ukończyli 65. rok życia, otrzyma przed świętami wielkanocnymi specjalną paczkę, przygotowaną przez samorząd… » więcej 2020-04-05, godz. 20:00 W Nysie wybierają chińskie rozwiązania. Będzie pododdział "gorączkowy" - Przed szpitalem w Nysie strażacy rozpoczęli rozkładanie kolejnego namiotu - informuje dyrektor Norbert Krajczy. W namiocie prowadzony będzie pomiar gorączki… » więcej 2020-04-05, godz. 18:52 Strażacy z trzech powiatów gasili pożar w lesie. Spaliło się około pół hektara Spłonęło poł hektara młodego lasu pomiędzy Radomierowicami a Święcinami. W akcji, która trwała blisko trzy godziny, udział brały jednostki z trzech komend straży… » więcej 2020-04-05, godz. 17:59 Zderzenie pociągu z osobówką w Kluczborku. To cud, że nikt nie ucierpiał Na przejeździe kolejowym w Kluczborku pociąg towarowy wjechał w samochód osobowy. Kierowca z pasażerem zdążyli opuścić pojazd. » więcej 2020-04-05, godz. 17:52 Pacjentka zarażona koronawirusem, strzelecka interna zawiesiła pracę. Personel i pacjenci w kwarantannie Jak ustaliła nasza reporterka 77-letnia pacjentka szpitala w Strzelcach Opolskich jest chora na covid-19. Oddział wewnętrzny został zamknięty, personel trafił… » więcej 2020-04-05, godz. 17:38 Raport dnia: 4 nowe zachorowania w regionie, 1 osoba wyzdrowiała 493 nowe przypadki zakażenia koronawiursem, w tym 4 w naszym regionie. Tak przedstawia się niedzielny bilans (05.04) przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia… » więcej 2020-04-05, godz. 17:26 Nauczyciele ze Strzelec Opolskich produkują przyłbice dla medyków. W ruch poszły maszyny z warsztatów szkolnych Nauczyciele przedmiotów technicznych z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich produkują przyłbice dla pracowników szpitali. W ruch… » więcej 2020-04-05, godz. 17:25 Strażacy i policjanci izolowani. Poszkodowany w wypadku nie jest zarażony koronawirusem [AKTUALIZACJA] Strażacy i policjanci, łącznie 27 osób, które brały udział w akcji ratunkowej po wczorajszym wypadku w powiecie krapkowickim, w miejscowości Ćwiercie, trafili… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »