Radio Opole » Gospodarka
2020-07-29, 13:05 Autor: Piotr Wójtowicz

Radni województwa przyjęli Program Ochrony Powietrza. Na poprawę potrzebny jest co najmniej miliard złotych

Ogrzewamy się [fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego]
Ogrzewamy się [fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego]
Manfred Grabelus [fot. Łukasz Fura]
Manfred Grabelus [fot. Łukasz Fura]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
Antoni Konopka [fot. Paula Hołubowicz]
Sesja sejmiku w czasie pandemii koronawirusa [mat. UMWO]
Sesja sejmiku w czasie pandemii koronawirusa [mat. UMWO]
Miliard 100 milionów złotych - tyle miałaby kosztować wymiana wszystkich "kopciuchów" w województwie opolskim. Takie informacje zawarto w Programie Ochrony Powietrza, który przyjęli radni województwa opolskiego. Dokument wskazuje, jak skutecznie walczyć ze smogiem do 2026 roku. Można w nim przeczytać, że nadal należy inwestować w rozwój sieci ciepłowniczej, gazowej czy pompy ciepła. Przyjęcie wskazówek nie oznacza dodatkowej pomocy.
Manfred Grabelus, dyrektor departamentu ochrony środowiska UMWO i wicemarszałek Antoni Konopka przyznają, że program jest jedynie drogowskazem na trasie do poprawienia jakości powietrza.

- Mamy dwie metody: zakaz używania pieców albo zachęty w postaci dotacji. Dofinansowania mają nadal pochodzić ze strony rządu i samorządów - mówią rozmówcy.

Dokument został przyjęty, ponieważ taki obowiązek na samorządy nakłada rząd. Jeżeli program zostanie zrealizowany, to do 2026 roku na Opolszczyźnie emisja pyłów PM2,5 do powietrza spadnie około 10 procent, a pyłów PM10 o 10 procent.

Autorzy, w programie przytoczyli dane Instytutu Badań Strukturalnych. Okazuje się, że 18,5 procent mieszkańców naszego regionu mieszkających w domach jednorodzinnych dotknięta jest ubóstwem energetycznym, czyli nie stać ich na zakup ekologicznych źródeł ogrzewania. W dokumencie wskazano, że Opolskie należy do regionów, gdzie ten wskaźnik należy do najwyższych w kraju.
Manfred Grabelus, Antoni Konopka

Gospodarka

2020-08-13, godz. 20:15 Prudnik: powiatowy szpital nie ma długów, inwestuje w nowoczesny sprzęt oraz w personel medyczny Blisko 2,5 mln złotych wyda w tym roku prudnicki szpital na zakup sprzętu medycznego i remonty. Placówka ta zatrudnia też wykwalifikowany personel medyczny… » więcej 2020-08-13, godz. 15:11 Komprachcice pozyskały ponad milion złotych dotacji na termomodernizację szkoły i wymianę kopciuchów Dwie umowy na dotacje do zadań redukujących tzw. niską emisję podpisał dziś (13.08) wójt Komprachcic z urzędem marszałkowskim. » więcej 2020-08-13, godz. 11:12 Koronawirus: wniosek o dodatek solidarnościowy możesz złożyć tylko do końca sierpnia Ponad 4200 mieszkańców Opolszczyzny otrzymało dotychczas dodatek solidarnościowy. Na rachunki bankowe tych osób Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał… » więcej 2020-08-12, godz. 12:45 KAS przechwytuje nielegalny tytoń. Na Opolszczyźnie jego wartość wyniosła ponad 250 tysięcy złotych Od początku roku opolscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wykryli ponad 350 kilogramów tytoniu bez polskiej akcyzy. Wartość nielegalnego towaru… » więcej 2020-08-11, godz. 16:00 Nysa także chce budować pumptrack. Rowerowy park rekreacji ma powstać w mieście przed kolejnymi wakacjami Nyscy miłośnicy wyczynowej jazdy na dwóch kółkach doczekają się miejsca, w którym będą mogli doskonalić swoje umiejętności. W przyszłym roku w mieście… » więcej 2020-08-11, godz. 12:09 Sala narad w namysłowskim magistracie przejdzie metamorfozę. Ma to powstrzymać jej degradację oraz zapewnić godną… Namysłowski magistrat chce wyremontować salę narad znajdującą się w budynku urzędu. Miasto szuka wykonawców chętnych do przeprowadzenia prac. » więcej 2020-08-08, godz. 18:00 Remont "Sandacza" przebiega bez opóźnień. Epidemia na razie nie wpływa na tempo robót Epidemia koronawirusa nie spowodowała jak dotąd opóźnień w remoncie ośrodka Sandacz nad Jeziorem Otmuchowskim. To jedno z największych zadań realizowanych… » więcej 2020-08-08, godz. 15:00 Mieszkańcy Opola mogą mieć wpływ na swoje otoczenie. Do połowy września trwa nabór do Inicjatywy Lokalnej Po Budżecie Obywatelskim Opola przyszedł czas na Inicjatywę Lokalną. Mieszkańcy stolicy regionu mogą zgłaszać pomysły, których realizacja nie przekroczy… » więcej 2020-08-07, godz. 15:00 Powiaty chcą zmiany przepisów dotyczących rządowych dotacji do inwestycji Władze powiatu prudnickiego zastanawiają się, czy będą mogły przesunąć 3,2 mln złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inne inwestycje… » więcej 2020-08-07, godz. 06:30 Brzeg szuka pieniędzy na przebudowę rynku. Niewykluczone, że uda się je pozyskać jeszcze przed nową perspektywą… Brzeg nie rezygnuje z planów dalszej rewitalizacji centrum. Po zakończeniu prac remontowych budynku ratusza, magistrat zamierza przystąpić do przebudowy głównego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***