Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-04, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie walczy ze smogiem i... wysyła urzędników na studia. "Trzeba pojąć trochę wiedzy energetycznej"

Podpisanie umowy między UMWO a PO [fot.P.Wójtowicz]
Podpisanie umowy między UMWO a PO [fot.P.Wójtowicz]
Opolskie przeznaczy 10 mln złotych na wykształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza. Plan zakłada, że urząd marszałkowski pozyska bezpośrednio z Brukseli pieniądze, natomiast Politechnika Opolska będzie kształciła urzędników. Taką możliwość stwarza program LIFE. Marszałek Andrzej Buła tłumaczy, że po zdobyciu kwalifikacji pracownicy będą doradzać właścicielom kopciuchów, jak mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza. My pytaliśmy dlaczego 10 mln złotych trafia na studia, zamiast na wymianę pieców?
Marszałek twierdzi, że program LIFE nie jest programem inwestycyjnym, tylko przeznaczonym na zarządzanie, ponadto pomoc przeznaczona na wymianę pieców nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Przeznaczamy już pieniądze na program, który zakłada, że właściciel domu, gmina i urząd marszałkowski przeznaczą na wymianę pieca po 1/3. W pierwszym naborze na 12 mln złotych skonsumowano 8 mln złotych - argumentuje Andrzej Buła.

- Najpierw to koordynatorów musimy wyposażyć w wiedzę - dodaje Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska. Natomiast na pytanie, jaka potrzebna jest wiedza, by wiedzieć, że powietrze jest zanieczyszczone, tłumaczył - to prawda, ale żeby móc dobrze doradzić, to trzeba pojąć trochę wiedzy energetycznej.

Natomiast marszałek uzupełnia: - Jeśli mamy teraz szansę, żeby wziąć 10 mln złotych z Brukseli i nie angażować pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego to, to robimy. Jeśli się to nie uda, to zrobimy to z RPO. To jest konkurencja europejska, a w tym programie konkurujemy z Europą.

Jeśli opolskie otrzyma dofinansowanie, to w październiku tego roku ruszy inwentaryzacja źródeł ciepła, po to, by absolwenci studiów podyplomowych wiedzieli, komu potem doradzać. Studia rozpoczną się w lutym 2021 i potrwają rok, a mogą z nich skorzystać tylko osoby, które wyznaczy wójt, czy burmistrz. Do pomysłu przyłącza się również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który na tzw. wkład własny dał promesę w kwocie 4 milionów złotych.

Dzisiaj w sprawie kształcenia doradców energetycznych podpisano umowę w Politechniką Opolską. Porozumienie zakłada, że z pieniędzy programu LIFE uczelnia będzie kształcić ekspertów. Rektor Marcin Lorenc stwierdził: - Moim zdaniem zmiana świadomości szczególnie w mniejszych miejscowościach jest ważna. Ponieważ tam starsi mieszkańcy często uważają, że niczym innym nie można ogrzewać domów, jak tylko piecem na węgiel, a palenie plastikowych butelek przynosi efekty ekologiczne.

Do tej pory na 71 samorządów z województwa opolskiego do programu chcą przystąpić 42 gminy. W najbliższy czwartek w urzędzie marszałkowskim dojdzie do podpisania umów między marszałkiem a samorządowcami. Według informacji samorządu regionu za przekroczenie pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu w 42 procentach odpowiada ogrzewanie indywidualne.
Andrzej Buła, Manfred Grabelus

Wiadomości z regionu

2020-05-25, godz. 21:15 Koronawirus uszczuplił miejską kasę w Namysłowie. Gmina szuka oszczędności, bez redukcji zatrudnienia Namysłów mocno odczuje finansowo skutki epidemii koronawirusa. Tylko do końca kwietnia, do budżetu gminy wpłynęło o prawie milion 800 tysięcy złotych mniej, niż… » więcej 2020-05-25, godz. 19:15 Opolszczyzna składa hołd zmarłemu 72 lata temu rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu 72 lata temu, strzałem w tył głowy, zamordowany został rotmistrz Witold Pilecki. Był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej, żołnierzem Armii Krajowej oraz więźniem… » więcej 2020-05-25, godz. 19:03 Wyłączone dzwonki, dezynfekcja i zajęcia w mniejszych grupach. Uczniowie klas 1-3 wracają do szkół Najmłodsi uczniowie szkół podstawowych mogą od dziś (25.05) uczestniczyć w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych z elementami dydaktyki. Najpierw jednak każdy musi… » więcej 2020-05-25, godz. 19:00 Raport dnia: 5 nowych przypadków zachorowania na COVID-19 potwierdzono w naszym regionie. Nie ma ofiar śmiertelnych. Jest… Liczba aktualnie zakażonych w naszym województwie wynosi 256 osób. Zmarły 45 osoby. Łącznie od początku pandemii potwierdzono koronawirusa u 599 osób. Ponadto… » więcej 2020-05-25, godz. 18:30 W opolskich urzędach wznowiono bezpośrednią obsługę klientów Mierzenie temperatury ciała, dezynfekcja rąk i wpisanie się na listę - tak teraz wygląda obsługa petentów w większości urzędów na Opolszczyźnie. Bezpośrednią obsługę… » więcej 2020-05-25, godz. 18:00 Zderzenie w Opolu. Jedna osoba została ranna Do zderzenia auta osobowego z busem doszło po godzinie 16, w okolicach kąpieliska Bolko w Opolu. W zdarzeniu uczestniczyły 4 osoby, jedna została ranna. Możliwe… » więcej 2020-05-25, godz. 17:30 Wprowadzili na rynek 72 kilogramy narkotyków. Nowe ustalenia prudnickiej prokuratury ws. zorganizowanej grupy przestęp… Są nowe ustalenia w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, która handlowała narkotykami w Prudniku oraz okolicach. Podejrzany o kierowanie tą… » więcej 2020-05-25, godz. 17:00 ŚDS w Ganie znów przyjmuje niepełnosprawnych na zajęcia terapeutyczne. Zmiany w regulaminie Środowiskowy Dom Samopomocy w Ganie (gmina Praszka) wznowił dziś (25.05) działalność, zgodnie z epidemicznymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. » więcej 2020-05-25, godz. 16:15 60 procent firm zrzeszonych w Izbie Rzemieślniczej poddało się koronawirusowi - Około 60 procent członków Izby Rzemieślniczej w Opolu zawiesiła działalność - mówi Tadeusz Staruch, prezes zarządu izby, który podkreśla, że sytuacja wywołana… » więcej 2020-05-25, godz. 15:45 Stracił panowanie nad autem i wylądował w rowie Do zdarzenia drogowego z udziałem auta osobowego doszło po godzinie 14.00 w Opolu, przy ul. Wrocławskiej. Ze wstępnych ustaleń służb wynika, że kierujący osobowym… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »