Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-02-04, 18:15 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie walczy ze smogiem i... wysyła urzędników na studia. "Trzeba pojąć trochę wiedzy energetycznej"

Podpisanie umowy między UMWO a PO [fot.P.Wójtowicz]
Podpisanie umowy między UMWO a PO [fot.P.Wójtowicz]
Opolskie przeznaczy 10 mln złotych na wykształcenie ekspertów do spraw jakości powietrza. Plan zakłada, że urząd marszałkowski pozyska bezpośrednio z Brukseli pieniądze, natomiast Politechnika Opolska będzie kształciła urzędników. Taką możliwość stwarza program LIFE. Marszałek Andrzej Buła tłumaczy, że po zdobyciu kwalifikacji pracownicy będą doradzać właścicielom kopciuchów, jak mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza. My pytaliśmy dlaczego 10 mln złotych trafia na studia, zamiast na wymianę pieców?
Marszałek twierdzi, że program LIFE nie jest programem inwestycyjnym, tylko przeznaczonym na zarządzanie, ponadto pomoc przeznaczona na wymianę pieców nie cieszy się dużym zainteresowaniem.

- Przeznaczamy już pieniądze na program, który zakłada, że właściciel domu, gmina i urząd marszałkowski przeznaczą na wymianę pieca po 1/3. W pierwszym naborze na 12 mln złotych skonsumowano 8 mln złotych - argumentuje Andrzej Buła.

- Najpierw to koordynatorów musimy wyposażyć w wiedzę - dodaje Manfred Grabelus, dyrektor Departamentu Ochrony Środowiska. Natomiast na pytanie, jaka potrzebna jest wiedza, by wiedzieć, że powietrze jest zanieczyszczone, tłumaczył - to prawda, ale żeby móc dobrze doradzić, to trzeba pojąć trochę wiedzy energetycznej.

Natomiast marszałek uzupełnia: - Jeśli mamy teraz szansę, żeby wziąć 10 mln złotych z Brukseli i nie angażować pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego to, to robimy. Jeśli się to nie uda, to zrobimy to z RPO. To jest konkurencja europejska, a w tym programie konkurujemy z Europą.

Jeśli opolskie otrzyma dofinansowanie, to w październiku tego roku ruszy inwentaryzacja źródeł ciepła, po to, by absolwenci studiów podyplomowych wiedzieli, komu potem doradzać. Studia rozpoczną się w lutym 2021 i potrwają rok, a mogą z nich skorzystać tylko osoby, które wyznaczy wójt, czy burmistrz. Do pomysłu przyłącza się również Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, który na tzw. wkład własny dał promesę w kwocie 4 milionów złotych.

Dzisiaj w sprawie kształcenia doradców energetycznych podpisano umowę w Politechniką Opolską. Porozumienie zakłada, że z pieniędzy programu LIFE uczelnia będzie kształcić ekspertów. Rektor Marcin Lorenc stwierdził: - Moim zdaniem zmiana świadomości szczególnie w mniejszych miejscowościach jest ważna. Ponieważ tam starsi mieszkańcy często uważają, że niczym innym nie można ogrzewać domów, jak tylko piecem na węgiel, a palenie plastikowych butelek przynosi efekty ekologiczne.

Do tej pory na 71 samorządów z województwa opolskiego do programu chcą przystąpić 42 gminy. W najbliższy czwartek w urzędzie marszałkowskim dojdzie do podpisania umów między marszałkiem a samorządowcami. Według informacji samorządu regionu za przekroczenie pyłów zawieszonych i benzo(a)pirenu w 42 procentach odpowiada ogrzewanie indywidualne.
Andrzej Buła, Manfred Grabelus

Wiadomości z regionu

2020-10-25, godz. 20:15 RAPORT DNIA: 11 742 zachorowania w Polsce, w tym 381 w regionie. Na Opolszczyźnie zmarło kolejnych 10 osób, a w kraju… 381 przypadków koronawirusa potwierdzono w ciągu ostatniej doby na Opolszczyźnie. W regionie zmarło też 10 osób, a 84 wyzdrowiały. » więcej 2020-10-25, godz. 18:30 Przed nami kolejna mglista noc i poranek. Ostrzeżenie dla powiatów nyskiego i brzeskiego IMGW ostrzega przed mgłą i zamgleniami w woj. opolskim w nocy i jutro rano (26.10). Widzialność zostanie ograniczona do 200 metrów. Ostrożność powinni… » więcej 2020-10-25, godz. 18:00 Dobiegają końca prace przy modernizacji remiz strażackich w Lewinie Brzeskim i Skorogoszczy. W planach rozbudowa ko… Strażacy ochotnicy z Lewina Brzeskiego i Skorogoszczy wkrótce będą pełnić służbę w odnowionych remizach. Choć prace remontowe obu budynków mają na… » więcej 2020-10-25, godz. 17:45 Nie będzie uroczystego podsumowania konkursu im. Jana Całki. Wyniki poznamy drogą internetową W związku sytuacją epidemiczną w kraju i rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19, nie będzie uroczystego rozstrzygnięcia czwartej edycji konkursu im. Jana… » więcej 2020-10-25, godz. 17:30 Tunel z czasów II wojny światowej odkryty przy brzeskim dworcu nie zostanie udostępniony do zwiedzania Podziemny tunel odkryty w okolicy dworca kolejowego w Brzegu nie zostanie udostępniony do zwiedzania. Miasto na razie nie planuje, by konstrukcja mająca chronić… » więcej 2020-10-25, godz. 16:15 Sport, rekreacja i wypoczynek. Tego chcą mieszkańcy gminy Praszka w budżecie obywatelskim na 2021 rok Wszystkie 5 zadań zgłoszonych do budzetu obywatelskiego gminy Praszka 2021 zakwalifikowano do głosowania. 2 tematy dotyczą samego miasta, a 3 sołectw. » więcej 2020-10-25, godz. 15:15 Sześć ofert wpłynęło do przetargu na rewitalizację rynku w Ujeździe. "Wszystkie mieszczą się w kosztorysie" Rewitalizacja rynku w Ujeździe coraz bliżej. Do przetargu, ogłoszonego przez urząd gminy, stanęło sześć firm. Wszystkie oferty mieszczą się w ustalonym… » więcej 2020-10-25, godz. 15:04 Wypadek na szlaku turystycznym w Górach Opawskich Urazu nogi doznała turystka na szlaku turystycznym w okolicach Głuchołaz. Do zdarzenia doszło przed godziną 14:00. » więcej 2020-10-25, godz. 14:00 Koronawirus: od poniedziałku zmiany w oświacie. Starsze klasy szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną Od soboty (24.10) cała Polska jest w czerwonej strefie epidemicznej, obowiązują ograniczenia w poruszaniu się seniorów, zamknięte są kawiarnie, bary i restauracje… » więcej 2020-10-25, godz. 13:45 Mieszkańcy Niezdrowic chcą pomóc w odbudowie zniszczonego gospodarstwa. Potrzeba 100 tysięcy złotych Mieszkańcy Niezdrowic chcą pomóc w odbudowie zniszczonego gospodarstwa, które poważnie ucierpiało wskutek pożaru 30 września. Ogień wówczas strawił… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***