Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-08, 11:12 Autor: Marzena Śmierciak

Monitoring jakości powietrza w Opolu rozszerzony. Są nowe czujniki pomiarowe

Komin[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Komin[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Małgorzata Rabiega [fot. Paula Hołubowicz]
Małgorzata Rabiega [fot. Paula Hołubowicz]
- Sprawdzenie tego, jak rozprzestrzenia się emisja zanieczyszczeń, szczególnie z pieców domowych wymagało rozszerzenia monitoringu - oceniła w rozmowie "W cztery oczy" Małgorzata Rabiega, naczelnik wydziału środowiska i rolnictwa w opolskim ratuszu. Po Nowym Roku, przypomnijmy, w Opolu pojawiło się 15 nowych urządzeń pomiarowych badających jakość powietrza. W całym mieście jest ich w sumie 40.
- Postanowiliśmy szczególnie wprowadzić czujniki tam, gdzie jest zwarta zabudowa mieszkaniowa, gdzie jednak są przekroczenia dopuszczalnych norm i dlatego zdecydowaliśmy się na poszerzenie sieci - tłumaczyła na naszej antenie Małgorzata Rabiega. Umowę z dostawcą detektorów podpisano na dwa lata.

Miejski monitoring powietrza ma charakter wspomagający i służy do określenia poziomu tzw. niskiej emisji.

- Widzimy, w której dzielnicy na przykład następuje spalanie paliw, czy są gorsze uwarunkowania atmosferyczne i chcemy przeanalizować przestrzenne rozmieszczenie zanieczyszczeń w danym rejonie. Dlatego też mamy od tego roku zarówno stronę internetową, jak i aplikację "Powietrze w Opolu" - wyjaśniała naczelnik.

W programie "Czyste Powietrze - oddech dla Opola" z kolei nie będzie już od tego roku dofinansowań do instalacji grzewczych opartych na węglu, nawet tych spełniających tzw. klasę V - dodał gość Radia Opole. - Chcemy, żeby te pieniądze były wykorzystywane efektywnie i więcej osób uzyskało dotacje na ogrzewanie gazowe, na podłączenie do sieci miejskiej, na ogrzewanie elektryczne, olejowe, dopuszczamy też kotły na drewno, na pelet spełniający wymogi eko-projektu - wyjaśniała Małgorzata Rabiega.

Regularne kontrole domowych palenisk prowadzi też opolska straż miasta, tak by ograniczać proceder spalania niedozwolonych substancji, czy palenia węglem niespełniającym norm jakościowych.
Małgorzata Rabiega
Małgorzata Rabiega
Małgorzata Rabiega

Wiadomości z regionu

2020-03-30, godz. 15:30 Triduum bez udziału wiernych. Nie będzie także święcenia pokarmów. To treść nowego dekretu biskupa opolskiego Liturgie Wielkiego Czwartku, Piątku i Wigilii Paschalnej w diecezji opolskiej odbędą się bez udziału wiernych. Dekret w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia wydał… » więcej 2020-03-30, godz. 15:28 Gminy pytają o wybory. Posłowie partii rządzącej odpowiadają: Warto poczekać i nie spekulować Opolskie gminy piszą do PKW. 'Nie jesteśmy w stanie odpowiednio przygotować się do wyborów prezydenckich'. » więcej 2020-03-30, godz. 14:56 8 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w regionie. Chorzy są w dobrym stanie, nie wymagają hospitalizacji Mamy 79 nowych przypadków zakażenia, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych - poinformowało po godzinie 14.50 na Twiterze ministerstwo zdrowia… » więcej 2020-03-30, godz. 14:35 Od piątku szpital w Kędzierzynie-Koźlu będzie miał dwa OIOM-y. Nowy oddział zajął dawne pomieszczenia administracji i diagnostyki… W piątek (3.04) otwarty zostanie nowy oddział intensywnej opieki medycznej w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu. Inwestycja została zrealizowana w ekspresowym… » więcej 2020-03-30, godz. 14:00 Mieszkaniec Głogówka złamał rygory kwarantanny, bo zabrakło mu papierosów Do trzech lat więzienia grozi mieszkańcowi Głogówka, który złamał zasady domowej kwarantanny. W związku z pandemią koronawirusa kara za takie naruszenie prawa… » więcej 2020-03-30, godz. 13:41 Strażacy ze Skoroszyc rozdają mieszkańcom bezpłatne maseczki ochronne. "Lepiej zabezpieczać, niż leczyć" Na terenie gminy Skoroszyce rozdawane są bezpłatne wielorazowe maseczki mające chronić przed zakażeniem koronawrusem. Władze gminy chcą, by trafiły one do każdego… » więcej 2020-03-30, godz. 13:38 Dodatkowe pieniądze dla szpitali w Nysie i Głuchołazach. Będzie można kupić tomograf i przebudować pulmonologię Ponad 2,6 miliona złotych na walkę z koronawirusem trafi do szpitali w powiecie nyskim. To dodatkowe środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa O… » więcej 2020-03-30, godz. 13:00 Czy w Kędzierzynie-Koźlu odtworzą oddziały szpitalne? Jest szansa na to, że w Kędzierzynie-Koźlu przy ul. Judyma powstaną nowe oddziały szpitalne. Obecnie działają tam: dermatologia, geriatria i pulmonologia oraz… » więcej 2020-03-30, godz. 11:45 Biuro paszportowe w Opolu zmienia godziny pracy Oddział paszportów w Opolu obsługuje klientów od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.45 do 13.00. Z uwagi na konieczność pobierania skanów odcisków palców… » więcej 2020-03-30, godz. 11:13 ZUS wypłaci w kwietniu trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku Opolski ZUS w kwietniu wypłaci „trzynastą emeryturę', czyli dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów. Trzynasta emerytura trafi do ponad… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »