Radio Opole » Wiadomości z regionu
2020-01-18, 16:30 Autor: Monika Matuszkiewicz

Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej

Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Nadajnik sieci komórkowej na wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa "Przyszłość" w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu. Mieszkańcy bloku uważają, że emitowane przez antenę fale elektromagnetyczne są przyczyną masowych zachorowań. Sprawą zajął się także Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu.
- W 2015 roku wydaliśmy decyzję o nakazie rozbiórki nadajnika, ale władze spółki sieci komórkowej złożyły skargę do sądu, w którym sprawa toczy się do dziś - mówi Agnieszka Kręciproch, Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Opolu. - My oceniamy sprawę z punktu widzenia, czy spełnia warunki między innymi zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o rozbiórce została wydana z uwagi na to, że inwestor nie posiadał w ocenie tutejszego organu pozwolenia na budowę inwestycji, która takiego zezwolenia wymagała.

- W trakcie postępowań administracyjnych dostaliśmy wiadomość, że spółka nie dopełniła obowiązków wynikających z przepisów prawa - dodaje Franciszek Dezor, prezes zarządu Opolskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Przyszłość". - Umowa gwarantuje nam taki zapis, że jeżeli do takich naruszeń by doszło, to mamy prawo wypowiedzenia jej. Tak też spółdzielnia zrobiła. Spółka stoi na stanowisku, że to wypowiedzenie było nieskuteczne, w związku z tym, skierowaliśmy sprawę do sądu.

Sławomir Pluta z Politechniki Opolskiej zaleca wykonanie specjalistycznych pomiarów, które potwierdzą mieszkańcom, czy normy gęstości promieniowania zostały przekroczone.

1 stycznia rząd przyjął ustawę w sprawie wprowadzenia sieci 5G. Oznacza to, że nastąpi prawie 100 krotne zwiększenie norm poziomu pól elektromagnetycznych. Ma to na celu rozbudowę nowoczesnej infrastruktury dla mobilnego internetu. W Opolu 25 stycznia planowany jest protest przeciwko wprowadzeniu sieci 5G.
Agnieszka Kręciproch
Franciszek Dezor
Nadajnik w Opolu

Wiadomości z regionu

2020-03-29, godz. 14:00 IMGW ostrzega przed przymrozkami oraz oblodzeniem dróg i chodników Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego wydały ostrzeżenie pierwszego stopnia… » więcej 2020-03-29, godz. 13:00 Zmieni się przebieg DK 45 w Opolu. Obwodnica Piastowska będzie drogą krajową Obwodnica Piastowska w Opolu ma wejść do kategorii dróg krajowych. Kilkukilometrowa trasa, która łączy obwodnicę Północną z ulicą Niemodlińską, jest aktualnie… » więcej 2020-03-29, godz. 12:45 DPS w gminie Pawłowiczki odizolowany od świata. U 12 osób potwierdzono koronawirusa 12 potwierdzonych dziś (29.03) przypadków zakażeń koronawirusem na Opolszczyźnie dotyczy pensjonariuszek i personelu prywatnego ośrodka opieki nad seniorami w… » więcej 2020-03-29, godz. 11:50 Zderzenie busa z osobówką na opolskim odcinku autostrady A4. Droga jest przejezdna Jedna osoba została poszkodowana po zderzeniu busa z samochodem osobowym na opolskim odcinku autostrady A4. Do zdarzenia doszło po godzinie 10.00 na 216 km, na… » więcej 2020-03-29, godz. 11:00 Komunikaty "Zostań w domu" będą emitowane także z wieży ratuszowej w Opolu Od dziś (29.03) syreny wieży ratuszowej będą codziennie nagłaśniać komunikat o pozostawaniu w domu w związku z pandemią koronawirusa. Komunikat dotychczas można… » więcej 2020-03-29, godz. 10:30 Młodzież z Namysłowa lekceważy zagrożenie koronawirusem, dlatego miasto zamknęło wyspę Od piątku (27.03) obowiązuje zakaz wstępu na wyspę w Namysłowie. Magistrat podjął taką decyzję po konsultacjach z policją, aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania… » więcej 2020-03-29, godz. 10:00 Wierni zostają w domu. Transmisje dają możliwość uczestnictwa w niedzielnej mszy W całym kraju Msze Święte w kościołach odbywają się bez udziału wiernych. W uroczystości oprócz kapłana i obsługi może wziąć udział maksymalnie 5 osób. W udziale… » więcej 2020-03-29, godz. 09:34 12 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To mieszkanki powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego [AKTUALIZACJA] Kolejne, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem na Opolszczyźnie. COVID-19 stwierdzono u 12 osób regionie. Jak informuje wojewoda opolski zakażonymi są… » więcej 2020-03-29, godz. 09:15 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu czeka na dawców krwi Krwi nie brakuje, stan jest optymalny, ale trzeba utrzymać ciągłość pobierania krwi od dawców, bo nie wiadomo, czy w najbliższym czasie nie zwiększy się zapotrzebowanie… » więcej 2020-03-29, godz. 08:00 Ekipy remontowe zamkną most im. Ireny Sendlerowej na wyspie Bolko Od wtorku 31.03 do czwartku 02.04 nie przejdziemy mostem im. Ireny Sendlerowej w Opolu. W związku z remontem tzw. zielonego mostu, który prowadzi do opolskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »