Radio Opole » Gospodarka
2020-01-29, 20:00 Autor: Mariusz Chałupnik

Interwencja: zawiłe drogi do dotacji na nowe piece. Przedsiębiorcy mają utrudnione zadanie

Smog [fot. pixabay]
Smog [fot. pixabay]
Możliwości skorzystania z dotacji na wymianę źródeł ogrzewania nie wszędzie są takie same. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorców, o czym przekonał się pan Jan z gminy Tarnów Opolski.
W tym roku nasz słuchacz planuje wymianę starego "kopciucha" na instalację gazową. W gminie na tę inwestycję dostanie dotację. Natomiast na pieniądze ze Starostwa Powiatowego w Opolu już liczyć nie może.

- Wszystko przez to, że mam zarejestrowaną działalność w miejscu zamieszkania, choć w domu nie pracuję - informuje słuchacz. - Pani z urzędu poinformowała mnie, że jeżeli prowadzę działalność gospodarczą, bądź na adres, gdzie ma być kocioł zamontowany, to prowadzona jest działalność, to niestety nie dostanę dotacji. Czuję się w tym momencie wykluczony i bezradny.

Wszystko przez to, że każda jednostka organizacyjna przyznająca dofinansowania sama określa ich regulamin. A ten zazwyczaj dostosowany jest do możliwości finansowych.

- W poprzednim roku pula na wymianę pieców wyniosła 90 tysięcy złotych i dlatego trzeba było określić, kto ma w naszym programie pierwszeństwo - mówi Monika Kluf, rzecznik Starostwa Powiatowego w Opolu. - Ponieważ my dysponujemy pieniędzmi, które nie wystarczają na sprostanie zainteresowaniu mieszkańców, to w związku z tym położyliśmy nacisk na to, aby te dotacje trafiły do osób najbardziej potrzebujących, do osób fizycznych.

Gdyby pan Jan był mieszkańcem powiatu głubczyckiego, to dofinansowanie najpewniej by otrzymał. Starostwo w Głubczycach w ubiegłym roku na wymianę pieców przeznaczyło ponad 200 tysięcy złotych, czyli dwukrotnie więcej niż opolskie.

- Przedsiębiorca musiałby jedynie wypełnić odpowiedni wniosek - zaznacza Ewa Sowińska, kierownik wydziału ochrony środowiska w Starostwie Powiatowym w Głubczycach. - Czyli, jeżeli wnioskodawca potwierdzi nam, że nie prowadzi działalności gospodarczej na swojej nieruchomości, w całości bądź jej części, to takiej dotacji możemy udzielić.

Przedsiębiorcy o takie dotacje mogą również ubiegać się z rządowego programu "Czyste Powietrze" nawet, gdy prowadzą działalność w miejscu zamieszkania. W tym wypadku muszą wykazać jednak, że do prowadzonych prac nie wykorzystują więcej niż 30 proc. powierzchni nieruchomości.

Dodajmy, że na terenie województwa opolskiego, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, działalność gospodarczą pod adresem zamieszkania ma zarejestrowane ponad 73 tysiące przedsiębiorców.
Jan z Tarnowa Opolskiego
Monika Kluf
Ewa Sowińska

Gospodarka

2020-03-30, godz. 08:35 Monosol szybciej niż planował zaczął budowę nowej fabryki 300 milionów złotych ma kosztować budowa zakładu produkującego folie biodegradowalne, która właśnie ruszyła w strefie gospodarczej gminy Ujazd. Amerykańska firma… » więcej 2020-03-29, godz. 17:00 Targowisko w Namysłowie wznawia działalność. "Bezpieczniej kupować na świeżym powietrzu, niż w zamkniętych sklepach" Od jutra (30.03) będzie można ponownie robić zakupy na targowisku w Namysłowie. Miasto zdecydowało o oddaniu do dyspozycji sprzedawców 10 stanowisk ustawionych… » więcej 2020-03-29, godz. 12:30 Opolscy przedsiębiorcy złożyli już pierwsze wnioski do ZUS o odroczenie składek Przedsiębiorcy i samozatrudnieni z całej Polski złożyli już ponad 18,4 tysięcy wniosków w sprawie odroczenia terminu płatności składek w związku z pandemią koronawirusa… » więcej 2020-03-29, godz. 09:45 ZUS priorytetowo potraktuje wnioski przedsiębiorców o przyznanie ulg w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej Przedsiębiorcy, którzy w związku z pandemią koronawirusa ponieśli straty, mogą już korzystać z rządowych rozwiązań proponowanych w ramach tzw. tarczy antykryzysowej… » więcej 2020-03-28, godz. 15:00 OCRG oferuje kolejne dotacje dla opolskich przedsiębiorców Firmy z pogranicza polsko - czeskiego stawiające na innowacje i planujące budowę domów seniora mogą sięgać po unijne dotacje. Od 11 do 18 maja Opolskie Centrum… » więcej 2020-03-28, godz. 10:00 Pomoc dla przedsiębiorców z Kędzierzyna-Koźla Pandemia koronawirusa poważnie zagroziła nie tylko naszemu zdrowiu, życiu społecznemu, ale również gospodarce. Wpływ wirusa na rynek widać nie tylko na światowych… » więcej 2020-03-27, godz. 20:00 Również mieszkańcy przygranicznych powiatów tracą pracę w Czechach Wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny dla dojeżdżających do pracy w Czechach oznacza dla nich utratę zatrudnienia. Związane z tym restrykcje to problem dla przedsiębiorstw… » więcej 2020-03-27, godz. 15:00 Rynek w Ujeździe nie będzie remontowany w tym roku. Pieniądze są potrzebne na wsparcie mieszkańców Całkowita przebudowa rynku w Ujeździe miała się rozpocząć w tym roku. Władze gminy uznały, że inwestycja poczeka. Powód? Nie wiadomo jak pandemia wpłynie na finanse… » więcej 2020-03-27, godz. 10:00 W związku z pandemią Tułowice odstępują od kar za opóźnienia w opłatach Tułowice nie będą karać za opóźnienia w płatnościach podatków, opłat komunalnych oraz opłat za gospodarowanie odpadami. Taką decyzję podjął burmistrz Andrzej … » więcej 2020-03-27, godz. 09:30 Zła sytuacja w rolnictwie. Przez koronawirusa są duże problemy na rynku wieprzowiny, wołowiny oraz mleka - Nasz pomysł to Rolnicza Mapa Drogowa, czyli wykaz 29 postulatów - powiedział w rozmowie 'W cztery oczy' Tomasz Ognisty, przewodniczący Opolskiej Rady Wojewódzkiej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »