Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-17, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Stan powietrza w naszym regionie znacznie się pogarsza". Opolski Alarm Smogowy proponuje rozwiązanie problemu

Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Adam Bukała i Mirosław Patrzyński. W tle spalarnia odpadów medycznych w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Adam Bukała i Mirosław Patrzyński. W tle spalarnia odpadów medycznych w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Opolski Alarm Smogowy informuje, że w Opolu było 45 dni z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu dla pyłu PM10. We Wrocławiu takich dni było tylko 22. Dzisiaj (17.12) przedstawiciele Alarmu odnieśli się do zawartości benzopirenu w powietrzu w Opolu i Nysie, który jest czynnikiem rakotwórczym.
- Stężenie benzopirenu w Opolu wygląda bardzo źle. Normę roczną przekraczamy już po półtora miesiąca. Zrobiliśmy porównanie, jak to wygląda w innych miastach - mówi Janusz Piotrowski z Opolskiego Alarmu Smogowego. - We wrześniu w Opolu odnotowano 1,07 nanograma benzopirenu stężenia średnio miesięcznego. W Nysie 0,8, a w Legnicy 0,4. We Wrocławiu 0,34, to jest trzykrotnie mniej niż w Opolu. W Krakowie było wtedy 0,69.

Według Opolskiego Alarmu Smogowego do zanieczyszczenia powietrza przyczynia się między innymi pokaz fajerwerków i spalarnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Wczoraj (16.12) komitet społeczny mieszkańców Opola złożył petycję na ręce marszałka województwa z prośbą o całkowite zamknięcie spalarni, ponieważ według nich jest ona trucicielem technologicznym. Pod petycją podpisało się ponad 300 osób.

- Jedyną metodą, żeby ona przestała istnieć to jest całkowite i formalne zamknięcie tej spalarni. Zezłomowanie tych urządzeń, o ile ktoś będzie chciał przyjąć taki zniszczony sprzęt. Mieszkańcy wtedy poczują się bezpiecznie - mówi Adam Bukała, przedstawiciel Opolskiego Alarmu Smogowego.

Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy USK w Opolu odpowiada, że od grudnia 2018 roku spalarnia jest nieczynna i nie zostanie ponownie uruchomiona. Wszelkie odpady ze szpitala odbiera firma zewnętrzna.
Janusz Piotrowski
Adam Bukała

Wiadomości z regionu

2020-08-12, godz. 07:00 Opole sądzi się z przedsiębiorcą o usunięcie drewnianego ogródka na ulicy Koraszewskiego Restauracja 'Złota Nić' w Opolu nie funkcjonuje od dwóch lat, ale jej drewniany ogródek nadal zajmuje chodnik i część ulicy Koraszewskiego. W ratuszy słyszymy… » więcej 2020-08-12, godz. 06:45 Niebezpieczne odpady składowane w Skarbimierzu opuszczą poradzieckie lotnisko. Ich właściciel zobowiązał się do… Odpady odnalezione w Skarbimierzu mają wkrótce zniknąć z terenu poradzieckiego lotniska. Na takie działanie zobowiązały się władze firmy, do której należą… » więcej 2020-08-11, godz. 21:30 Nie wszystkie powiaty wywiążą się na czas z ustawowego obowiązku dotyczącego domów dziecka Do końca tego roku powiaty mają czas, aby dostosować do przepisów liczbę podopiecznych w domach dziecka. Wówczas mija okres przejściowy. Od stycznia 2012… » więcej 2020-08-11, godz. 21:15 Raport dnia: 20 zakażeń w regionie, chore jest m.in. 2-miesięczne dziecko. Koronawirusa potwierdzono u pracownika ratusza… 20 nowych zakażeń koronawirusem i 11 przypadków ozdrowień potwierdzono dziś (11.08) na Opolszczyźnie. W regionie patogen z Chin wykryto dotąd u 1343 mieszkańców… » więcej 2020-08-11, godz. 19:23 Pielęgniarka z DPS w Strzelcach Opolskich zakażona koronawirusem. Część pracowników kwarantannę odbywa w placówce… COVID-19 potwierdzono u jednej z pielęgniarek Domu Pomocy Społecznej w Strzelcach Opolskich. Kobieta przechodziła badania przesiewowe w szpitalu w Toszku, gdzie… » więcej 2020-08-11, godz. 18:15 Pracownik ochrony opolskiego ratusza zakażony koronawirusem. "Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem" Jeden z pracowników firmy ochroniarskiej w opolskim ratuszu - zakażony koronawirusem. Badania na obecność COVID-19 zlecono już wszystkim osobom, które mogły… » więcej 2020-08-11, godz. 17:53 Blisko 27% opolskich maturzystów nie zdało egzaminu dojrzałości Nieco ponad 73% opolskich maturzystów zdało egzamin dojrzałości. To wynik zbliżony do średniej krajowej (74%), ale niższy o około 7 punktów procentowych… » więcej 2020-08-11, godz. 15:21 Kolejny kierowca na podwójnym gazie wpadł w ręce policji. Tym razem zahaczył ciężarówką o słup i stanął w poprzek… Kompletnie pijanego kierowcę ciężarówki zatrzymali wczoraj (10.08) wieczorem kędzierzyńsko-kozielscy policjanci. » więcej 2020-08-11, godz. 14:07 Śmigłowiec LPR lądował na osiedlu Dambonia w Opolu. Brakowało karetek Śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przyleciał po młodego mężczyznę, który zasłabł w pasażu handlowym na osiedlu Dambonia w Opolu. W tym czasie… » więcej 2020-08-11, godz. 12:51 Koronawirus na oddziale pediatrycznym kluczborskiego szpitala. Przyjęcia i wypisy wstrzymane do 19 sierpnia Przypadki koronawirusa potwierdzono na oddziale pediatrycznym Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***