Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-12-17, 16:00 Autor: Monika Matuszkiewicz

"Stan powietrza w naszym regionie znacznie się pogarsza". Opolski Alarm Smogowy proponuje rozwiązanie problemu

Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Opolski Alarm Smogowy [fot. M. Matuszkiewicz]
Adam Bukała i Mirosław Patrzyński. W tle spalarnia odpadów medycznych w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Adam Bukała i Mirosław Patrzyński. W tle spalarnia odpadów medycznych w Opolu [fot. Joanna Matlak]
Opolski Alarm Smogowy informuje, że w Opolu było 45 dni z przekroczeniem dopuszczalnego poziomu dla pyłu PM10. We Wrocławiu takich dni było tylko 22. Dzisiaj (17.12) przedstawiciele Alarmu odnieśli się do zawartości benzopirenu w powietrzu w Opolu i Nysie, który jest czynnikiem rakotwórczym.
- Stężenie benzopirenu w Opolu wygląda bardzo źle. Normę roczną przekraczamy już po półtora miesiąca. Zrobiliśmy porównanie, jak to wygląda w innych miastach - mówi Janusz Piotrowski z Opolskiego Alarmu Smogowego. - We wrześniu w Opolu odnotowano 1,07 nanograma benzopirenu stężenia średnio miesięcznego. W Nysie 0,8, a w Legnicy 0,4. We Wrocławiu 0,34, to jest trzykrotnie mniej niż w Opolu. W Krakowie było wtedy 0,69.

Według Opolskiego Alarmu Smogowego do zanieczyszczenia powietrza przyczynia się między innymi pokaz fajerwerków i spalarnia w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym.

Wczoraj (16.12) komitet społeczny mieszkańców Opola złożył petycję na ręce marszałka województwa z prośbą o całkowite zamknięcie spalarni, ponieważ według nich jest ona trucicielem technologicznym. Pod petycją podpisało się ponad 300 osób.

- Jedyną metodą, żeby ona przestała istnieć to jest całkowite i formalne zamknięcie tej spalarni. Zezłomowanie tych urządzeń, o ile ktoś będzie chciał przyjąć taki zniszczony sprzęt. Mieszkańcy wtedy poczują się bezpiecznie - mówi Adam Bukała, przedstawiciel Opolskiego Alarmu Smogowego.

Małgorzata Lis-Skupińska, rzecznik prasowy USK w Opolu odpowiada, że od grudnia 2018 roku spalarnia jest nieczynna i nie zostanie ponownie uruchomiona. Wszelkie odpady ze szpitala odbiera firma zewnętrzna.
Janusz Piotrowski
Adam Bukała

Wiadomości z regionu

2020-02-18, godz. 21:30 Opole się powiększyło, ale część majątku wciąż należy do Dobrzenia Wielkiego. Problem ma być rozwiązany do końca roku Czarnowąsy, Borki, Brzezie i Świerkle - mimo, że te miejscowości od 3 lat należą do Opola to nadal dzierżawią majątek gminy Dobrzeń Wielki. Samorządy nie mogą… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żołnierze rezerwy zostaną ponownie skoszarowani. WKU wzywa na dwutygodniowe ćwiczenia Wojskowa Komenda Uzupełnień w Opolu wzywa żołnierzy rezerwy na obowiązkowe ćwiczenia i wysyła listy z powołaniem. Te odbędą się w marcu i w kwietniu. Dla rezerwistów… » więcej 2020-02-18, godz. 20:00 Żłobek w Zawadzkiem przyjmie jeszcze więcej dzieci Dwa lata temu do użytku oddano nowy żłobek w Zawadzkiem, teraz placówka rozrasta się o kolejne miejsca dla maluszków. Jest to możliwe dzięki dofinansowaniu z rządowego… » więcej 2020-02-18, godz. 19:00 Opole: w jednym z liceów pojawią się "Koszyczki ratunkowe" Koszyczki z podstawowymi środkami higieny intymnej dla dziewczyn znajdą się w każdej toalecie w Publicznym Liceum Ogólnokształcącym numer 5 w Opolu. Nauczycielka… » więcej 2020-02-18, godz. 17:15 Szkoła specjalna będzie miała profesjonalną siłownię Niepełnosprawni uczniowie Zespół Szkół Specjalnych w Kędzierzynie-Koźlu będą mieli w pełni profesjonalną siłownię plenerową. To pierwszy etap. Drugim będzie budowa… » więcej 2020-02-18, godz. 17:00 "To jedna z tych postaci w dziennikarskim świecie, która pozostawi po sobie duży ślad". Pożegnanie Marka Świercza Rodzina, przyjaciele, brać dziennikarska, politycy i samorządowcy żegnali dziś (18.02) na cmentarzu w Nowej Schodni redaktora Radia Opole Marka Świercza. W ostatniej… » więcej 2020-02-18, godz. 16:00 Aplikacja o powiecie namysłowskim uznana za najlepszą w kraju. "To bardzo prestiżowa nagroda" Mobilny przewodnik po powiecie namysłowskim uznany za najlepszą tego typu aplikację na smartfony. Rozwiązanie otrzymało Różę Regionów podczas targów turystycznych… » więcej 2020-02-18, godz. 15:45 Policjanci z Głubczyc uratowali 6 osób z pożaru Głubczyccy funkcjonariusze policji z narażeniem własnego życia uratowali 6 osób. Weszli do płonącego budynku i dzięki natychmiastowej reakcji zapobiegli tragedii… » więcej 2020-02-18, godz. 15:00 Szymon Hołownia otworzył biuro w Opolu Szymon Hołownia - kandydat na Prezydenta RP otworzył dzisiaj (18.02) swoje biuro w Opolu. Jak zapowiada, ma to być miejsce, gdzie na chwilę mieszkańcy będą mogli… » więcej 2020-02-18, godz. 12:48 Pijany kierowca jechał bez kasku na skuterze. Pojazd nie miał badań ani ubezpieczenia Pijany kierowca skutera wpadł w ręce policjantów, bo jechał przez Krośnicę w gminie Izbicko środkiem drogi i bez kasku. Okazało się, że 49-latek ma na sumieniu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »