Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-16, 11:45 Autor: Roman Juranek

Liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców rośnie. Najwięcej jest Ukraińców

Fabryka [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Fabryka [fot. Kamila Gal-Skorupa]
Sebastian Szczurek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Sebastian Szczurek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Renata Cygan [fot. Justyna Krzyżanowska]
Renata Cygan [fot. Justyna Krzyżanowska]
Na Opolszczyźnie jest już ponad 20 tysięcy legalnie pracujących cudzoziemców. - To rekordowy wynik - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Sebastian Szczurek, opolski rzecznik regionalny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. - Co kwartał wzrasta liczba obcokrajowców pracujących w naszym województwie, zwłaszcza Ukraińców - dodaje gość Radia Opole.
- W Polsce mamy zarejestrowanych w ZUS do ubezpieczeń społecznych na dzisiaj 662 tys. osób z innym paszportem niż polski. Z tej liczby ponad 498 tys. to osoby z Ukrainy i to jest 75%. Natomiast w województwie opolskim osób z obywatelstwem ukraińskim jest 17850, czyli 88%, a więc tutaj się wyróżniamy.

Część cudzoziemców pracuje "na czarno". - Szacuje się, że w Polsce jest od miliona 100 tys. do półtora miliona samych Ukraińców - dodaje Szczurek. - Nie wszyscy podlegają ubezpieczeniom społecznym, co znaczy, że nie wszyscy mają umowę o pracę, nie wszyscy mają chociażby umowę zlecenie. Szacuje się, że 58% obywateli Ukrainy ma umowę o pracę, reszta to umowa zlecenie, część to też działalność gospodarcza. Te osoby są coraz bardziej świadome i coraz bardziej wymagające. Szukają takich pracodawców, którzy zapewniają im pełen pakiet socjalny.

W "Poglądach i osadach" Renata Cygan, wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu mówiła, że prowadzone są dwa rodzaje rejestracji pracowników z zagranicy. Przede wszystkim są to oświadczenia pracodawcy o zamiarze zatrudnienia i nie są one równoznaczne z podjęciem pracy. Druga forma to konkretne zezwolenie na pracę, które wydaje starosta. Jest to nowa forma i obejmuje tylko zezwolenie na podjecie prac sezonowych, które są w wykazie rozporządzenia ministra.

Obecnie we wszystkich powiatowych urzędach pracy w województwie złożonych jest 70 tysięcy oświadczeń od pracodawców. Wydanych zezwoleń około 700.
Sebastian Szczurek
Sebastian Szczurek
Renata Cygan

Wiadomości z regionu

2020-01-18, godz. 09:30 Swoje święto ma dziś Kubuś Puchatek Dziś (18.01) Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka, przypadający w rocznicę urodzin jego twórcy - Alana Aleksandra Milne'a. Autor napisał tę książkę dla swojego… » więcej 2020-01-18, godz. 08:00 Opolska spółdzielnia chce usunięcia nadajnika sieci komórkowej Opolska Spółdzielnia Mieszkaniowa 'Przyszłość' w sądzie walczy o usunięcia nadajnika sieci komórkowej z dachu jednego z wieżowców przy placu Piłsudskiego w Opolu… » więcej 2020-01-17, godz. 20:30 Brzeg także zachęca do zbierania nakrętek. Mają w tym pomóc trzy kosze w kształcie serca Brzeg także zachęca do aktywnego wspierania potrzebujących. Dziś (17.01) oficjalnie oddano do użytku kosz w kształcie serca, który od teraz można napełniać plastikowymi… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Odbiór odpadów medycznych ponad dwa razy droższy niż przed rokiem Kolejna odsłona podwyżki cen za odbiór śmieci. Od stycznia za utylizację kilograma tzw. odpadów medycznych Uniwersytecki Szpital Kliniczny płaci zewnętrznej firmie… » więcej 2020-01-17, godz. 19:00 Mimo ciepłej zimy służby monitorują sytuację osób bezdomnych Tylko od początku roku służby mundurowe w Opolu przeprowadziły 60 kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Mimo, że w tym roku mamy wyjątkowo… » więcej 2020-01-17, godz. 17:37 To 79-latek zajechał drogę karetce pogotowia [FILM] Do zdarzenia doszło wczoraj (16.01) w godzinach porannych na trasie z Opola do Prudnika. Film ze zdarzenia trafił na platformę piracidrogowi.pl. » więcej 2020-01-17, godz. 17:08 Nyski sąd rozpatrzy oskarżenie przeciwko policjantowi, który ponad 5 lat temu strzelał pod nyską wieżą ciśnień Sąd Rejonowy w Nysie będzie badał sprawę z oskarżenia prywatnego przeciwko policjantowi, który w grudniu 2014 roku strzelał do samochodu prowadzonego przez 22-letniego… » więcej 2020-01-17, godz. 16:45 "Dzieci były w tym domu przedmiotami trzeciej kategorii". Wysokie wyroki ws. rodziny z Krapkowic, która zgotowała małym… Wysokie kary bezwzględnego pozbawienia wolności. W opolskim sądzie okręgowym zapadł wyrok w bulwersującej sprawie z Krapkowic. Według prokuratury, matka, jej konkubent… » więcej 2020-01-17, godz. 16:30 W Paczkowie powstało pierwsze mieszkanie wspomagane. Miasto zapowiada kolejne inicjatywy tego typu W Paczkowie przekazano do użytku pierwsze mieszkanie wspomagane. To rozwiązanie mające na celu poprawę opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. » więcej 2020-01-17, godz. 16:00 Motocykliści zapraszają do wspólnego kolędowania „Motocyklowe Kolędowanie” organizowane jest w Prudniku-Lesie. Ta niedzielna impreza na terenie Sanktuarium św. Józefa odbędzie się już po raz 14. Towarzyszy jej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »