Radio Opole » Gospodarka
2019-07-30, 10:30 Autor: Maria Klusik

Praca dla cudzoziemców w Polsce. Co trzeba zrobić, by była legalna?

stanowisko pracy [fot. J. Maćkowiak]
stanowisko pracy [fot. J. Maćkowiak]
Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce stale rośnie. Legalność ich zatrudnienia sprawdza Inspekcja Pracy a także Straż Graniczna.
- Aby podjąć pracę przede wszystkim cudzoziemiec musi legalnie tu przebywać - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. - Czyli mieć jakiś tytuł pobytowy, który uprawnia go do wykonywania pracy, nie może pracować na wizie turystycznej. Zdarzyły się przypadki, gdzie na budowie spotkano na przykład pięciuset "turystów", którzy przebywali i teoretycznie zwiedzali budowę. Natomiast musi mieć wizę bądź paszport biometryczny, który uprawnia do przebywania, oraz zezwolenie na pracę.

- Rzadziej zdarzają się już przypadki, że ktoś pracuje bez zezwolenia, na czarno. Najczęstszym przypadkiem jest praca w szarej strefie - dodał inspektor pracy. - Na przykład na budowie widzimy, że pracownicy mają angaż, czyli umowę zlecenie bądź umowę o pracę na - w cudzysłowie - jedną czwartą etatu. Wiadomo, że to jest fikcja, ponieważ w sezonie oni pracują po kilkanaście godzin. Ta praca powyżej tego etatu jest pracą na czarno.

- W takich przypadkach inspekcja pracy może zawiadomić prokuraturę - mówił nasz poranny gość. - Możemy też stwierdzić nielegalność zatrudnienia. Ryzykują wtedy pracodawcy, którzy tracą możliwość zatrudnienia pracowników, a cudzoziemiec może otrzymać zobowiązanie do powrotu do swojego kraju - tłumaczył Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu.

Dodajmy, najliczniejszą grupą cudzoziemców pracująca w Polsce są obywatele Ukrainy.
Mariusz Wysiński
Mariusz Wysiński

Gospodarka

2020-09-18, godz. 09:15 Ozimski samorząd testuje gminną komunikację autobusową. Do końca roku monitorowane będzie zainteresowanie w soł… Magistrat do końca roku będzie sprawdzać zainteresowanie gminną komunikacją autobusową. Samorząd korzysta z dotacji w ramach rządowego programu przywracania… » więcej 2020-09-17, godz. 19:45 Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka DW 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego Zakończyła się przebudowa kilometrowego odcinka drogi wojewódzkiej 454 z Kup do Dobrzenia Wielkiego. To kontynuacja prac związana jest z modernizacją nawierzchni… » więcej 2020-09-17, godz. 17:00 Praca wre przy budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. Trwają roboty konstrukcyjne, a dziś wmurowano kapsułę c… Kapsułę czasu wmurowano na budowie Centrum Usług Publicznych w Opolu. 4-kondygnacyjny budynek będzie mieć prawie 14 tysięcy metrów kwadratowych powierz… » więcej 2020-09-17, godz. 13:55 Studenci i absolwenci nyskiej PWSZ będą mogli skorzystać z praktyk i stażów w firmie Alsecco Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie podpisała kolejne porozumienie z prywatnym przedsiębiorcą. Tym razem jest to firma Alsecco, produkującą okna… » więcej 2020-09-17, godz. 08:30 Gmina Ujazd ogłosiła przetarg na rewitalizację rynku. "Koniunktura jest dużo lepsza niż w lutym" Rynek w Ujeździe zostanie zrewitalizowany, a w miejscu asfaltowej nawierzchni pojawią się nowe ławki i nasadzenia. Gmina właśnie ogłosiła przetarg na wykonanie… » więcej 2020-09-16, godz. 14:30 Termomodernizacja głubczyckiego "Rolniczaka" i jego internatu dobiega końca. Inwestycja kosztowała ponad 2 mln zł Głubczycki „Rolniczak” prowadzi termomodernizację i remontuje swoje wnętrza, jak również w przynależącym do niej internacie. W samej szkole gruntownie… » więcej 2020-09-16, godz. 09:45 Mieszkanie, stancja czy akademik? Studentów czeka wybór lokum. Zainteresowanie mniejsze, ale ceny nie spadły Przez epidemię koronawirusa spadł popyt na studenckie mieszkania i stancje. W ubiegłym roku wolnego lokum nie można było znaleźć już w sierpniu, teraz… » więcej 2020-09-16, godz. 08:15 Cudzoziemcy wracają do pracy na Opolszczyźnie. Największą grupą są wciąż Ukraińcy Od maja liczba obcokrajowców ubezpieczonych w opolskich placówkach ZUS wzrosła o blisko 1500 osób. » więcej 2020-09-15, godz. 20:00 Dwa odcinki drogi wojewódzkiej 409 na terenie gminy Strzeleczki będą wyremontowane Zarząd Dróg Wojewódzkich wyremontuje kolejne dwa odcinki drogi wojewódzkiej 409 na terenie gminy Strzeleczki. Tym razem chodzi o 1,5 km nawierzchni na trasie… » więcej 2020-09-15, godz. 13:28 Jak opolskie gminy radzą sobie z gospodarką odpadami? Burmistrzowie zwracają uwagę na kilka aspektów O gospodarowaniu odpadami rozmawiali dziś (15.09) opolscy samorządowcy i specjaliści w Strzelcach Opolskich. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***