Radio Opole » Gospodarka
2019-07-30, 10:30 Autor: Maria Klusik

Praca dla cudzoziemców w Polsce. Co trzeba zrobić, by była legalna?

stanowisko pracy [fot. J. Maćkowiak]
stanowisko pracy [fot. J. Maćkowiak]
Liczba cudzoziemców pracujących w Polsce stale rośnie. Legalność ich zatrudnienia sprawdza Inspekcja Pracy a także Straż Graniczna.
- Aby podjąć pracę przede wszystkim cudzoziemiec musi legalnie tu przebywać - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu. - Czyli mieć jakiś tytuł pobytowy, który uprawnia go do wykonywania pracy, nie może pracować na wizie turystycznej. Zdarzyły się przypadki, gdzie na budowie spotkano na przykład pięciuset "turystów", którzy przebywali i teoretycznie zwiedzali budowę. Natomiast musi mieć wizę bądź paszport biometryczny, który uprawnia do przebywania, oraz zezwolenie na pracę.

- Rzadziej zdarzają się już przypadki, że ktoś pracuje bez zezwolenia, na czarno. Najczęstszym przypadkiem jest praca w szarej strefie - dodał inspektor pracy. - Na przykład na budowie widzimy, że pracownicy mają angaż, czyli umowę zlecenie bądź umowę o pracę na - w cudzysłowie - jedną czwartą etatu. Wiadomo, że to jest fikcja, ponieważ w sezonie oni pracują po kilkanaście godzin. Ta praca powyżej tego etatu jest pracą na czarno.

- W takich przypadkach inspekcja pracy może zawiadomić prokuraturę - mówił nasz poranny gość. - Możemy też stwierdzić nielegalność zatrudnienia. Ryzykują wtedy pracodawcy, którzy tracą możliwość zatrudnienia pracowników, a cudzoziemiec może otrzymać zobowiązanie do powrotu do swojego kraju - tłumaczył Mariusz Wysiński z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu.

Dodajmy, najliczniejszą grupą cudzoziemców pracująca w Polsce są obywatele Ukrainy.
Mariusz Wysiński
Mariusz Wysiński

Gospodarka

2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej 2019-10-17, godz. 15:30 95 proc. gminy Ozimek już skanalizowane. To koniec rozbudowy sieci Ozimek kończy inwestycje kanalizacyjne. Po ostatnim etapie, który obejmuje sołectwa Schodnia, Pustków i część miasta Ozimka, do sieci będzie podłączonych 95 p ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Czas przetargów. Opolskie starostwo czeka na rozstrzygnięcia i rozpoczęcie prac na dwóch odcinkach dróg Starostwo Powiatowe w Opolu przygotowuje się do remontu dwóch dróg. Jeden zostanie przeprowadzony w Magnuszowicach, w gminie Niemodlin, drugi w miejscowości W ... » więcej 2019-10-16, godz. 19:30 Nowe technologie energetyczne rozwijają się. Jak się zachować, gdy zawiodą? O tym rozmawiano w Opolu Co zrobić, gdy dojdzie do zwarcia instalacji fotowoltaicznej, którą mamy na dachu, a jak postępować w przypadku, gdy dojdzie do pożaru samochodu elektrycznego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »