Radio Opole » Gospodarka
2019-05-21, 13:52 Autor: Piotr Wójtowicz

Opolskie cieszy się dużym zainteresowaniem imigrantów. W regionie legalnie pracuje już 18 tysięcy obcokrajowców

W strefie aktywności gospodarczej powstaje coraz więcej zakładów, potrzeba coraz więcej dobrej jakości dróg [fot. Agnieszka Pospiszyl]
W strefie aktywności gospodarczej powstaje coraz więcej zakładów, potrzeba coraz więcej dobrej jakości dróg [fot. Agnieszka Pospiszyl]
konf. "Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim" [fot.P.Wójtowicz]
konf. "Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim" [fot.P.Wójtowicz]
konf. "Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim" [fot.P.Wójtowicz]
konf. "Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim" [fot.P.Wójtowicz]
17 procent zatrudnionych na Opolszczyźnie to obcokrajowcy, a niemal 14 procent firm działających w regionie zatrudniło imigrantów.
Prawie 90 procent z nich to Ukraińcy. To wyniki ostatnich badań Politechniki Opolskiej, na które powołuje się profesor Brygida Solga.
Z analizy dotyczącej rynku pracy wynika, że 60 procent przedsiębiorców z opolskiego ma problemy ze znalezieniem pracowników, więc jedynym wyjściem jest zatrudnianie obcokrajowców. - Jest ich sporo, okazuje się, że imigranci są już mieszkańcami tego regionu - mówi profesor Brygida Solga.

Z szacunków Ministerstwa Spraw Zagranicznych wynika, że w Polsce przebywało w ubiegłym roku 1 mln 700 tysięcy Ukraińców, z czego 64 tys. osób legalnie pracowało na Opolszczyźnie. Jak przekazał dyrektor WUP Maciej Kalski, w tej chwili na Opolszczyźnie legalnie pracuje 18 tysięcy imigrantów, z czego prawie 90 procent to Ukraińcy.

Doktor Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej odnosząc się do badań uczelni z 2015 roku zaznacza, że Opolszczyzna wyróżnia się na mapie Polski po względem popytu na cudzoziemców. - W 2015 roku w innych województwach obcokrajowców zatrudniało do 4 procent firm, natomiast w naszym województwie 14 procent.

Powodem takiej sytuacji jest emigracja mieszkańców na zachód Europy - tłumaczą naukowcy.

Mieszkańcy naszego regionu, którzy wyemigrowali, nie chcą wracać a w sytuacji braku pracowników, powstaje pytanie po zrobić, żeby imigranci zarobkowi pozostali u nas. Na ten temat urząd marszałkowski zorganizował spotkanie, na którym naukowcy i przedstawiciele służb (Policja, Straż miejska) mieli zająć się tematem dotyczącym asymilacji imigrantów.

Marszałek Andrzej Buła uważa, że na początek należy zająć się integracją tych, którzy już tu mieszkają. - Czy to mają być imigranci z Ukrainy czy Białorusi, na początek skupiłbym się na tych, którzy chcą tutaj być.

Na ten temat rozmawiano podczas konferencji "Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim"
Imigranci

Gospodarka

2024-08-22, godz. 15:17 Rekordowy rok w inwestycjach w Głuchołazach. Niezbędny jednak będzie kredyt O blisko milion złotych zmniejszył się deficyt finansowy gminy Głuchołazy, natomiast wzrosły wydatki inwestycyjne. W efekcie rada miejska wprowadziła korektę… » więcej 2024-08-21, godz. 16:32 „Przejęliśmy 2,5 tys. hektarów w województwie śląskim”. Prudnicka stadnina chce rozszerzyć działalność Podwoił się areał Stadniny Koni Prudnik, co ma znacząco polepszyć bilans finansowy państwowej spółki. Ma ona strategiczne znaczenie dla krajowej hodowli… » więcej 2024-08-21, godz. 11:35 Top Farms będzie użytkował część państwowych gruntów do listopada przyszłego roku Przedłuża się proces przekazywania gruntów po spółce Top Farms w ręce rolników indywidualnych. Opolski KOWR zdecydował, że część z nich pozostanie… » więcej 2024-08-20, godz. 17:00 Kredyt bankowy brakującym elementem montażu finansowego budowy mieszkań na wynajem w Prudniku Od decyzji kredytowej banku zależy start budowy bloku z 32 mieszkaniami na wynajem w Prudniku. Inwestorem jest spółka Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa Opolskie… » więcej 2024-08-20, godz. 12:11 "Diabeł tkwi w szczegółach". Radosław Roszkowski o zmianach w finansowaniu samorządów Rząd pracuje nad reformą przepisów regulujących finansowanie samorządów, a zgodnie z projektem, ma do nich trafiać więcej pieniędzy. Wobec liczby wątpliwości… » więcej 2024-08-19, godz. 14:55 Samorząd Branic zakończył kolejną inwestycję drogową. W planach jest kilkanaście następnych Po blisko 12 miesiącach zakończył się remont drogi i budowa ścieżki rowerowej łączącej Branice z miejscowością Wysoka. Gmina pozyskała tę drogę ze… » więcej 2024-08-16, godz. 15:08 Rekordowo szybkie żniwa w kombinacie rolnym w Kietrzu Kombinat Rolny w Kietrzu rekordowo szybko zakończył tegoroczne żniwa. Zbiory rzepaku i pszenicy, dwóch podstawowych gatunków, w których specjalizuje się… » więcej 2024-08-12, godz. 16:05 Droga transportu rolnego połączy SAG Ujazd z parkiem w Strzelcach Opolskich. Skorzystają rowerzyści Wkrótce bez przeszkód na rowerze będzie można dojechać ze Strefy Aktywności Gospodarczej w Ujeździe do parku miejskiego w Strzelcach Opolskich. Tam powstaje… » więcej 2024-08-12, godz. 11:50 Marszałek Antoni Konopka o remoncie linii kolejowej Nysa - Brzeg Rosną poważnie szanse na modernizację linii kolejowej Nysa - Brzeg, co mogłoby się rozpocząć za dwa lata. Jak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2024-08-11, godz. 09:07 Klienci ECO mogą być spokojni. Stawki za ogrzewanie nie wzrosną Coraz więcej spółek podnosi ceny energii, wody, czy też ogrzewania. Jednak mieszkańcy Opola oraz ci, którzy korzystają z usług ECO mogą być spokojni… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »