Radio Opole » Gospodarka
2019-05-22, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Zintegrowany System Kwalifikacji pomoże w odnalezieniu się na rynku pracy. Skorzystają pracodawcy i szukający zatrudnienia

Konferencja prasowa na temat wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji [fot. Witold Wośtak]
Konferencja prasowa na temat wdrażania Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji [fot. Witold Wośtak]
Ma być łatwiej dla pracodawców i osób poszukujących pracy. Instytut Badań Edukacyjnych wdraża Zintegrowany System Kwalifikacji. To rozwiązanie pozwoli opisać, uporządkować i zebrać kwalifikacje pracowników w powszechnie dostępnym rejestrze.
Joanna Biskup, trener wewnętrzny IBE, zaznacza, że często mylimy kompetencje z kwalifikacjami. Kwalifikacja to obiektywnie potwierdzona kompetencja lub ich zestaw.

- Zintegrowany System uporządkuje sytuację - dodaje.

- To jest rozwiązanie systemowe, które po pierwsze jednolicie opisuje wszystkie kwalifikacje według określonego standardu. Po drugie ono porządkuje, czyli możemy przyjąć pewne kryteria, aby odszukać daną kwalifikację. Co bardzo ważne dla naszego systemu, zbiera je w jednym miejscu, czyli w rejestrze elektronicznym, do którego każdy ma dostęp.

Każde województwo ma dwójkę doradców upowszechniających wiedzę o ZSK. Iwona Caputa, pełniąca taką funkcję na Opolszczyźnie zaznacza, że chodzi między innymi o spotkania z przedsiębiorcami oraz instytucjami powiązanymi z tą tematyką.

- Nasze upowszechnianie wiedzy odbywa się w kilku zakresach, na przykład przez organizację seminariów regionalnych. Na Opolszczyźnie było ich już 10. One są otwarte – skierowane do wszystkich grup i osób zainteresowanych systemem oraz jego funkcjonalnością. Realizujemy też cykle spotkań otwartych, gdzie możemy przedstawić, czym jest system, jak działa oraz jak można z niego skorzystać.

Z kolei Dariusz Mazurczak, zastępca dyrektora Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki, uważa, że poszukiwanie pracownika z właściwymi kompetencjami graniczy dziś z cudem. Według niego, pracodawcy powinni być zainteresowani ZSK.

- Taka standaryzacja zdecydowanie upraszcza i obniża koszty poszukiwania pracownika. Przedsiębiorca jest w stanie wyłowić z rynku pracy tych, którzy rzeczywiście odpowiadają zapotrzebowaniu. Jednocześnie osoby poszukujące pracy mogą dostosować się do realiów rynku.

Taki system jest wprowadzany przez około 150 państw, w niektórych od 20 czy 30 lat.
Joanna Biskup
Iwona Caputa
Dariusz Mazurczak

Gospodarka

2020-08-07, godz. 15:00 Powiaty chcą zmiany przepisów dotyczących rządowych dotacji do inwestycji Władze powiatu prudnickiego zastanawiają się, czy będą mogły przesunąć 3,2 mln złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na inne inwestycje. Samorząd… » więcej 2020-08-07, godz. 06:30 Brzeg szuka pieniędzy na przebudowę rynku. Niewykluczone, że uda się je pozyskać jeszcze przed nową perspektywą unijną Brzeg nie rezygnuje z planów dalszej rewitalizacji centrum. Po zakończeniu prac remontowych budynku ratusza, magistrat zamierza przystąpić do przebudowy głównego… » więcej 2020-08-06, godz. 20:00 Kolejne gminy wybudują lub zmodernizują drogi rolne przy pomocy dotacji z urzędu marszałkowskiego 3 umowy na remont lub budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych podpisano dziś (06.08) w urzędzie marszałkowskim. » więcej 2020-08-05, godz. 17:30 Bon turystyczny impulsem dla krajowej branży, ale też kolejna okazja dla oszustów Zapłacimy nim w obiektach noclegowych, możemy spożytkować go na zakup wycieczki, obozu, czy też kolonii. Od 1 sierpnia zaczął obowiązywać Polski Bon Turystyczny… » więcej 2020-08-05, godz. 09:00 Głogówek: gmina dostała pieniądze na przebudowę oczyszczalni ścieków 2,6 mln złotych dofinansowania otrzymał Głogówek na unowocześnienie części biologicznej oczyszczalni ścieków. Znacząco wpłynie to na środowisko naturalne. Wsparcie… » więcej 2020-08-05, godz. 06:30 Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przestał obowiązywać. Świadczenie otrzymamy tylko w nieprzewidzianych wypadkach W lipcu opolskie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przyjęły blisko 3 tysiące sto wniosków od rodziców w sprawie wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego… » więcej 2020-08-04, godz. 19:00 Prudnik zaciąga prawie 7 mln złotych kredytu, aby realizować tegoroczne inwestycje i pozyskiwać unijne dotacje Aby utrzymać wydatki inwestycyjne na dotychczasowym poziomie gmina Prudnik zaciągnęła 6,85 mln złotych kredytu. Pieniądze te umożliwią aplikowanie o dofinansowanie… » więcej 2020-08-04, godz. 15:00 ZDW w Opolu wyremontował kolejny fragment drogi z Opola do Namysłowa Kierowcy mogą już przejechać wyremontowanym fragmentem drogi wojewódzkiej nr 454 przez Ładzę w gminie Pokój. Po 8 miesiącach robót i utrudnień, w centrum wsi… » więcej 2020-08-04, godz. 07:00 "To poprawi jakość życia". W Rogach koło Niemodlina powstanie droga transportu rolnego Niemodlin otrzymał dofinansowanie na budowę drogi dojazdowej do gruntów rolnych. Inwestycja będzie prowadzona w miejscowości Rogi. Pieniądze pochodzą z budżetu… » więcej 2020-08-03, godz. 16:30 24 sołectwa skorzystają na unijnej dotacji. Na ich terenie zostaną wyremontowane świetlice Będą przebudowywane, modernizowane i doposażane. Mowa o świetlicach wiejskich. W urzędzie marszałkowskim w Opolu umowy na dofinansowanie takich inwestycji podpisało… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »