Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-21, 12:54 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Opolscy naukowcy chcą stworzyć model integracji cudzoziemców. Na początek przygotowano konferencję i warsztaty

Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
- Napływ obcokrajowców do Polski będzie się utrzymywał - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości. W Światowym Dniu Różnorodności Kulturowej w urzędzie marszałkowskim odbywa się konferencja zatytułowana „Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim”.
W spotkaniu biorą udział m.in. goście z Gdańska i Krakowa, przedstawiciele WUP w Opolu oraz naukowcy Instytutu Socjologii UO. Przewidziano dyskusję i warsztaty tematyczne.

- Ta konferencja ma przede wszystkim dać sygnał w całym naszym województwie, że ten temat nie jest nam obojętny. Zaproszone osoby to przedstawiciele przeróżnych instytucji, organizacji i urzędów w całym województwie. Bo temat integracji cudzoziemców dotyczy każdego. Nawet jeżeli ktoś jeszcze nie jest tego świadomy, imigranci, którzy do nas przybyli, bądź przybędą, wymagają od nas pewnej pracy i zaangażowania - mówił Marek Witek.

- Spora grupa obcokrajowców, poza podejmowaniem u nas zatrudnienia, zakłada też osiedlenie się w regionie na stałe, co dla mieszkańców regionu stanowi niewątpliwie nowe wyzwanie - powiedział pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości.

- Na razie spotykamy się z obcokrajowcami np. przy sklepowej kasie, albo mijając jakąś budowę. Natomiast ci obcokrajowcy będą się chcieli osiedlać, wtedy staną się sąsiadami i to takimi na co dzień. I wtedy od naszego rodzimego społeczeństwa wszyscy będziemy wymagali odpowiedniego nastawienia - pozytywnego, przyjacielskiego nastawienia, zrozumienia, kto to jest ten nowy członek naszej społeczności - mówił gość Radia Opole.

W ocenie Marka Witka, Opolszczyzna z racji swojej historycznej wielokulturowości ma duże szanse, by swoim nastawieniem do cudzoziemców dawać przykład innym regionom.

Aby ułatwić ten proces, opolscy socjologowie postanowili stworzyć model integracji imigrantów w województwie opolskim. - Mają w tym pomóc badania inaugurowane dziś (21.05) podczas trwającej w UMWO konferencji - potwierdził w "Poglądach i osądach" dr hab. Robert Geisler, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego.

- Konferencja jest inauguracją tego projektu z jednej strony praktycznego, a z drugiej strony badawczego. Projekt badawczy, co należałoby dodać, realizujemy wspólnie z ekspertami z wydziału zarządzania i ekonomii Politechniki Opolskiej. Tutaj przede wszystkim rozpoczynamy od części warsztatowej, która będzie miała formę dyskusji z ekspertami z poszczególnych obszarów - mówił socjolog. - Zdiagnozowaliśmy 6 takich obszarów - edukacja, rynek pracy, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, bezpieczeństwo publiczne, kultura i religia - tłumaczył nasz gość. - Zaprosiliśmy ekspertów z różnych instytucji publicznych, sektora biznesu i organizacji pozarządowych, żeby dokonać wstępnego przeglądu problemów i ich możliwości rozwiązania - tłumaczył socjolog Robert Geisler.

Jak dodał, te same pytania, co ekspertom, zostaną postawione także cudzoziemcom w ankietach lub wywiadach. - Jesteśmy przygotowani i takie mamy zamierzenia, żeby zastosować szeroki wachlarz różnego rodzaju metod badawczych, żeby one dały jak najpełniejszy obraz tej naszej rzeczywistości, diagnozy tych problemów, potrzeb i oczekiwań, żeby w oparciu o to stworzyć model integracji - mówi dr hab. Robert Geisler.

Jak tłumaczył nasz gość, model integracji to będzie zestaw konkretnych rekomendacji, które będą mogły być wdrażane przez urzędy, czy stosowane przez mieszkańców, których badania także obejmą.
Marek Witek
Marek Witek
Robert Geisler
Robert Geisler

Wiadomości z regionu

2019-06-26, godz. 17:34 Prudnik: powiatowe szkoły wesprze dydaktycznie nyska uczelnia W rozwoju kompetencji uczniów prudnickich szkół średnich pomoże Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nysie. W tamtejszym starostwie uzgodniono harmonogram współ ... » więcej 2019-06-26, godz. 16:34 Nowy wózek reanimacyjny w strzeleckim szpitalu Oddział noworodków strzeleckiego szpitala powiatowego wzbogacił się o nowy sprzęt. To wózek reanimacyjny, którego zakup sfinansowała gmina Strzelce Opolskie. ... » więcej 2019-06-26, godz. 16:02 Przedłużenie aresztu i dopuszczenie kolejnego dowodu. Trwa proces Bułgara oskarżonego o śmiertelne potrącenie w Opolu Sąd Rejonowy w Opolu o kolejne dwa miesiące przedłużył areszt Bułgarowi Sevdalinowi B., który w maju ubiegłego roku miał śmiertelnie potrącić starszą kobietę ... » więcej 2019-06-26, godz. 15:44 "Tak dobrze nie było jeszcze w historii". Prezydent Opola chwali się raportem o stanie miasta Rekordowy. Tak w skrócie został podsumowany pierwszy w historii, 70-stronnicowy Raport o stanie Miasta Opole. To podsumowanie wszystkich działań, jakie miały ... » więcej 2019-06-26, godz. 14:07 Tragedia w Strzelcach Opolskich. Policja szuka świadków wypadku Do śmiertelnego potrącenia mężczyzny przez samochód ciężarowy doszło na wiadukcie, przy wjeździe do Strzelec Opolskich od strony Opola. Ruch na krajowej 94 je ... » więcej 2019-06-26, godz. 13:57 Opolski sąd zajmie się sprawą odszkodowania dla Tomasza Komendy pod koniec lipca. Proces za zamkniętymi drzwiami? Sąd Okręgowy w Opolu 29 i 31 lipca rozpozna sprawę o odszkodowanie i zadośćuczynienie dla Tomasza Komendy, który spędził 18 lat w więzieniu, a następnie zosta ... » więcej 2019-06-26, godz. 13:57 Paszport na ostatnią chwilę. Opolski wydział chętnie odwiedzają także mieszkańcy ościennych województw Coraz więcej osób z regionu planuje spędzić rodzinne wakacje za granicą, a co za tym idzie, składa więcej wniosków paszportowych. Chociaż opolanie na kolejki ... » więcej 2019-06-26, godz. 12:36 Policjant zatrzymał kobietę poszukiwaną przez sąd. Na zakupach Kierownik ogniwa patrolowo-interwencyjnego z głubczyckiej komendy policji, zauważył podczas robienia zakupów kobietę, którą poszukuje sąd za popełnione oszust ... » więcej 2019-06-26, godz. 12:34 Tropikalne upały na Opolszczyźnie. Opolanie szukają ochłody pod kurtynami wodnymi i na kąpieliskach Nawet 36 stopni mogą pokazać dzisiaj (26.06) termometry w Opolu. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed upałem praktycznie dla całe ... » więcej 2019-06-26, godz. 11:18 Wypadek na DK94. Wjazd do Strzelec Opolskich zablokowany [AKTUALIZACJA] Do potrącenia pieszego przez ciężarówkę doszło na drodze krajowej nr 94. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »