Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-21, 12:54 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Opolscy naukowcy chcą stworzyć model integracji cudzoziemców. Na początek przygotowano konferencję i warsztaty

Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
- Napływ obcokrajowców do Polski będzie się utrzymywał - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości. W Światowym Dniu Różnorodności Kulturowej w urzędzie marszałkowskim odbywa się konferencja zatytułowana „Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim”.
W spotkaniu biorą udział m.in. goście z Gdańska i Krakowa, przedstawiciele WUP w Opolu oraz naukowcy Instytutu Socjologii UO. Przewidziano dyskusję i warsztaty tematyczne.

- Ta konferencja ma przede wszystkim dać sygnał w całym naszym województwie, że ten temat nie jest nam obojętny. Zaproszone osoby to przedstawiciele przeróżnych instytucji, organizacji i urzędów w całym województwie. Bo temat integracji cudzoziemców dotyczy każdego. Nawet jeżeli ktoś jeszcze nie jest tego świadomy, imigranci, którzy do nas przybyli, bądź przybędą, wymagają od nas pewnej pracy i zaangażowania - mówił Marek Witek.

- Spora grupa obcokrajowców, poza podejmowaniem u nas zatrudnienia, zakłada też osiedlenie się w regionie na stałe, co dla mieszkańców regionu stanowi niewątpliwie nowe wyzwanie - powiedział pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości.

- Na razie spotykamy się z obcokrajowcami np. przy sklepowej kasie, albo mijając jakąś budowę. Natomiast ci obcokrajowcy będą się chcieli osiedlać, wtedy staną się sąsiadami i to takimi na co dzień. I wtedy od naszego rodzimego społeczeństwa wszyscy będziemy wymagali odpowiedniego nastawienia - pozytywnego, przyjacielskiego nastawienia, zrozumienia, kto to jest ten nowy członek naszej społeczności - mówił gość Radia Opole.

W ocenie Marka Witka, Opolszczyzna z racji swojej historycznej wielokulturowości ma duże szanse, by swoim nastawieniem do cudzoziemców dawać przykład innym regionom.

Aby ułatwić ten proces, opolscy socjologowie postanowili stworzyć model integracji imigrantów w województwie opolskim. - Mają w tym pomóc badania inaugurowane dziś (21.05) podczas trwającej w UMWO konferencji - potwierdził w "Poglądach i osądach" dr hab. Robert Geisler, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego.

- Konferencja jest inauguracją tego projektu z jednej strony praktycznego, a z drugiej strony badawczego. Projekt badawczy, co należałoby dodać, realizujemy wspólnie z ekspertami z wydziału zarządzania i ekonomii Politechniki Opolskiej. Tutaj przede wszystkim rozpoczynamy od części warsztatowej, która będzie miała formę dyskusji z ekspertami z poszczególnych obszarów - mówił socjolog. - Zdiagnozowaliśmy 6 takich obszarów - edukacja, rynek pracy, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, bezpieczeństwo publiczne, kultura i religia - tłumaczył nasz gość. - Zaprosiliśmy ekspertów z różnych instytucji publicznych, sektora biznesu i organizacji pozarządowych, żeby dokonać wstępnego przeglądu problemów i ich możliwości rozwiązania - tłumaczył socjolog Robert Geisler.

Jak dodał, te same pytania, co ekspertom, zostaną postawione także cudzoziemcom w ankietach lub wywiadach. - Jesteśmy przygotowani i takie mamy zamierzenia, żeby zastosować szeroki wachlarz różnego rodzaju metod badawczych, żeby one dały jak najpełniejszy obraz tej naszej rzeczywistości, diagnozy tych problemów, potrzeb i oczekiwań, żeby w oparciu o to stworzyć model integracji - mówi dr hab. Robert Geisler.

Jak tłumaczył nasz gość, model integracji to będzie zestaw konkretnych rekomendacji, które będą mogły być wdrażane przez urzędy, czy stosowane przez mieszkańców, których badania także obejmą.
Marek Witek
Marek Witek
Robert Geisler
Robert Geisler

Wiadomości z regionu

2020-07-15, godz. 10:00 Fuzja uczelni. Od dzisiaj PMWSZ w Opolu to Collegium Salutis Humanae Uniwersytetu Opolskiego Od dziś (15.07) Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu w strukturach Uniwersytetu Opolskiego. Proces łączenia obu uczelni trwał około 6 lat. » więcej 2020-07-15, godz. 07:00 Prudnik: powiat modernizuje szkoły średnie, powstanie centrum ochrony pszczół Blisko cztery miliony złotych to wartość zadań zaplanowanych na obiektach oświatowych powiatu prudnickiego. Inwestycje te mają przynieść oszczędności w utrzymaniu… » więcej 2020-07-14, godz. 20:00 Międzynarodowa ekipa paleontologów zjechała do Krasiejowa. Trwają coroczne wykopaliska. "Każde znalezisko jest bezcenn… Zęby i obojczyk metopozaura czy szczątki słodkowodnych rekinów sprzed 250 milionów lat, to tylko niektóre ze skamieniałości, jakie udało się do tej pory odnaleźć… » więcej 2020-07-14, godz. 18:00 Kluczborska interna będzie zawieszona w drugiej połowie lipca. Podczas remontu lekarze wezmą urlop Tymczasowo zawieszony zostanie Oddział Wewnętrzny Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku od piątku (17.07). » więcej 2020-07-14, godz. 17:27 Uwaga kierowcy! Utrudnienie na drodze z Głuchołaz do Prudnika [AKTUALIZACJA] Dwa samochody osobowe na drodze krajowej nr 40 z Głuchołaz do Prudnika w pobliżu Charbielina. » więcej 2020-07-14, godz. 16:45 Mobilne łąki przykryją granit na placu Kopernika i opolskim rynku Opole planuje utworzyć na placu Kopernika i rynku mobilne łąki. Aby zazielenić centrum miasta, ratusz planuje zakupić 85 mobilnych donic, w których nasadzone zostaną… » więcej 2020-07-14, godz. 16:00 Kładka nad kanałem Ulgi w Opolu niemal gotowa, ale pojedziemy nią dopiero po wakacjach Kładka pieszo-rowerowa łącząca ulicę Krapkowicką z wyspą Bolko w Opolu na ukończeniu. Most pomalowano w barwach biało-niebieskich, na przeprawie kładziona jest… » więcej 2020-07-14, godz. 14:45 Oleskie liceum będzie kształcić w zakresie "informatyki wojskowej" jako jedna z 16 szkół w Polsce. To pilotażowy projekt… Oleska szkoła będzie kształcić młodzież na profilu 'Cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne'. » więcej 2020-07-14, godz. 14:05 Już nie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa a Collegium Salutis Humanae. Fuzja uczelni staje się faktem Po blisko 6 latach prób, wątpliwości i sporów od jutra (15.07) oficjalnie Państwowa Medyczna Wyższa Szkoła Zawodowa w Opolu zostanie włączona do struktur Uniwersytetu… » więcej 2020-07-14, godz. 13:00 Mandat i obowiązkowa naprawa układu oczyszczania spalin za posiadanie nielegalnego emulatora Inspektorzy kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego wykryli emulator SCR podczas kontroli polskiego przewoźnika. To… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »