Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-05-21, 12:54 Autor: Marzena Śmierciak/Jacek Rudnik

Opolscy naukowcy chcą stworzyć model integracji cudzoziemców. Na początek przygotowano konferencję i warsztaty

Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Paszporty obywateli Ukrainy [fot. Straż Graniczna]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Marek Witek [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
Dr hab. Robert Geisler [fot. Marcin Skomudek]
- Napływ obcokrajowców do Polski będzie się utrzymywał - ocenił w rozmowie "W cztery oczy" Marek Witek, pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości. W Światowym Dniu Różnorodności Kulturowej w urzędzie marszałkowskim odbywa się konferencja zatytułowana „Diagnoza potrzeb i problemów związanych z integracją cudzoziemców w województwie opolskim”.
W spotkaniu biorą udział m.in. goście z Gdańska i Krakowa, przedstawiciele WUP w Opolu oraz naukowcy Instytutu Socjologii UO. Przewidziano dyskusję i warsztaty tematyczne.

- Ta konferencja ma przede wszystkim dać sygnał w całym naszym województwie, że ten temat nie jest nam obojętny. Zaproszone osoby to przedstawiciele przeróżnych instytucji, organizacji i urzędów w całym województwie. Bo temat integracji cudzoziemców dotyczy każdego. Nawet jeżeli ktoś jeszcze nie jest tego świadomy, imigranci, którzy do nas przybyli, bądź przybędą, wymagają od nas pewnej pracy i zaangażowania - mówił Marek Witek.

- Spora grupa obcokrajowców, poza podejmowaniem u nas zatrudnienia, zakłada też osiedlenie się w regionie na stałe, co dla mieszkańców regionu stanowi niewątpliwie nowe wyzwanie - powiedział pełnomocnik zarządu województwa ds. wielokulturowości.

- Na razie spotykamy się z obcokrajowcami np. przy sklepowej kasie, albo mijając jakąś budowę. Natomiast ci obcokrajowcy będą się chcieli osiedlać, wtedy staną się sąsiadami i to takimi na co dzień. I wtedy od naszego rodzimego społeczeństwa wszyscy będziemy wymagali odpowiedniego nastawienia - pozytywnego, przyjacielskiego nastawienia, zrozumienia, kto to jest ten nowy członek naszej społeczności - mówił gość Radia Opole.

W ocenie Marka Witka, Opolszczyzna z racji swojej historycznej wielokulturowości ma duże szanse, by swoim nastawieniem do cudzoziemców dawać przykład innym regionom.

Aby ułatwić ten proces, opolscy socjologowie postanowili stworzyć model integracji imigrantów w województwie opolskim. - Mają w tym pomóc badania inaugurowane dziś (21.05) podczas trwającej w UMWO konferencji - potwierdził w "Poglądach i osądach" dr hab. Robert Geisler, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Opolskiego.

- Konferencja jest inauguracją tego projektu z jednej strony praktycznego, a z drugiej strony badawczego. Projekt badawczy, co należałoby dodać, realizujemy wspólnie z ekspertami z wydziału zarządzania i ekonomii Politechniki Opolskiej. Tutaj przede wszystkim rozpoczynamy od części warsztatowej, która będzie miała formę dyskusji z ekspertami z poszczególnych obszarów - mówił socjolog. - Zdiagnozowaliśmy 6 takich obszarów - edukacja, rynek pracy, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, bezpieczeństwo publiczne, kultura i religia - tłumaczył nasz gość. - Zaprosiliśmy ekspertów z różnych instytucji publicznych, sektora biznesu i organizacji pozarządowych, żeby dokonać wstępnego przeglądu problemów i ich możliwości rozwiązania - tłumaczył socjolog Robert Geisler.

Jak dodał, te same pytania, co ekspertom, zostaną postawione także cudzoziemcom w ankietach lub wywiadach. - Jesteśmy przygotowani i takie mamy zamierzenia, żeby zastosować szeroki wachlarz różnego rodzaju metod badawczych, żeby one dały jak najpełniejszy obraz tej naszej rzeczywistości, diagnozy tych problemów, potrzeb i oczekiwań, żeby w oparciu o to stworzyć model integracji - mówi dr hab. Robert Geisler.

Jak tłumaczył nasz gość, model integracji to będzie zestaw konkretnych rekomendacji, które będą mogły być wdrażane przez urzędy, czy stosowane przez mieszkańców, których badania także obejmą.
Marek Witek
Marek Witek
Robert Geisler
Robert Geisler

Wiadomości z regionu

2024-04-25, godz. 17:40 Po wypadku, udarze, rehabilitacji. Opole uruchamia opiekę krótkoterminową Opole rusza z programem opieki krótkoterminowej dla osób potrzebujących. Będzie pierwszym w województwie opolskim, i 5 w kraju samorządem, który będzie… » więcej 2024-04-25, godz. 17:00 Głogówek chce być przyjazny dla osób niepełnosprawnych Niepełnosprawni uczniowie z trzech powiatów będą mieli bezpieczny i komfortowy przewóz do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku. Gmina kupi… » więcej 2024-04-25, godz. 16:00 Zakład Aktywności Zawodowej przy Fundacji DOM działa już 20 lat Od 20 lat przekazują wsparcie w postaci szkoleń, praktyk i staży. Obecnie pracuje tam 60 osób z umiarkowanym lub znaczącym stopniem niepełnosprawności… » więcej 2024-04-25, godz. 15:46 Z fotela wiceburmistrza na... burmistrza. Krzysztof Reinert nowym włodarzem Gogolina Krzysztof Reinert, aktualny wiceburmistrz Gogolina, już za kilka dni będzie rządził w gminie. W wyborach samorządowych pokonał dwóch kontrkandydatów, potrzebna… » więcej 2024-04-25, godz. 15:41 Modernizacja koksowni w Zdzieszowicach na półmetku. Inwestycja warta 165 mln zł 165 mln zł kosztują prace modernizacyjne w zakładach koksowniczych ArcelorMittal Poland w Zdzieszowicach. Do nowo wybudowanego 90-metrowego komina, który zastąpił… » więcej 2024-04-25, godz. 14:30 "Tu się nie da przejść". Pacjenci mają problem z dotarciem do przychodni w Opolu [INTERWENCJA] - Piesi muszą tu wykonać slalom - skarży się mieszkanka Opola na drogę do przychodni 'Centrum' przy ulicy Kościuszki. Od kilku lat jest tam parking dla samochodów… » więcej 2024-04-25, godz. 14:05 To już jest koniec... Radni Opola zebrali się po raz ostatni w tej kadencji Dla 8 radnych Opola to była ostatnia okazja, by zabrać głos podczas dyskusji i zagłosować. Dziś (25.04) radni ósmej kadencji spotkali się po raz ostatni… » więcej 2024-04-25, godz. 14:00 "Słowem malowane - o rodzinie opowieści". Osoby z niepełnosprawnością recytowały poezję Zwykle występują tu gwiazdy muzyki. Dziś (25.04) sceną Narodowego Centrum Polskiej Piosenki zawładnęli uczniowie szkół specjalnych z całego województwa… » więcej 2024-04-25, godz. 13:00 Policjanci nie tylko łapią przestępców. Pomagają też w wyjątkowych sytuacjach Pomogli osobom w potrzebie, na ręce Komendanta Głównego Policji wpłynęło podziękowanie od lokalnych władz. » więcej 2024-04-25, godz. 12:15 Mieli montować fotowoltaikę, kradli miedziane przewody. Zatrzymano 7 pracowników Ukradli swojemu pracodawcy pół tony miedzianych przewodów, przyłapano ich na gorącym uczynku. Na początku kwietnia dzielnicowy z gminy Niemodlin dowiedział… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »