Radio Opole » Gospodarka
2019-02-15, 20:28 Autor: Agnieszka Pospiszyl

9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach. Coraz trudniej o pracowników

Uczestnicy 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Uczestnicy 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Uczestnicy 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Uczestnicy 9. Forum Przedsiębiorczości w Krapkowicach [fot. Agnieszka Pospiszyl]
Po raz 9. przedsiębiorcy związani z gminą Krapkowice spotkali się na Forum Gospodarczym. Tegoroczne spotkanie zdominowały tematy: ulgi na działalność badawczo-rozwojową, imigranci zarobkowi na polskim rynku pracy, monitoring powietrza oraz budowa nowej przeprawy przez Odrę.
- Ubiegły rok był dla naszych firm dosyć dobry – mówi burmistrz Andrzej Kasiura. – Firmy krapkowickie miały kilka znaczących inwestycji, jak choćby firma Metsa Tissue, która dobudowała dużą halę. Firma Schockemoehle, która też skończyła budowę drugiej hali. Dodatkowe miejsca, przy zakładach POM, które zajmują się branżą maszynowo-metalową.
Mimo, że zleceń było sporo, to przedsiębiorcy mieli coraz większe problemy ze znalezieniem pracowników, zwłaszcza do prac sezonowych.

- Jeszcze 2, 3 lata temu dość łatwo było o pracowników zza wschodniej granicy. W ubiegłym roku mieliśmy problem, nie udało nam się nikogo znaleźć i spodziewam się, że w tym roku też tak będzie - mówił Henryk Żok z firmy Budopap z Krapkowic, który podkreślał, że najskuteczniejszym sposobem zatrzymania pracowników jest zwiększenie płacy.

W województwie opolskim procent firm zatrudniających pracowników z Ukrainy jest wyższy niż w województwie mazowieckim, dlatego sporo przedsiębiorców obawia się, że otwarcie niemieckiego rynku pracy spowoduje odpływ Ukraińców z naszego regionu. Kto może ich zastąpić zastanawiała się dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej.

- Trochę liczymy na to, że po brexicie, wróci część osób, które od nas wyjechała. Poza tym coraz częściej sięgamy też po pracowników z odleglejszych od nas zakątków świata – Indii, Bangladeszu, Nepalu – mówiła.

Wszyscy uczestnicy Forum, bez względu na reprezentowaną branżę byli zgodni co do jednego – żeby w Krapkowicach biznes mógł się rozwijać jeszcze lepiej, konieczna jest budowa kolejnego mostu nad Odrą.
Andrzej Kasiura
Henryk Żok
Sabina Kubiciel-Lodzińska

Gospodarka

2019-03-25, godz. 14:00 Rozpoczynają się konsultacje dotyczące budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla Ruszają konsultacje dotyczące budowy obwodnicy Kędzierzyna-Koźla. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaplanowała spotkania z mieszkańcami Lenartowi ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:45 Niemodlin rozpoczął największą drogową inwestycję w tym roku Rozpoczęła się przebudowa ulicy Lwowskiej w Niemodlinie. Na odcinku 900 metrów drogowcy wymienią nawierzchnię i zamontują oświetlenie. Dodatkowo wzdłuż ulicy ... » więcej 2019-03-24, godz. 10:10 Budżet województwa wesprze finansowo organizacje społeczne, które dotychczas nie mogły pozyskiwać dofinansowania na lo ... Organizacjom pozarządowym z Opolszczyzny będzie łatwiej sięgać po unijne fundusze. Pomocne w tym będą pieniądze z budżetu samorządu województwa. Dla wielu org ... » więcej 2019-03-24, godz. 09:00 Więcej ścieżek rowerowych będzie w Tułowicach Od Małych Tułowic i Ligoty Tułowickiej do samego centrum gminy, czyli dworca kolejowego. Tułowice rozbudowują swoją sieć ścieżek pieszo-rowerowych. » więcej 2019-03-22, godz. 12:28 W Walcach powstanie pierwszy w gminie żłobek Milion złotych ma kosztować budowa żłobka z Walcach. Będzie to pierwsza taka placówka w gminie. 640 tysięcy samorząd otrzymał z programu rządowego Maluch Plus ... » więcej 2019-03-22, godz. 10:41 Wody w Polsce będzie coraz mniej. W pierwszej kolejności wpłynie to na uprawy 0,6% wody na naszej planecie nadaje się do picia. Polska jest w grupie państw, którym grozi deficyt wody, a eksperci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie alar ... » więcej 2019-03-22, godz. 08:53 17 tysięcy złotych co miesiąc - to najwyższa emerytura w naszym regionie wypłacana przez ZUS. Najniższa to 40 groszy Ponad 17 tysięcy złotych emerytury otrzymuje każdego miesiąca jeden z mieszkańców Opola z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ta suma plasuje go na podium zestaw ... » więcej 2019-03-21, godz. 18:00 Otmuchów stawia na LEDy. W przyszłym roku z ulic wszystkich miejscowości w gminie znikną lampy sodowe Otmuchów chce zmodernizować uliczne oświetlenie. Do połowy przyszłego roku, wszystkie lampy sodowe na przydrożnych latarniach w gminie, mają zostać zastąpione ... » więcej 2019-03-21, godz. 12:00 Nie ma wstępu do kluczborskiego Parku Dzierżona. Rewitalizacja potrwa do września Kluczborski Park Dzierżona zamienił się w plac budowy na czas rewitalizacji. Teren przy ulicy Byczyńskiej został zabezpieczony i ogrodzony siatką. » więcej 2019-03-20, godz. 21:00 Kopice będą miały kanalizację. Gmina znalazła brakujące pieniądze dzięki wcześniejszej spłacie kredytu Grodków znalazł pieniądze na rozpoczęcie budowy kanalizacji w największej wiosce na terenie gminy. Mimo, że w najtańsza ze złożonych ofert przekraczała o pona ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »