Radio Opole » Gospodarka
2019-02-16, 09:09 Autor: Mariusz Chałupnik

Dokumentacja polderu Żelazna przekazana. Teraz czas na formalności finansowe i przetargowe

Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Dokumentacja modernizacji polderu Żelazna w rękach Wód Polskich. Ważące blisko dwie tony akta zostały przekazane instytucji odpowiedzialnej za tę inwestycję - przez samorząd województwa opolskiego.
- Dobrze, że ten etap mamy za sobą, bo wiele osób w naszym regionie czeka na tę inwestycje - mówi wicemarszałek województwa opolskiego, Stanisław Rakoczy.

- Dla ludzi, którzy zajmują się tym, to wiedzą co to znaczy opóźnienie o kilka dób spłaszczenie fali na 60 centymetrów. To niesamowicie ważna rzecz, bo to daje i czas i możliwości. Czasami broniąc się przed falą powodziową, walczymy o 2,3 centymetry, a tu mamy spłaszczenie o 60 cm.

To jednak dopiero pierwszy krok. Teraz Wody Polskie muszą podpisać dokumenty na finansowanie inwestycji. 80 milionów ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kolejne 31 milionów złotych zdeklarowało we wrześniu ubiegłego roku miasto Opole, po czym przekazanie pieniędzy wstrzymało. Przedstawiciele ratusza argumentowali swoją decyzję tym, że nie ma podstaw formalno-prawnych na przekazanie pieniędzy spółce skarbu państwa.

- Tą sytuację musimy wyjaśnić - przekonuje Łukasz Lange, dyrektor Wód Polskich, oddział w Gliwicach. - Regionalna Izba Obrachunkowa jednoznacznie, w korespondencji, którą prezydent otrzymał stwierdziła, że nie ma przeciwwskazań co do tego, aby jednostka samorządowa mogła przekazać pieniądze. Mamy informacje, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej również zajmuje stanowisko w tej sprawie.

Rzecznik prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego - Katarzyna Oborska-Marciniak mówi, że w budżecie miasta pieniądze na ten cel są zabezpieczone, ale zmianie musi ulec prawo.

- Zasięgaliśmy opinii w Regionalnej Izbie Obrachunkowej i jest ona pozytywna - mówi Oborska-Marciniak. - Natomiast taka możliwość jest w odniesieniu do działań prowadzonych na wodach stanowiących własność skarbu państwa. Zakres finansowania nie obejmuje działań w stosunku do urządzeń wodnych, które nie są wprost zlokalizowane na wodach, a polder nie będzie wprost zlokalizowany na wodzie.

Przedstawiciele Wód Polskich zapewniają, że teraz będą prowadzone prace nad przygotowaniem przetargu. Czasu jest niewiele. Według wstępnych ustaleń z Brukselą, inwestycja ma się rozpocząć najpóźniej w listopadzie.

Polder Żelazna jest kluczowy dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Opola. Jego powierzchnia po modernizacji ma zostać dwukrotnie powiększona do 400 ha, natomiast pojemność przeszło pięciokrotnie – do 10 mln m3. Długość obwałowań polderu wyniesie ponad 15 km.
Stanisław Rakoczy
Łukasz Lange
Katarzyna Oborska-Marciniak

Gospodarka

2019-03-19, godz. 18:30 Namysłowski Velux zainwestuje w tym roku 50 milionów złotych. Fabryka wymieni oświetlenie i zautomatyzuje produkcję, a ... Nawet 50 milionów złotych zainwestuje w tym roku w rozwój namysłowska fabryka okien Velux. Jednym z najważniejszych zadań realizowanych obecnie przez zakład j ... » więcej 2019-03-19, godz. 15:00 Jest wykonawca remontu mostu Pamięci Sybiraków w Opolu Konsorcjum firm PBW Inżynieria oraz RADPOL sp.z o.o. zajmie się przebudową mostu Pamięci Sybiraków nad Odrą w ciągu ulicy Nysy Łużyckiej w Opolu. » więcej 2019-03-18, godz. 11:30 Opolskie samorządy będą starać się o rządową dotację z programu "Mosty dla Regionów". Program potrwa do 2025 roku. Na jego realizację Rząd RP przeznaczył około 2,3 miliarda złotych. » więcej 2019-03-17, godz. 13:15 Wyremontują... połowę drogi. W Chrząstowicach niedługo ruszy przebudowa ulicy Polnej W Chrząstowicach ruszy niebawem remont ulicy Polnej. Dla mieszkańców ulicy istotnej, ponieważ znajduje się przy niej kilka ważnych punktów usługowo-handlowych ... » więcej 2019-03-17, godz. 08:30 Kalendarium prac przy budowie obwodnicy Brzegu gotowe 1 kwietnia ma dojść do podpisania umowy na prace projektowe Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego i Koncepcji Programowej obwodnicy Brzegu, która przy ... » więcej 2019-03-16, godz. 18:00 Opolanie chętnie rozliczają PIT w galeriach handlowych. Trwa akcja „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pomagają w skorzystaniu z ulg podatkowych i w poznaniu nowej usługi 'Twój e-PIT'. Dziś (16.03) do godziny 20:00 pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej dy ... » więcej 2019-03-16, godz. 10:00 PIT rozliczysz podczas zakupów. Administracja Skarbowa zachęca do udziału w akcji „Przyjdź i poznaj usługę Twój e-PIT" Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w tę sobotę (16.03) dyżurować będą w centrach handlowych naszego województwa. Służą pomocą wszystkim zainteresowan ... » więcej 2019-03-16, godz. 09:00 Ma być wygodnie, ale przede wszystkim bezpieczniej. Komprachcice szykują się do budowy kolejnej ścieżki pieszo-rowerow ... Powstanie ciąg pieszo-rowerowy łączący Komprachcice z Osinami. Gmina ogłosiła przetarg na wykonanie 300-metrowego odcinka. » więcej 2019-03-15, godz. 15:07 OCRG w kwietniu przyjmie wnioski o dofinansowanie promocji i wejścia na nowy rynek Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki ma dla przedsiębiorców pieniądze na współpracę zagraniczną i promocję. » więcej 2019-03-15, godz. 12:47 Krapkowice i Gogolin będą wspólnie zabiegać o budowę drugiego mostu na Odrze Międzygminne porozumienie w sprawie budowy tzw. Mostu Południowego podpisali wczoraj (14.03) burmistrzowie Krapkowic i Gogolina. W Krapkowickim Domu Kultury p ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »