Radio Opole » Gospodarka
2019-02-16, 09:09 Autor: Mariusz Chałupnik

Dokumentacja polderu Żelazna przekazana. Teraz czas na formalności finansowe i przetargowe

Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Przekazanie dokumentacji dotyczącej modernizacji polderu Żelazna [fot. Mariusz Chałupnik]
Dokumentacja modernizacji polderu Żelazna w rękach Wód Polskich. Ważące blisko dwie tony akta zostały przekazane instytucji odpowiedzialnej za tę inwestycję - przez samorząd województwa opolskiego.
- Dobrze, że ten etap mamy za sobą, bo wiele osób w naszym regionie czeka na tę inwestycje - mówi wicemarszałek województwa opolskiego, Stanisław Rakoczy.

- Dla ludzi, którzy zajmują się tym, to wiedzą co to znaczy opóźnienie o kilka dób spłaszczenie fali na 60 centymetrów. To niesamowicie ważna rzecz, bo to daje i czas i możliwości. Czasami broniąc się przed falą powodziową, walczymy o 2,3 centymetry, a tu mamy spłaszczenie o 60 cm.

To jednak dopiero pierwszy krok. Teraz Wody Polskie muszą podpisać dokumenty na finansowanie inwestycji. 80 milionów ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego. Kolejne 31 milionów złotych zdeklarowało we wrześniu ubiegłego roku miasto Opole, po czym przekazanie pieniędzy wstrzymało. Przedstawiciele ratusza argumentowali swoją decyzję tym, że nie ma podstaw formalno-prawnych na przekazanie pieniędzy spółce skarbu państwa.

- Tą sytuację musimy wyjaśnić - przekonuje Łukasz Lange, dyrektor Wód Polskich, oddział w Gliwicach. - Regionalna Izba Obrachunkowa jednoznacznie, w korespondencji, którą prezydent otrzymał stwierdziła, że nie ma przeciwwskazań co do tego, aby jednostka samorządowa mogła przekazać pieniądze. Mamy informacje, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej również zajmuje stanowisko w tej sprawie.

Rzecznik prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego - Katarzyna Oborska-Marciniak mówi, że w budżecie miasta pieniądze na ten cel są zabezpieczone, ale zmianie musi ulec prawo.

- Zasięgaliśmy opinii w Regionalnej Izbie Obrachunkowej i jest ona pozytywna - mówi Oborska-Marciniak. - Natomiast taka możliwość jest w odniesieniu do działań prowadzonych na wodach stanowiących własność skarbu państwa. Zakres finansowania nie obejmuje działań w stosunku do urządzeń wodnych, które nie są wprost zlokalizowane na wodach, a polder nie będzie wprost zlokalizowany na wodzie.

Przedstawiciele Wód Polskich zapewniają, że teraz będą prowadzone prace nad przygotowaniem przetargu. Czasu jest niewiele. Według wstępnych ustaleń z Brukselą, inwestycja ma się rozpocząć najpóźniej w listopadzie.

Polder Żelazna jest kluczowy dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Opola. Jego powierzchnia po modernizacji ma zostać dwukrotnie powiększona do 400 ha, natomiast pojemność przeszło pięciokrotnie – do 10 mln m3. Długość obwałowań polderu wyniesie ponad 15 km.
Stanisław Rakoczy
Łukasz Lange
Katarzyna Oborska-Marciniak

Gospodarka

2019-10-21, godz. 19:00 Wciąż nie wiadomo, kiedy basen w Namysłowie znów będzie działać. W pierwszej kolejności trzeba wyremontować letnią pły ... Nadal nie wiadomo, kiedy będzie można ponownie korzystać z basenów w Namysłowie. Magistrat szuka pieniędzy na niezbędne naprawy zarówno letniego, jak i kryteg ... » więcej 2019-10-21, godz. 17:00 Opole: Akademia Prawno-Ekonomiczna o inwestowaniu na giełdzie - Bez wiedzy lepiej nie inwestować na giełdzie - taki wniosek płynie z wykładu profesora Krzysztofa Jajugi. Ekonomista, prezes CFA Society Poland i członek Ra ... » więcej 2019-10-21, godz. 10:45 Rusza wypłata zaliczek. Do końca listopada 85% rolników dostanie pieniądze z ARiMR Po raz czwarty Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu rozpoczęła wypłatę zaliczek w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników. Pieniądze maj ... » więcej 2019-10-20, godz. 15:26 Plac św. Sebastiana w Opolu oficjalnie otwarty. Przebudowa wzbudza mieszane uczucia wśród mieszkańców [ZDJĘCIA] Opolanie mogą już w pełni korzystać ze zrewitalizowanego placu świętego Sebastiana. Uroczystemu otwarciu (19.10) odnowionej przestrzeni towarzyszyły liczne at ... » więcej 2019-10-20, godz. 07:56 W Dańcu "prostują murawę". Powstaje bezpieczne boisko dla dzieci i dorosłych Ma być bezpiecznie, nowocześnie i ... równo. Boisko w Dańcu, w gminie Chrząstowice zyskuje nowe oblicze. Po wielu latach obiekt doczekał się remontu. » więcej 2019-10-18, godz. 17:02 Do jesieni 2022 przy ul. 1 Maja w Opolu powstanie nowy dworzec. Będą też parkingi i zielone tarasy Za dwa lata w miejscu dworca PKS w Opolu powstanie wielopoziomowy parking ze stanowiskami autobusowymi na parterze. Budowy podjęła się firma Warbud, której mi ... » więcej 2019-10-18, godz. 15:00 Dotacje w kwocie 5 tysięcy złotych dla wszystkich sołectw z Opolszczyzny Sołectwa województwa opolskiego za pośrednictwem gmin będą mogły ubiegać się o pomoc finansową w wysokości 5000 złotych. Marszałkowska Inicjatywa Sołecka na l ... » więcej 2019-10-18, godz. 12:50 Niedługo zamkniecie ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Będą duże utrudnienia Kończą się przygotowania do przebudowy ul. Gogolińskiej w Strzelcach Opolskich. Już niedługo kierowcy będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami, bo dro ... » więcej 2019-10-18, godz. 08:00 Ozimek wypuszcza obligacje na 10 milionów złotych. To jedyna szansa, żeby wyremontować drogi Obligacje na drogi. To pomysł radnych Ozimka, którzy na sesji zatwierdzili sprzedaż obligacji, a pozyskane pieniądze zostaną przekazane na inwestycje drogowe. » więcej 2019-10-17, godz. 17:30 Świat się zmienia i ciągle stawia nowe wyzwania. 100 lat Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jest to najstarsze stowarzyszenie w kraju. Zrzesza zarówno inżynierów, techników, jak i młodych adeptów tego rzemiosła, a jego głównymi zadaniami są popularyz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »