Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-08-29, 17:22 Autor: Joanna Matlak

Opole i Wody Polskie podpisały porozumienie w sprawie polderu Żelazna. Ale i tak brakuje pieniędzy

Miasto Opole i Wody Polskie podpisały porozumienie w sprawie polderu Żelazna [fot. Joanna Matlak]
Miasto Opole i Wody Polskie podpisały porozumienie w sprawie polderu Żelazna [fot. Joanna Matlak]
Miasto Opole i Wody Polskie podpisały porozumienie w sprawie polderu Żelazna [fot. Joanna Matlak]
Miasto Opole i Wody Polskie podpisały porozumienie w sprawie polderu Żelazna [fot. Joanna Matlak]
Po przebudowie zwiększy powierzchnię dwukrotnie, a pojemność pięciokrotnie – władze Opola podpisały porozumienie z Wodami Polskimi o przekazaniu 31 mln złotych na przebudowę polderu Żelazna.
Jednak mimo wkładu finansowego ze strony samorządu Opola i urzędu marszałkowskiego w kwocie 80 mln złotych, do rozpoczęcia inwestycji brakuje około 50 mln złotych. Zaktualizowano bowiem kosztorys, który pierwotnie zakładał, że inwestycja pochłonie 111 mln złotych, a teraz kwota wzrosła do prawie 160 mln złotych.

- To jest wzrost kosztów niemal o 70% i zdajemy sobie z tego sprawię – podkreślał na konferencji Łukasz Lange, prezes Wód Polskich w Gliwicach.

- Te pieniądze muszą być zapewnione i muszą się znaleźć. Oczywiście już podjęliśmy kroki w tym celu i jak mówiłem jest to różnica około 70%, czyli około 40-47 mln złotych. Nie dopuszczamy myśli, że to się zakończy niepowodzeniem, tudzież nieznalezieniem tych środków, zabezpieczenia czy środków dotacyjnych czy unijnych z kolejnej perspektywy. Te środki muszą się znaleźć - podkreślał Lange.

Prezes gliwickich Wód Polskich wskazał, że możliwe jest też np. pozyskanie pieniędzy z rezerwy celowej.

- Miasto Opole wielokrotnie było dotknięte powodzią, więc to bardzo ważna inwestycja – mówił Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Parę lat wcześniej rozpoczęliśmy przygotowanie dokumentacji. Samorząd Opola dokłada do inwestycji, którą zrealizują Wody Polskie 31 mln złotych z naszego budżetu, a już wcześniej decydowali o tym miejscy radni - mówi Wiśniewski.

- Ogółem jest to wartość 31 259 088 złotych. Kwota została rozdzielona w Wieloletniej Prognozie Finansowej na dwa lata, czyli okres 2020 i 2021 - mówi skarbnik Opola Renata Ćwirzeń-Szymańska.

- Od samego początku wszyscy mieliśmy poczucie, że na rzecz Opola i Opolszczyzny musimy działać wspólnie – mówiła Violetta Porowska, wicewojewoda opolska.

- Myślę, że w momencie kiedy ruszą prace, a tym bardziej kiedy zostaną zakończone, mieszkańcy, inwestorzy, szefowie firm będą mieli poczucie, że Opolszczyzna jest zabezpieczona. Bardzo się cieszę, że ten montaż finansowy udaje nam się zakańczać i ciesze się, że mamy takiego partnera w postaci Wód Polskich - mówi Porowska.

Przetarg ma zostać ogłoszony pod koniec września, a inwestycja ma się zakończyć w 2023 roku.
Łukasz Lange
Arkadiusz Wiśniewski
Violetta Porowska

Wiadomości z regionu

2019-11-15, godz. 22:00 Od 1. stycznia obowiązkowo zgłaszamy zbycie, nabycie, czy sprowadzenie samochodu. Inaczej zapłacimy grzywnę Od 200 do nawet 1000 złotych kary możemy zapłacić za zaniechanie rejestracji - w terminie do 30 dni - sprowadzonego samochodu z kraju Unii Europejskiej, bądź gdy… » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Zielone światło dla budowy fabryki Umicore pod Nysą. Produkcja komponentów ogniw elektrycznych ma ruszyć za rok Belgijski Umicore otrzymał zielone światło na budowę fabryki komponentów do ogniw elektrycznych w podnyskich Radzikowicach. » więcej 2019-11-15, godz. 21:00 Brzeg planuje wielką modernizację oświetlenia ulicznego. LED-y mają przynieść oszczędności oraz poprawić jakość powiet… W Brzegu pojawi się więcej nowoczesnych lamp oświetlenia ulicznego. Dzięki wymianie ponad 1000 żarówek sodowych i rtęciowych na LED-y, miastu uda się zaoszczędzić… » więcej 2019-11-15, godz. 20:00 Drogowe zmiany w trzech różnych punktach gminy. Dobrzeń Wielki korzysta ze wsparcia FDS Ulica Szpitalna w Kup, Dworcowa w Dobrzeniu Wielkim i połowa ulicy Odrzańskiej w Dobrzeniu Małym - to trzy inwestycje drogowe, które równolegle prowadzone są w… » więcej 2019-11-15, godz. 19:00 Wdrożenie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w Opolu coraz bliżej. Jedna z ofert mieści się w wyznaczonym budże… Opolski ratusz rozpoczyna wdrażanie Inteligentnego Systemu Zarządzania Ruchem w mieście. System ma m.in. spinać pod względem sterowania około 50 skrzyżowań w stolicy… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 "Medycyna leczy ludzi, a weterynaria leczy ludzkość". 100 lat służby weterynaryjnej Na co dzień zwalczają choroby zakaźne zwierząt, badają zwierzęta rzeźne i produkty ich pochodzenia. Pracownicy służby weterynaryjnej spotkali się na zamku w Mosznej… » więcej 2019-11-15, godz. 18:00 Co dziesiąty noworodek rodzi się przedwcześnie. Opolskie wcześniaki mają swoje święto i szykują się na bal Fioletowe barwy i małe kolorowe skarpetki wypełniły oddział neonatologiczny Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. To znak, że szpital… » więcej 2019-11-15, godz. 17:00 Ulica Rejtana gotowa, Katedralna na ukończeniu. Kierowcy w Opolu będą mieć nieco łatwiej w dwóch ważnych punktach Zakończył się remont części ulicy Rejtana w Opolu, a od poniedziałku (18.11) nie będzie utrudnień na skrzyżowaniu ulicy Książąt Opolskich z Katedralną. » więcej 2019-11-15, godz. 16:00 Prawie 1,5 miliarda złotych w 2020 roku. Kolejny rekordowy budżet Opola Budżet Opola w 2020 rok będzie wynosił prawie półtora miliarda złotych. 457 milionów ratusz chce przeznaczyć na inwestycje. Prezydent Arkadiusz Wiśniewski zapowiedział… » więcej 2019-11-15, godz. 15:00 Młodzi poeci prezentują swoje wiersze w brzeskim zamku. Trwa Zamkowy Turniej Poetycki Żaków Prawie 50 uczestników z całej Opolszczyzny prezentuje dziś w Brzegu (15.11) własne utwory poetyckie w ramach Zamkowego Turnieju Poetyckiego Żaków. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »