Radio Opole » Wiadomości z regionu
2019-10-09, 20:00 Autor: Witold Wośtak

Nie krzykiem, bijatyką, a rozmową. Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Opolu znów uczyli się mediacji

Seminarium "Masz prawo do mediacji", ZSB w Opolu [fot. www.facebook.com/Zespół Szkół Budowlanych w Opolu]
Seminarium "Masz prawo do mediacji", ZSB w Opolu [fot. www.facebook.com/Zespół Szkół Budowlanych w Opolu]
Seminarium "Masz prawo do mediacji", ZSB w Opolu [fot. www.facebook.com/Zespół Szkół Budowlanych w Opolu]
Seminarium "Masz prawo do mediacji", ZSB w Opolu [fot. www.facebook.com/Zespół Szkół Budowlanych w Opolu]
Seminarium "Masz prawo do mediacji", ZSB w Opolu [fot. www.facebook.com/Zespół Szkół Budowlanych w Opolu]
Seminarium "Masz prawo do mediacji", ZSB w Opolu [fot. www.facebook.com/Zespół Szkół Budowlanych w Opolu]
Promowanie idei mediacji wśród młodzieży szkolnej było celem dzisiejszego (09.10) seminarium w Opolu, pt. "Masz prawo do mediacji". Zorganizowano je w Zespole Szkół Budowlanych im. Jana Pawła II.
Jolanta Szczepkowska, dyrektor szkoły, zwraca uwagę, że w szkołach widać szeroki przekrój problemów i konfliktów.

- To nasz szósty rok z mediacjami, ale przez ten czas wśród młodzieży bardzo wzrosło zainteresowanie tym tematem - ocenia. - Dzisiaj wielu tych uczniów jest już przygotowanych do rozmów, a na poziomie starszych klas nie dochodzi do bójek, rozrób czy nawet konfliktów. Wszystko rozwiązujemy w szkole, rozmawiając na poziomie uczeń-uczeń, uczeń-nauczyciel czy uczeń-pedagog szkolny.

Marek Brożek, mediator Sądu Okręgowego w Opolu i były negocjator policyjny, uważa, że młodzież coraz lepiej rozumie dialog jako receptę rozwiązywania problemów.

- Jako negocjator policyjny stykałem się z wieloma tragediami młodzieży, bo zabrakło rozmowy - dodaje. - Dana osoba, która później próbowała popełnić zamach samobójczy, bardzo często dawała swojemu środowisku sygnały, że ma problemy i chce porozmawiać. Niestety nikt nie wysłuchał tej osoby, więc później dochodziło do bardzo trudnych sytuacji. Trzeba było prowadzić bardzo długie rozmowy z osobą stojącą między innymi na dachu wieżowca, aby nie zrobiła tego samobójczego kroku.

Zapytaliśmy Julię Szymańską i Dominikę Nawrat, uczennice "Budowlanki", kiedy mediacje mogą przydać się.

- Może to głupi przykład, ale pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to moment rozstania rodziców. Zamiast kłótnią i sporem, rozmową trzeba dojść do porozumienia odnośnie dalszej opieki nad dzieckiem.

- Moim zdaniem, mediacje można też zastosować wobec problemu przemocy domowej. Kiedy trzeba poradzić sobie z tym wszystkim, właśnie w taki sposób można porozumiewać się między sobą.

Dodajmy, że Międzynarodowy Tydzień Mediacji rozpocznie się w poniedziałek 14 października.
Violetta Szczepkowska
Marek Brożek
Julia Szymańska i Dominika Nawrat

Wiadomości z regionu

2020-10-23, godz. 09:45 Nauczyciel brzeskiej podstawówki z pozytywnym testem na koronawirusa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Brzegu skierowała 3 klasy PSP nr 8 pod nadzór epidemiologiczny. 7 nauczycieli objęto kwarantanną. Dyrektor szkoły… » więcej 2020-10-23, godz. 08:45 Drogowcy zapewniają: Zima nas nie zaskoczy Drogowców z GDDKiA w tym roku zima nie zaskoczy. Według zapewnień Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu, magazyny są pełne soli. Pługi… » więcej 2020-10-23, godz. 08:34 W Korfantowie będą pobierane wymazy do testów na COVID-19. To kolejny taki punkt w powiecie nyskim Na terenie powiatu nyskiego zostanie uruchomiony kolejny punkt poboru wymazów do badań na obecność koronawirusa. Materiał do testów będzie można wkrótce… » więcej 2020-10-23, godz. 07:00 Miało być Centrum Rehabilitacji dla Seniorów będzie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Zmiany w planach inwestycyjnych… Centrum Rehabilitacji dla Seniorów 'Arkadia' w Opolu na razie nie powstanie. Obietnicę jego budowy dwa lata temu złożył prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski… » więcej 2020-10-22, godz. 21:00 W piątek (23.10) czasowo wprowadzony będzie ruch wahadłowy na obwodnicy północnej Opola Na utrudnienia w ruchu muszą nastawić się kierowcy, którzy w piątek (23.10) korzystać będą z obwodnicy północnej Opola. » więcej 2020-10-22, godz. 20:45 Najbardziej aktywni wolontariusze nagrodzeni podczas Gali Betanii. "To bardzo miłe, motywujące i wzruszające" Statuetki, certyfikaty i dyplomy wręczono wyróżniającym się wolontariuszom podczas corocznej Gali Betanii w Opolu. Uroczystość zorganizowano po południu… » więcej 2020-10-22, godz. 20:30 Rośnie liczba osób na kwarantannie. MOPS w Kędzierzynie-Koźlu szuka wolontariuszy do pomocy seniorom i osobom izol… W związku z rosnącą liczbą zachorowań na COVID-19 Ośrodek Pomocy Społecznej w Kędzierzynie-Koźlu, podobnie jak wiosną szuka chętnych wolontariuszy… » więcej 2020-10-22, godz. 20:15 Raport dnia. 9 zgonów i 404 infekcje na Opolszczyźnie. W całej Polsce rekord zarażeń 9 zgonów osób zarażonych koronawirusem i 404 nowe infekcje potwierdzono dzisiaj (22.10) na Opolszczyźnie. W codziennym raporcie Ministerstwo Zdrowia znów… » więcej 2020-10-22, godz. 19:43 Głupi żart czy element walki politycznej? Ktoś podszywa się w internecie pod przewodniczącego namysłowskiej rady… Przewodniczący namysłowskiej rady miejskiej Kazimierz Kos, doczekał się opatrzonego swoim imieniem i nazwiskiem oraz pełnioną funkcją fanpage'a w mediach… » więcej 2020-10-22, godz. 19:00 Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu apeluje do ozdrowieńców o oddawania osocza - Brakuje osocza osób, które przeszły COVID-19 - informuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Opolu. Jest ono potrzebne do leczenia zakażonych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***